Potravinové doplňky jsou látky volně se vyskytující, které nelze patentovat a tudíž se o nich nedělají vědecké studie, protože je nemá kdo zaplatit. To může některé lékaře dráždit a vyvolávat postoj, že když jsou potravinové doplňky neověřené, tak jsou zároveň neúčinné.

 

Jak poznáme, zda je potravní doplňek účinný?

Je potřeba nespoléhat na nějaké autority a testovat si účinek sám na sobě.
V eShopech s potravinovými doplňky funguje systém recenzí a hodnocení.

Zákazník má 2 možnosti:
1) buď se spolehne na existující hodnocení, nebo
2) vyzkouší přípravek na sobě

Třebaže mnozí lékaři se vyjadřují skepticky k účinku doplňků stravy, ty vždy nějak působí. Chemický zákon říká, že množství vzniklé sloučeniny je přímo úměrné množství látek vstupujících do reakce.

A proto doporučuji při zkoušení užít po dobu 2-3 dní 2-3 násobnou dávku, než je výrobcem doporučená dávka. Tím odhalíte jak účinnost, tak vedlejší účinky potravinového doplňku. Jestliže žádné zlepšení (toho, co chcete dosáhnout) nepozorujete, je další podávání než 4 dny asi zbytečné.

 

Dám příklad:

Jód z kelpu s deklarovaným obsahem 150 mcg jódu v tabletě (podporuje tvorbu tyroxinu, hormonu štítné žlázy). Doporučené dávkování 1 tbl denně.

Požijete po dobu 2 dní 3 tablety denně a sledujete, co se bude dít:

Mírné zvýšení aktivity, pocit tepla, není zima, večer špatné usínání,
mělký spánek, časté probouzení, apod.

Výsledek: Prokázalo se, že výrobce nešidí na množství – přípravek funguje, dělá, co má.

 

Kdybyste zkoušeli 1 tabletu denně, nejspíše by se vůbec nic nestalo, a tudíž byste se
nedozvěděli ani

  • zda a jak látka účinkuje,
  • jaké má vedlejší, nepříjemné účinky,
  • zda je vůbec výrobcem dodáno deklarované množství látky
  • a zda vám testovaný vitamín, stopový prvek chybí nebo jej máte dost.

Takovéto testování je naprosto bezpečné, protože u doplňků stravy by ani čtyřnásobné zvýšení dávkování vás nemělo ohrozit na životě.

No a konečně je testování na sobě i levnější, rychlejší a přesnější než návštěva lékaře, laboratoře a zjišťování krevních hodnot. Lékaři někdy krevním testům slepě věří, ale pravda je taková, že odchylka od skutečné hodnoty bývá +/-60% a falešně pozitivní, či negativní výsledky jsou častější než správné výsledky.

 

Spasí nás jeden přípravek?

Asi těžko. Za jídlo také nedáváte jen 200 Kč za měsíc ani nejíte jen brambory nebo nudle. Pracovat se musí do 65 let. Když vám to nepůjde, komu to budete vyčítat? Z čeho pak zaplatíte údržbu vašeho auta nebo domu?

 

Přípravky proti stárnutí, degeneraci se projeví za 4-10 dní. Jestliže pocítíte účinek dříve, můžete přejít na doporučované dávky. Pozor: Pro přípravky proti stárnutí a degeneraci platí, že musíte užívat alespoň minimální množství (celkem několik gramů) a v kombinaci mít takzvané nepostradatelné antioxidanty, bez nichž to neúčinkuje. Jestliže berete základní kombinaci 10 nejúčinnějších antioxidantů popsaných v ebooku Seznam ingrediencí, tak další položky už si otestujete sami metodou dvojnásobné dávky po 4-10 dní. Spíš je to tak, že dobrý přípravek proti stárnutí vám nezpůsobuje vedlejší účinky – to je nejdůležitější pro dlouhodobé používání.

Multivitamínynašeho obchodu jsou tak silné, že účinkují již při doporučeném dávkování.

 

Ukázka jak jsou nejúčinnější potravinové doplňky proti stárnutí otestovány a ohodnoceny stovkami až tisíci uživatelů.

 

V našem příkladě s jódem převažovaly nepříjemné účinky nad pozitivními. Z toho vyvozujeme, že jód nám ve velkém nechybí a šťítná žláza je v pořádku. Kdyby převažoval příznivý efekt, znamenalo by to, že je přípravek pro nás vhodný. Ve stravě jsou látky, které snižují vstřebávání jódu. Říká se jim strumigeny a jsou obsaženy v brukvovité zelenině (zelí, kedlubny, rokolice, apod.), která je mimochodem velmi zdravá ke zpomalení stárnutí. Když máme rádi brukvovitou zeleninu a máme mírně snížené hormony štítné žlázy, tak nám vlastně nic není. A v těch případech je vhodné jíst doplněk s jódem.

U přípravků proti stárnutí stačí, že se nevyskytovaly nežádoucí účinky, pak je dobrý, tiše zpomaluje stárnutí.

Stejně (polykáním 2-3 násobné dávky) si můžeme porovnat i přípravky od dalších výrobců, které i když mají obsahovat stejné množství, mohou působit poněkud jinak a s některým budeme více spokojení.

A tak testujme a buďme spokojenější než pacienti, kteří jsou odkázaní jen na názor lékaře!

Prověřené obchody s nejlepšími cenami * Články o boji proti stárnutí a omlazování

 

29.8.14 – 8.6.2017