Už dávní předkové věděli, že je lépe spát s nohami nataženými ve směru severo-jižním. Také z plánů socialistických sídlišť je zřejmé, že se dávala přednost bytům, kde lůžka směřují od jihu k severu. Důvod byl patrně ten, že krev je elektricky vodivá, a když proudí kolmo k siločárám magnetického pole, vznikají tak zvané Foucaltovy proudy. Naproti tomu, když ležíme ve směru severojižním, proudí krev rovnoběžně se siločárami a těchto proudů vzniká méně.

Dnešní doba přináší významnější hrozby

Naši předkové se ale nemuseli potýkat s jevem, který má na nás mnohem nepříznivější efekt. Je to noční svícení. Dříve lidé chodili spát a vstávali se slepicemi, takže spali ve tmě. Avšak v současnosti, ve které domácnosti najdete důkladné zatemnění? Vycházíme z faktu, že během noci se tvoří hormon melatonin, důležitý pro dlouhověkost. Pokud nás ruší pouliční světlo, nebo dokonce spíme ve dne, tvorba melatoninu se zastavuje.

Melatonin sice nedovede prodloužit život, i když se prodává jakožto elixír mládí. Ale jeho úbytek způsobuje vážná onemocnění, urychlené stárnutí a v nejlepším případě jen kruhy pod očima.

 

Co udělat pro osvěžující spánek

My už dnes víme, že tvorbu melatoninu zastavuje fialové a modré světlo, nikoliv zelené, žluté a oranžové. Z toho vyplývá nesvítit hodinu před spaním mobilama a LED obrazovkami, naopak používat svítidla s barevným stínidlem. Zatemnění je věc složitější a do doby než to vyřešíte, vyplatí se i otočit postel hlavou k oknu a za hlavu dát čelo postele nebo desku, která úplně zakryje pohled na okno. Světla sice neubyde, ale omezíte možnost probuzení světlem. Oko totiž vnímá i přes zavřené víčko světlejší plošky, které signalizují, že se rozednilo a je třeba zastavit tvorbu melatoninu.

Držím vám palce, ať nabyté vědomosti využijete k posílení vašeho zdraví.

 

22.5.2016 – 9.11.2016