Zvýšený cholesterol v krvi je jen vedlejším ukazatelem. Kdybychom to porovnali s opilcem, tak ten mívá červený nos. Ale žádné mastičky ani léky proti červenému nosu neuchrání opilce před cirhózou jater. Podobným omylem je vyhýbání se živočišným tukům a cholesterolu proti kornatění tepen.

 

Historie škodlivého cholesterolu po válce

Za 1. republiky se dobře vědělo, že rostlinné oleje nejsou zdravé. Lidé dávali přednost přípravě potravin na másle, sádle a se smetanou. Je to dobře vidět v prvorepublikových filmech. Ryby se považovaly za podřadné a rostlinné oleje také. Jenže během války byl nedostatek a tak se tuky začaly vyrábět z rostlinných olejů hydrogenací. Hydrogenace zmenšila množství dvojných vazeb v oleji. Tím se tuk nejen ztužil, ale zároveň se zlepšila jeho odolnost proti žluknutí a přepalování. Po válce samozřejmě měly fabriky na margarín potíže s odbytem, protože lidé již nechtěli pokračovat v nedobré stravě, která jim připomínala krušná válečná léta.

Proto, aby se fabriky na margarín nemusely zavřít, přišlo se s výmyslem, že cholesterol, co poškozuje cévy v rostlinných olejích není. Samozřejmě, že lidé tomu nevěřili, protože generace jejich rodičů se živily živočišnými tuky a žádnou aterosklerózu neměli.

 

Jak vznikl omyl se škodlivostí cholesterolu

Cholesterol se po válce používal jako emulgátor. Když chlolesterol přidáte do omáčky, tuk a voda se lépe promísí a zvýrazní se tím smetanová chuť. Ve skutečnosti libovolná množství cholesterolu (běžně se vyskytující ve stravě) jsou zdraví prospěšná. Vzniká z něj žluč a steroidní hormnony.

Jenže v té době byla ohledně cholesterolu nejistota. Výmysly začaly přitvrzovat. Socialistický stát potřeboval vyvážet máslo do Ruska a potřeboval aby si lidé navykli na margaríny, k jejichž vypěstování stačí méně úrodná půda.

Objevovaly se stále častěji výzkumy, které dávaly aterosklerózu do souvislosti s cholesterolem a živočišnými tuky. Možná už jste slyšeli o dobrém cholesterolu a špatném chlesterolu. Název vytvořili výživoví poradci, kteří informace tak zjednodušují, až je překroutí. Ve skutečnosti se jedná o lipoproteiny přenášející mastné kyseliny a používající cholesterol jako emulgátor. VLDL, LDL a HDL jsou lipoproteiny s velmi nízkou, nízkou a vysokou hustotou. Výživoví poradci sice říkají, že VLDL a LDL je špatný cholesterol a HDL je dobrý cholesterol. Ale pravda je jiná.

 

O čem nám vypovídají zvýšené hodnoty VLDL a LDL (lipoproteinů)?

.

Lidí s vrozenou hypercholesterolémií mají sklon k ateroskleróze k předčasným infarktům a mozkovým mrtvicím. A zároveň mají zvýšené hodnoty VLDL a LDL a snížené HDL (high density lipoprotein). Pokud byste hodnoty VLDL a LDL měli mírně zvýšené, není to důkaz o tom, že máte aterosklerózu, ani že vám hrozí. Ale je to jen důkaz toho, že jste před vyšetřením snědli tučnější jídlo. A to je zdravé. Jsou to spíše nepřímé ukazatele k odlišení nemocných. Lidé s vrozenou hypercholesterolémií mívají hodnoty řádově trojnásobně až šestinásobně vyšší. Pokud máte hodnoty mírně zvýšené neznamená to nic. Starší lidé prostě mají tyto výsledky vyšší než mladí.

Ale neplatí, že by lidí s nízkými hladinami cholesterolu byli zdravější. Mimoto lipoproteiny přenášejí krví strávené tuky a tudíž člověk živící se tučnou stravou automaticky má hladiny lipoproteinů zvýšené. Což se tehdejší propagandou interpretovalo, jakože dříve zemře.

 

Co je příčinou kornatění tepen

Já jsem se o ta témata zajímal již před 35 lety a studoval biochemii. Už v té době byly hlasy proti. Protože pokusy, které měly dokazovat škodlivost cholesterolu a tuků, byly nastavené nepřirozeně. Už v té době se zdálo, že cévy poškozuje něco jiného a cholesterol pouze zalepuje poškozená místa. již tedy v 80. tých letech se objevovaly informace, že cévy poškozují volné kyslíkové radikály.

 

Jak správně léčit aterosklerózu

Do léčby aterosklérozy vnesl jasno objev vitamínu K2. Dlouhou dobu se vitamín K2 považoval za jednu z variant vitamínu K1 a netušilo se, že má jinou funkci než kontrolovat srážlivost krve, a sice hospodaření s vápníkem. A tak postupně krmiva pro hospodářská zvířata přestala obsahovat vitamín K2 i maso a mléko zvířat přestalo obsahovat vitamín K2. Tím se zvyšuje sérová koncetrace vápníku a ukládání vápníku do cév.

Vysvětlilo se i poškozování cév. Proč přibývá volných kyslíkových radikálů? Je to příklonem k trvanlivým ochuzeným potravinám, intenzifikací zemědělství a poškozováním půdy, jakož i zvyšujícím se obsahem těžkých kovů v půdě.

1) Dlouho skladované potraviny obsahují více kyslíkových radikálů.
2) Ochuzené potraviny obsahují méně vlákniny a ochranných antioxidantů.
3) Uměle vyhnané plodiny obsahují méně antioxidantů, vitamínů a
4) těžké kovy katalyzují vznik radikálů.
5) Obliba rostlinných olejů, které snadněji peroxidují také zvyšují množství radikálů ve stravě.

 

Které antioxidanty brzdí aterosklerózu

Stručně řečeno všechny i ty, které nepronikají do mozku a dovnitř buněk. Neboli před infarktem vás ochrání většina antioxidantů. Ale i zde platí, že větší koncentrace antioxidantu má prooxidační efekt. To znamená, že urychluje vznik dalších kyslíkových radikálů. Proto doporučuji informovat se u odborníků na gerontologii, jako jsem např. já. Nikoliv u prodavačů, laiků, lidových léčitelů, výživových poradců ani u lékařů, kteří většinou do gerontologie zasvěceni nejsou.

Předávkování antioxidantem se projevuje právě ve tkáních, kde je dosažena nejvyšší koncentrace, což jsou střeva, játra, cévy a nakonec ledviny, kterými odchází oxidovaná (nebezpečná) forma antioxidantu ven z těla.

Všechny antioxidanty v obchodě * mitochondriální antioxidanty.

 

Proč hypolipidemika (statiny) škodí zdraví?

Statiny nebo hypolipidemika blokují syntézu cholesterolu a tím i tvorbu žluče a steroidních hormonů, mezi než patří pohlavní hormony. Pokles hladiny hormonů, nižší vstřebávání tuků a vitamínů A, D, E, K2, vede k dalšímu zvýšení rizika poškození cév.  Statiny snižuji tvorbu koenzymu Q a mohou u některých lidí zhoršovat paměť nebo vést až k demenci. Vyplatí se užívat bór na zvýšení hladiny volných pohlavních hormonů, a tak přibrzdit degenerativní procesy, ke kterým patří i ateroskleróza.

 

Důkazy

Gerontologie má před ostatními odvětvími medicíny náskok desítek let. Není to tak, že když já jediný vám ukazuji, že rostlinné nenasycené tuky urychlují stárnutí a uspíšují degenerativní onemocnění, např. inzulínovou rezistenci, že mé závěry jsou sporné. Pravda nezáleží na tom, kolik lidí ji říká. Je to tak, že vás všichni pisálci a poradci balamutí spornými informacemi.

Článek o škodlivosti přírodních rostlinných olejů

Pravdivost všech názorů, které zastávám již 40 let, potvrzuje i Dr. Zoe Harcombe PhD. 9/2016

 

Video 25 minut s českými titulky vysvětluje proč není obezita způsobena přebytkem jídla a nedostatkem cvičení. Dr. Zoe Harcombe na Public Health Collaboration Conferenci 2016 v Anglii vyvrátila 4 zaběhané nesmysly:[/fusion_builder_column]

  • Obezitu způsobuje vyšší příjem kiloJoule než spotřebujeme
  • Nasycené tuky jsou živočišné a nenasycené jsou rostlinné
  • Tuky (hlavně nasycené) vás zabijí
  • Když vás neusmrtí tuk, pak to dokoná cholesterol

 

Zde publikované informace potvrzuje Dr. Jason Fung, kanadský nefrolog, zkoumající poškození ledvin u cukrovky. Obrat v léčbě cukrovky a obеzity. Obezita není o kaloriích, či o gramech tuku ani o cvičení. Způsobují ji hormony ovlivňující pocit sytosti, hladu a metabolismus živin. Inzulinová rezistence je řešitelná výživou, která nestimuluje inzulín, tedy nízkosacharidovou (vysokotukovou) dietou. Je to pochopitelné. Když doteď diabetici nesměli jíst sacharidy ani tuky, tak bylo nereálné dietu uskutečnit.

Video bude na spodu otevřené stránky

 

Video vysvětluje proč není obezita způsobena přebytkem jídla a nedostatkem cvičení. Dr. Jason Fung ukazuje jak inzulín při inzulínové rezistenci působí ukládání tuků a zvyšuje hlad. A potvrzuje desítky let staré zamlčované informace:

  • Mouku, cukr a fruktóza stimulují vyplavování inzulínu
  • Při zvýšeném inzulínu neutuchá pocit hladu a tvoří se tukové zásoby.
  • Nenasycené omega 3 tuky škodí a zvyšují inzulinovou rezistenci
  • Sacharidy se mají nahradit nasycenými tuky a vlákninou

 

 

Video: Profesorská prednáška UK: Viliam Bada – Ako sa dá predchádzať chorobám srdca a ciev?

 

 

Dieta, která chrání cévy i přes množství tuku a cholesterolu

Najdete v knize stále mladí.

 

25.11.2015 – 5.12.2016