Kdo už zkoušel hubnout ví, že je to obtížná dřina, jakoby v těle byl mechanismus, který vysokou hmotnost brání ze všech sil. Rozebereme si všechny způsoby boje proti tloušce a vysvětlíme si proč některé nemají naději dlouhodobě uspět.

 

Pravidelně cvičit

Cvičení vychází z předpokladu, že přijatou energii musíme vydat, aby se hmotnost nezvyšovala. Jenže po cvičení dostanete hlad, najíte se a všechnu vydanou energii zase přijmete.

 

Méně jíst

Omezit jídlo, to je jasné a dokonce racionálnější krok než přehnaně cvičit pohybovat se, apod. Jednoduchým výpočtem se dá zjistit, že ke spálení jedné stogramové cereální ntyčinky potřebujeme ujet okolo 10 km na kole, anebo hodinu cvičit. Je reálnější si odepřít několik stovek gramů jídla, než mnoho hodin strávit v posilovně cvičením.

 

Změnit dietu

Otázka je, jestli je možné nějak změnit složení jídla, aby to vedlo k postupnému zhubnutí. Teď nemyslím omezovat množství ale přidat nebo ubrat něčeho ve stravě. Asi pozorujete také, že byznys s hubnutím přichází se stále novými dietami, protože prostě ty staré nefungují. Já osobně jsem si vyzkoušel nejmodernější a současně i velmi starou paleodietu. A co se stalo? Zase po skončení hladovky se hmotnost vrátila zpátky. My dnes už víme, proč to je. Čtěte dále.

Podmínkou aby vám dieta fungovala je, že jste mladí, zdraví a nemáte obezitu ve stádiu, kdy ona same sebe prohlubuje. Pod vlivem reklam docházíme k přesvědčení, že je nějaká jedna dieta, při které nemáme hlad a zhubneme. To není pravda. Dieta pro hubnutí musí splňovat jiné požadavky než dieta k zachování nižší hmotnosti.

 

Užívat doplňky na hubnutí


 

Nemůžeme procvičit celý den, bez přestání se omazovat v jídle i možnost měnit složení stavy jsou omezené, když potřebujeme zajistit správný přísun vitamínů, minerálů, stopových prvků a potřebných živin, aby tělo nechátralo. Zbývá tedy pomáhat si léky a potravinovými doplňky.

Projděme si jednotlivé skupiny podle mechanismu účinku. V následujících kapitolách se budeme věnovat příčinám tloustnutí. Vy zhubnete jedině když odstraníte příčinu.

 

Látky zvyšující termogenezi

To máte různé směsi obsahující kofein, EGCg, kyselinu chlorogenovou, CLA, forskohlin.

Mnohem účinnější než CLA je kyselina puniková , omega-5 mastná kyselina, která více mechanismy vede k hubnutí. Nachází se v oleji ze semen granátového jablka.

Patří sem i jód, který zvyšuje tvorbu tyroxinu. Při zvýšeném tyroxinu i přes zvýšenou chuť k jídlu, ubývá na váze. Používání jódu má své limity, protože způsobuje neklid a nespavost. Podávání jódu se doporučuje hlavně proto, že při nedostatku tyroxinu se tloustne a klesá výdej energie.

Tvorbu tyroxinu brzdí i zelenina obsahující strumigeny, jako například: růžičková kapusta, brokolice, květák, kedlubny. Jelikož tato zelenina je velmi zdravá (proti stárnutí), tak se jí nevyhýbáme a raději zvýšíme přísun jódu. Je zjištěno, že mírně zvýšená aktivita hormonu tyroxinu není škodlivá, tak jako snížení (kreténismus), ale prodlužuje život, protože přináší energii pro buňky.

 

Látky snižující chuť k jídlu a hlad

Zkušení harcovníci na poli hubnutí mi dají za pravdu, že jediné co skutečně pomáhá při hubnutí, je snížit hlad a méně jíst.

V současnosti se pozornost obrátila na Jiaogulan, který kombinuje více účinků i snížení chuti k jídlu. Jiaogulan, jinak ženšen pětilistý, gymnostema, je dlouhou dobu znám jako elixír dlouhověkosti.

Aktivace AMPK skutečně napodobuje příznivé účinky fyzické aktivity nebo omezení kalorií působením na více buněčných cílů. AMP-aktivovaná protein kinasa (AMPK)je hlavním regulátorem buněčné a celotělní homeostázy energie.

Jedná se o energetický senzor, která koordinuje metabolické dráhy, především metabolismus lipidů a sacharidů.

Dále se prokázalo, že AMPK je jedním z pravděpodobných hlavních cílů léků proti diabetu, včetně biguanidů (metformin) a thiazolidindionů, stejně jako adipokinů senzibilizujících na inzulín (např. Adiponektin).

 

Látky vyvolávající nechutenství

Snižují chuť k jídlu a hlad. Zabraňují přejezení. Donedávna se používal fentermin, který už je bohužel jen na modrý recept pro většinu smrtelníků nedostupný. Dají se použít i jiné látky z rodiny sympatomimetik od efedrinu po ritalin (jestli vám to nic neříká, patří tam i amfetamin), jakož i synefrin přírodního původu. U všech sympatomimetik může vzniknout návyk, neklid, nespavost až vyvolání duševní choroby. Tyto látky stimulují adrenergní nervový systém a přitom se hubne. Dají se doporučit jedině při delší hladovce, kdy se organismus samovolně přepne do stavu s převahou nervu parasympatiku (stav podporující tloustnutí) právě na povzbuzení výdeje energie.

Existují různé rostlinné přípravky na bázi isovitexinu a dalších flavonoidů, které ihhibují (brzdí) enzym MAO B (monoaminooxidázu). Ta rozkládá adrenergní působky dopamin, noradrenalin včetně výše popsaných sympatomimetik, a když je blokován, tak se zvyšuje nejen jejich úroveň, ale i hladiny růstového a pohlavních hormonů, které jsou také potřeba pro udržení nízké hmotnosti.

My máme k dispozici zdroje izovitexinu DOPA MIND – extrakt ze zeleného ovsa a také cenově výhodný a silný extrakt z herba passiflorae – Passion Flower.

 

Stopový prvek vanad ve formě vanadylsulfátu působí příznivě na metabolismus sacharidů u cukrovky. V kulturistice se používá ke zpevnění svalů. V dvojitých dávkách vyvolává téměř nechutenství. A tak je vanad jeden z mála prvků, který snižuje chuť k jídlu, a zároveň má přijatelnou cenu. Tablety mají podobnou barvu jako Copper sebacate.

Látky ovlivňující příčinu tloustnutí se dozvíte v jednotlivých kapitolách o příčině.

 

Příčiny tloustnutí

Nebudu probírat úplně všechny vzácnější příčiny tloustnutí, ale jen ty nejčastější, kterými trpí 80% tlustých. A tak mi nenadávejte. Nemohu tady nudit většinu sáhodlouhými rozbory. Když tak se na mě obraťe přes kontakty s konkrétními dotazy.

 

Vrozený sklon k silné postavě

Málokdy vidíme otesánky, kteří by měli silné ruce, nohy, široké ramena a zároveň byli štíhlí. I když takoví můžou být v přechodném období od puberty do 20 let. Tlouštíci a machny nejčastěji mívají mírně zvýšené hladiny estrogenů (ženských hormonů). Z pohledu endokrinologa to není žádná nemoc. Jenže estradiol má tu nepříjemnou vlastnost, že už v nepatrně zvýšeném množství, kdy ještě nezpůsobuje feminizaci ani gynekomastii (zvětšení prsů u mužů) působí devastačně na organismus centrální cestou.

 

Přebytek ženských hormonů

Dělá problémy i ženám, vit článek Estrogenová dominance. Totiž ženský hormon estradiol vykonává zpětnou vazbu v hypofýze, kde tlumí sekreci hypofyzárních hormonů LH a FSH.
Následkem toho je menší genitál a varlata u obézních můžů a poruchy plodnosti u žen a tloustne se. Je to podobné jako při menopauze a andropauze, kdy se také sníží tvorba pohlavních hormonů a je to také doprovázeno ztloustnutím jak k mužů tak u žen.

Na estrogenovou dominanci, či nadbytek estrogenů je lékem volby antiestrogen klomifen (Clostilbegyt), který většinou nemá žádné vedlejší účinky. Efektivně zvyšuje plodnost a tvorbu mužských hormonů (u mužů) a snižuje přibývání na váze. Dokonce ten lék už je k tomu účelu schválen, takže u vážnějších případů vám jej endokrinolog může předepsat.

 

Hormonální změny v průběhu stárnutí

V důsledku stárnutí mitochondrií a kumulaci kadmia dochází k epigenetickým změnám v hormonálních hladinách. Z našeho pohledu jsou to změny nevýhodné, ale z pohledu organismu jsou to adaptační změny na pokles energie.

 

Tab. 1. Změny hormonálních hladin v průběhu stárnutí.
Vzestup Pokles Beze změny
TSH T3 kortizol
FSH DHEA, testosteron estrogeny (u mužů)
PTH kalcitonin, D-vitaminy
vazopresin (nebo beze změny) IGF, GH, prolaktin vazopresin (snížení hladiny v noci)
ANF aldosteron, PRA
inzulín glukagon
TSH – tyreotropní hormon; T3 – trijotyronin; FSH – Folikuly stimulující hormon; PTH – parathormon;
IGF – insuline-like growth factor; GH – růstový hormon; ANF – antinukleární faktor; PRA – plazmatická reninová aktivita

 

Konkrétně k tloustnutí vede úbytek T3, FSH, Gh, IGF1, GLP1, DHEA, testosteronu, progesteronu a nadbytek kortisolu.

 

Nadbytek kortizolu – Cushingův syndrom

U Cushingova syndromu je pozoruhodné velké břicho a fakt, že po vyléčení zmizí. Lidé, kteří trpí opačnou Addisonovou chorobou nedostatkem kortisolu, nemají změny postavy nijak výrazné, ale bývají většinou hubení s nechutí k jídlu. Kortizol je stressový hormon, kterým bývají postiženi lidé v dlouhodobém stressu, např. prohrávají soudy, úmrtí v rodině, apod. Kortikoidy se používají někdy při tlumení zánětu střev nebo sklerózy multiplex.

Obrázek ženy s hyperkortizolismem a po vyléčení 

Příznaky hyperkortisolismu

 • abdominální obezita
 • končetiny jsou naopak relativně tenké
 • akumulace tuku v oblasti krku – tzv. býčí šíje (buffalo hump)
 • měsícovitý obličej
 • tenká a snadno zranitelná kůže, pomalé hojení ran, časté kožní infekce
 • hematomy, purpurové strie v oblasti břicha, v podpaží, na prsou a na hýždích
 • někdy přítomno také akné
 • u žen vypadávání vlasů, poruchy menstruačního cyklu až amenorea
 • u mužů snížené libido
 • svalové atrofie s úbytkem svalové hmoty
 • arteriální hypertenze
 • porucha glukózové tolerance až diabetes mellitus, inzulinorezistence
 • osteopenie nebo osteoporóza
 • psychické poruchy (deprese), poruchy koncentrace, paměti a spánku
 • častá je žízeň, polyurie

 

Všimněte si, že hyperkortisolismus je doprovázen inzulínovou rezistencí a úbytkem pohlavních hormonů. Doktor by vám asi řekl, že vám nic není, že jste v normě, ale podle zákonitostí farmakokinetiky kdyby jste snížili množství vašeho kortizolu např. o polovinu, muselo by se to projevit zmizením příznaků. Zvýšený inzulín by vám přestal vyvolávat hlad a snížené pohlavní hormony by vám přestaly bránít v aktivitě. Takže byste nemuseli nic zvlášního dělat a břicho bude pryč.

Na fotkách vidíte lidi s Cushingovým syndromem a po vyléčení. Překvapivé je, že vyhlížejí jako běžní tlouštíci, kterých je kolem nás plno.

 

Dosud to vázlo jen na tom, že žádné použitelné antiglukokortikoidy nebyly k dispozici. Za 40 let se nezměnily způsoby léčeení Cushingovy nemoci především operativně ani používané léky. Ale pomoc nám přichází z kulturistiky, kde vývoj jde mílovými kroky.

Jediný skutečný antiglokokortikoid. Obahuje zároveň inhibitor aromatázy a antiestrogen. Vhodný jak ke zvětšení svalů, k hubnutí i pouhému vylepšení sexuálního života. Nolvadren XT, třísložkový zesilovač testosteronu

Další přípravky na zastavení kortizolu

Tento přípravek už je u dodavatele nedostupný, a proto se místo něj do směsí na hubnutí přidává beta-sitosterol.

 

Napadlo Vás něco?
Hned to napište do komentářů nebo přes kontakty

Vytvořeno: 8.6.2018 – 17.9.2021