Přišel mi newsletter od slavné výživové poradkyně, který mě tak nadzvedl ze židle, že se musím proti jejím polopravdám ohradit. PŘINÁŠEJÍ NÁM VŮBEC PORADCI NĚCO POZITIVNÍHO NEBO JEN VYTVÁŘEJÍ ATMOSFÉRU STRACHU A NA NÍ PARAZITUJÍ?

 

Začněme otázkou. Z čeho žije výživový poradce?

Lidi jsou už tisíce let stejní a nejlíp jim udělá, když budou jíst stravu podobnou té před 1000 lety. Na co potřebujeme každý měsíc jinou dietu? Na co potřebujeme každý měsíc nějakou zprávu o novém karcinogenu, a podobně? Poradce musí strašit a pořád vymýšlet nové nezdravé potraviny, aby zaujal a získal zákazníky.

Přitom v základní škole jsme se učili o zdravé výživě snadno zapamatovatelná pravidla, která platí dodnes. A vejdou se na leták o 1-3 stranách Návod na zdravou stravu ze staré kuchařky pochopí každý.

Od toho bychom měli odpočítat komerční výsmysly, které nám servírují různí výrobci.
Takových omylů jsou spousty a nejprve jim celá desetiletí věřily obrovské masy.

Např.
Cholesterol je škodlivý, žloutky se mají vyhazovat
Rostlinné oleje jsou zdravé pro srdce
Ryby jsou zdravé
Transmastné kyseliny jsou škodlivé
Tuky vůbec jsou škodlivé, tloustne se po nich
Testosteron vyvolává plešatění
“Záření” z mobilů působí demenci a neplodnost
Éčka vyvolávají rakovinu a předčasná úmrtí.
Kyselina citrónová je součástí rakovinného cyklu

To všechno byly nepravdivé výmysly, které šarlatáni do omrzení vytahují na světlo. Některým možná ještě věříte, ale budou dříve, či později definitivně zavrženy stejně jako třeba škodlivost cholesterolu.

 

Podvod století – zdravá potravina

Dlouho jsem nemohl pochopit, proč pan Jan Tuna tvrdí evidentní nesmysly ohledně éček. Proč se tak zlostně naváží do modré šmoulí barvy a do karmínu z “broučků”. Původně jsem si myslel, že je jen laik nedouk, jakých je hodně. Ale v září 2015 jsem ve videu “Dobroty z poutě” uviděl, že spolupracuje s představitelkou sdružení “Zdravá potravina”. Navzájem si dosvědčují pochybná tvrzení. Ona mu potvrzuje, které potraviny nutně musíme vyřadit z jídelníčku a on jí pomáhá lidem znechutit éčka, aby posílilo logo Zdravá potravina.

Jako důkaz, že dtest uvádí nepravdivé, či opačné informace o Éčkách poslouží jeden z mnoha příkladů: kyselina fytová (inositol hehafosfát, IP 6) dtest.cz/ecka/198/kyselina-fytova/ . Ta je dobře vstřebatelná a užívá se jako potravní doplněk v dávkách 1-6 gramů denně (nemůže být nebezpečná).

Zdravá potravina je firma, která přišla s geniálním nápadem jak vydělat na lidech, kteří preferují nezdravé potraviny. Usnadní jim výběr potravin (které bývají označovány jako prázdné kalorie) tím, že výrobcům prodají logo zdravá potravina. Logem je označen výrobek, který může i nemusí být nezdravý ve smyslu, že zkracuje či prodlužuje život.

Co se hodnotí

Podrobné hodnocení OS Zdravá potravina, z.s.

Kritérium Poznámka Body
Loga BIO zebra,EU BIO 1
Konkrétní země původu/výrobce(mimo CZ) není uvedena 0
Éčka bez aditiv 15
Konkrétní požadavky na složení nehodnotí se 2
Uveden konkrétní CZ výrobce/vyrobeno v ČR Česká republika 6
Uvedeno zdravotní tvrzení – neuvedeno – 0
Uvedeno výživové tvrzení – neuvedeno – 0
Obsah přidaných dusitanů – neuvedeno – 0
Obsahuje složku “extrakt z droždí” bez skrytých glutamátů 0
Obsah blíže neurčeného aroma neobsahuje 3
Celkem: 27

 

Nejvíce bodů dostal výrobek za uvedení výrobce a za to, že neobsahuje aromata a éčka.

Jak vidíte, jsou to irelevantní vlastnosti, které může splnit kterýkoliv výrobce, který zatouží prodat více nezdravého výrobku. Zároveň je hodnocení špatně i z matematického hlediska. Ve výrobku je obsažen glutamát, přesto nedostal záporné body. Obsah přidaných dusitanů – neuvedeno – je nula a dusitany obsaženy je také nula. To je velice neprofesionální (skutečnost, že příznivé i nepříznivé vlastnosti mají stejnou váhu) a činí to z hodnocení zdravapotravina frašku.

 

Podobně irelevantní informace posuzuje v kritériích i logo “Vím, co jím”, i když jejich hodnocení je poněkud solidnější, protože zahrnuje i do výpočtu i obsah cukru a vlákniny. Jsou to však informace běžně uváděné na výrobcích, takže logo žádný prospěch navíc nepřináší.

 

Proč se odvažuji tvrdit, že aromata a éčka nemají negativní vliv na zdraví?

Je vědecky prokázáno, že aromata, aditiva a éčka v povolené koncentraci nemají vliv na zdraví a nejen to. Ani nevyvolávají vedlejší účinky. Zkrátka nedělají nic. Podstatná část z éček má na délku života příznivý vliv, avšak jsou v potravinách přidány v tak malé koncentraci, že záměna jednoho za jiný má v podstatě neměřitelný efekt. Jediný, kdo halasně tvrdí opak je pan Tuna. Toho pak následují různí vypočítaví podnikatýlci, kteří si představují, že se svezou na vlně odporu k Éčkám a vydělají na tom.

Všechny látky označené kódem E, které se přidávají do potravin, musí být schváleny mezinárodní organizací European Food Safety Authority (EFSA). Před schválením jsou podrobeny náročným hygienicko-toxikologickým testům. Z toho lze vyvodit jen 2 závěry. Buď pan Tuna lže, anebo zpochybňuje počestnost organizace EFSA.

 

Upozornění, že “mohou” vyvolávat alergii je uváděné jen z opatrnosti a týká se jen minima lidí. Polovina potravin může vyvolávat alergii u některých lidí, a neznamená to, že by potravina byla škodlivá. Z běžných potravin nejen může, ale i vyvolává alergii. např. pšenice, arašídy, celer, kokos. A 99,5% lidí je normálně jí. Kdybyste měli na něco alergii, tak to už byste poznali podle slzení, pálení nebo průjmu. Je čirý nesmysl, že by nějaká potravina, která údajně vyvolává alergii, potichu škodila. Vyvodit ze skutečnosti že “může” vyvolávat alergii tvrzení, že je to hnus, který zhoršuje vývoj dětí nebo je ohrožuje na zdraví, je v podstatě podvod. Jako kdyby se snažil lidem vsugerovat, že alergii na prach a pyl způsobuje nějaká jiná látka než prach a pyl.

Zrovna tak upozornění, že “může” vyvolávat hyperaktivitu, je na výrobcích uvedeno proto, že vědecké studie zjistily, že mezi jedlíky těchto obarvených sladkostí je více hyperaktivních dětí. Ale nikoliv, že vyvolávají hyperaktivitu. Racionální vysvětlení je, že hyperaktivní děti, které mají rády pestré barvy, si častěji vynucují tyto sladkosti než způsobné děti a jejich hyperaktivní rodiče jim častěji podlehnou a sladkost koupí.

Situace v zemědělství je skutečně vážná, a proto považuji za trestuhodné vypouštění podobných nesmyslů místo upozorňování na věci podstatné.

 

Podle čeho by se měly označovat zdravé a nezdravé potraviny?

Zdravé potraviny by byly ty, které obsahují více prospěšných látek než neutrální potraviny a škodlivé potraviny by byly ty, které obsahují více škodlivých látek a méně prospěšných než neutrální potravina.

Zjišťování obsahu těchto látek bylo mnohonásobně složitější než jen opsat z obalu irelevantní informace. Nehledě k tomu, že obsah těchto látek se mění v průběhu roku i u jednoho výrobku od stejného výrobce.

Jestli vás zajímá, co obsahují zdravé potraviny, můžete si přečíst populárně naučnou knihu “Stále mladí, svěží a plně výkonní“, 3. díl.

Výhoda odborné publikace je v tom, že nečtete o nějakých dohadech. Ale zdravá potravina nebo prospěšná látka je prozkoumána ve slepé, dvojitě kontrolované studii a je prokázáno o kolik procent prodlužuje střední délku přežití.

Není náhodou, že s vyjímkou 3 potravin můžeme všechny škodlivé potraviny zařadit mezi trvanlivé s dobou použitelnosti 2 týdny až 3 roky.

 

Opavské piškoty. Kvalita nebo nepodarek?

Zjistit pravdu o piškotech se rozhodl Dtest. Laboratoř VŠCHT zjistila, že v piškotech jsou jen vejce, mouka a cukr. Zároveň laboratoř potvrdila, že piškoty Opavia obsahují takové množství surovin, co výrobce uvádí na obale. Opavia snížila obsah mouky z 54% na 50% a zvýšila obsah vajec o několik procent na 39%. Vejce jsou považovány spíše za zdravou potravinu a bílá mouka spíše za nezdravou potravinu. Měla by to tedy být změna k lepšímu. A ejhle přesto pan Tuna a jeho pomocníci tvrdí ve videu stream.cz/adost/10007880-piskoty-chemie, že je něco v nepořádku, asi nekvalitní suroviny. Podívejme se kdo falšuje výsledky.

  • V nových piškotech Opavie bylo více tuku, protože je v nich více vajec. Jenže Pan Tuna říká: škodlivé tuky a navíc nasycené. Kde na to přišel? Prostě všichni víme, že tlustí lidé (nasycení) jsou více nemocní. A on spoléhá, že mu to překroucení sežereme.

  • V nových piškotech bylo méně bílkovin, což je podle pana Tuny špatné. Jaká je pravda? Když výrobce mouku nahradil vejci, tak ubylo méněcenných bílkovin z mouky (v mouce je asi 11%) a přibylo menší množství plnohodnotných bílkovin (ve vejcích jich je 12%). Pořad pana Tuny místo aby řekl: “Přibylo plnohodnotných bílkovin”, prohlásí: “Ubylo bílkovin, asi to šidí”. To je celý princip jeho demagogie.

Přiměřené množství tuků v potravě je nezbytné a právě tuky nasycené (jako jsou v másle) jsou prospěšné. Přečtěte si článek o porovnání tuků z hlediska škodlivosti: Které tuky nám zkrátí život o několik let.

 

Jíst vitamíny nebo se spokojit těmi, co jsou ve stravě?

Už před 50 lety většina lékařů tvrdila, že není potřeba vitamínů, jsou v plnohodnotné stravě. To je názor přetrvává dodnes a popřávají mu sluchu především přírodní lidé, co neradi pravidelně užívají pilulky, a těm to nevyvrátíte.

Proč je nutno doplňovat vitamíny

Po válce bylo zemědělství v pořádku, v potravinách bylo 3x více vitamínů. Přesto nebyli vzácností lidé, kteří trpěli na nedostatek některých živin. Proč? Protože je hrozně těžké zjistit, nebo napravit vliv nevyvážené stravy.

Jednak existují v některých potravinách látky, které snižují vstřebávání něčeho, (strumigeny, oxaláty). V našich podmínkách je naprostý nedostatek jódu a selénu, a lokálně mohou být různé další problémy. Je prakticky nemožné zjistit přesně, co vám chybí. Testy jsou drahé a velice nepřesné. Lékaři často avitaminózy a chybějící prvky nepoznají.

Už před 50 lety nám běžně chyběl vitamín K2, hořčík, selen a jód. V současnosti, jak se rostliny vyhání hnojivy, chybí spousta dalších prvků. Třeba kyselina listová a vitamín B12, jsou typickými nedostatkovými vitamíny v celé populaci. Chybí i mnoho stopových prvků, neboť byly vyplaveny z půdy za desítky let kyselých dešťů.

Vyzkoušejme si multivitamínový přípravek! Když nepocítíme žádnou změnu, nic vážného se nestane. Ale když pocítíme značnou úlevu a zlepšení, tak to vyvrátí tvrzení výživové poradkyně a její pohádky z říše fantasie.

 

Hrozí nám nebezpečí z herbicidů a GMO potravin?

Slavná výživová poradkyně napsala nenávistný článek o herbicidu glyfosátu (ROUNDUP) už před půl rokem, ale nějak popletla informaci a napsala, že geneticky modifikované rostliny vytvářejí ve svém těle glyfosát. Správně je to, že geneticky modifikované rostliny jsou odolné proti glyfosátu, a tak se mohou častěji stříkat a vedle nich se žádný plevel neudrží. Celý její výkřik byl založen na mylné informaci. Myslíte si, že paní přiznala, že se spletla a přiznala geneticky modifikovaným potravinám nic není?

NE. Na článek jí chodilo hodně lidí, tak ho nechala. A to není vše. Nedávno Jan Tuna se zviditelnil v televizi tvrzením, že Glyfosát je potenciálně rakovinotvorný. Přesněji řečeno, nejsou důkazy, že by u hlodavců vyvolával rakovinu, je pouze podezření. Glyfosát se velmi rychle rozkládá. Už za několik hodin se nedá v rostlinách detekovat.

Abyste vůbec hypoteticky mohli mít podezření, že umřete na rakovinu, museli byste v době stříkání stát tak nešikovně, aby vás traktor postříkal roztokem.

 

Demagogie ohledně herbicidu pokračuje

Jan Tuna slavné výživové poradkyni dodal odvahy, a ta už napsala, že glyfosát JE kancerogenní. Můžete takové paní věřit? NE. V něčem, ale pravdu má.

Všichni, kdo si všímáme, vidíme, že přibývá nemocí, lidé začínají šedivět už po třicítce a ve 40 už je většina prošedivělých. Ti bystřejší z nás hledají důvody. Mohu vás ujistit, že žádné kancerogenní Éčka ani jiné rezidua v potravinách nejsou. Protože se hlídají a jsou stanovené velmi přísné limity.

Důvody jsou jak v poněkud podřadných plodinách, tak hlavně v tom, co si lidé kupují k jídlu.

 

Podívejme se do nákupních vozíků.

Kolik procent z toho nákupu jedli lidi těsně po 2. světové válce? Snad flašku vína, nějaký sýr. Ale mléko lidé pili čerstvé, ne konzervované. Nudle si dělali doma. Ne sušené. Konzervy se jedly jen na více denních výletech. Chleba se jedl celozrnný, ne co je dnes, dneska celozrnný najdete jen sušený nebo konzervovaný.

Těch sladkostí, kterými jsou vozíky zaplněny! Od jogurtů po sušenky, oplatky. Základní potraviny se dělají z rostlinného oleje, kukuřice, sóji, pšenice a řepky. Přišlo do módy různé zapékání, vaření z polotovarů. Tak vzniká neplnohodnotná strava z podřadných surovin nesprávnou přípravou.

 

Skutečnost: Můžeme být klidní, zhoršení zdraví není ze škodlivin ale z pouhé pohodlnosti

Mnozí z nás jsou přesvědčení, že někdo přisypává do potravin něco, co má způsobit, abychom se nedožili důchodu. Zhoršení se však dá vysvětlit tím, že my jíme potraviny, které urychlují stárnutí. A zapomínáme na potraviny a potravinové doplňky, které stárnutí zpomalují. Už to stačí k rychlejšímu stárnutí. To se projevuje dřívějším nástupem nejen šedin, ale i menopauzy a andropauzy a civilizačních nemocí, které se dříve objevovaly okolo sedmdesátky.

Pokud s tím chcete něco dělat, tak si nenechte kazit náladu nesmysly od výživových poradců a různých dramaturgů a přečtěte si populárně naučnou knihu “Stále mladí”.
Z ní se dozvíte nejen jak zvrátit trend nečerstvých trvanlivých potravin, ale i mnohonásobně jej překonat. Je to téměř zadarmo ve srovnání s dietou od výživové poradkyně. Její dieta má nepostřehnutelný účinek, ale stála by vás 2x tolik než vědecká léčba stárnutí.

 

Co je lepší? Léčba proti stárnutí nebo léčba mnoha civilizačních chorob najednou.

Není potřeba obě. Léčba stárnutí léčí za jednu cenu mnoho nemocí najednou.
Více v článku.
Článek o mýtech, které straší před zpomalováním stárnutí.
Chcete vědět, zda se vyplatí jíst zdravé potraviny nebo biopotraviny a o kolik prodlužují život?
Chcete vědět proč trvanlivé potraviny zkracují život? To vše najdete v knize.

29.7.2015 – 9.11.2016
.