Kam chodí slunce, nechodí lékař. V současnosti se stala módní teorie, že vysoké dávky vitamínu D3 mezi 5000 UI a 10000 UI zlepšují imunitu, chrání proti nemocem infekčním, tak i proti rakovině. Tato fáma se rozšířila proto, že lidé nejraději kladou otázku: “Řekněte mi jednu věc, která nejvíce zlepší zdraví”. Mohu vás však ubezpečit, že nejvíc vám zlepší zdraví rovnováha a nevynechávat nic, co tělo potřebuje. Vitamín D3 se už desítky let používá ke zvýšení vstřebávání hořčíku.

Samozřejmě, že je pravda, že lidé se vyhýbají slunci ze strachu před vráskami, a tam mají málo vitamínu D3, především v zimních měsících.

 

Opalování oproti pojídání vitamínu D3

Vitamín D vytvořený sluncem je lepší než vitamín D3 v pilulkách. Vyzkoušejte si to! Po opalování (i v soláriu) se vám zvýší energie a chuť na sex. Je to proto, že působením slunečního světla vzniká z ergosterolu nejen vitamín D3, ale zvyšuje se i tvorba testosteronu a estradiolu (u žen). Takže v létě je lepší využívat slunce.

 

Souvislost mezi vápníkem, hořčíkem a vitamínem D3

Množství vápníku v organismu řídí 3 hormony: Parathormon z příštítných tělísek, kalcitonin ze štítné žlázy a kalcitriol z nadledvinek, který vzniká z vitamínu D3. Tato kombinace 3 hormonů podle hladiny vápníku zvyšuje vstřebávání nebo vylučování. A nejen vápníku, ale i hořčíku a dalších prvků se stejné skupiny. Podávání vitamín D3 tak zvyšuje vstřebávání kromě Ca, Mg, také fosforu a těžkých kovů (mimo jiné Sr, Cd, Cr a Hg).

Proto základem léčby osteoporózy

není vápník

Nedostatek vápníku (u zdravého člověka) nemůže nastat, protože i při stravě chudé na vápník se pomocí regulačních hormonů zařídí, aby jej v kostech bylo dost. Proto pojídání vápníku je jako nošení dříví do lesa a může být i škodlivé. Pokud se budete přejídat vápníkem, organismus sníží vstřebávání nejen vápníku, ale i hořčíku a dalších stopových prvků nezbytných pro stavbu kostí.

 

Jak se správně opalovat?

Vzhledem k tomu, že opalovací krémy nedokážou selektivně chránit jen před zářením, které urychluje stárnutí, ale brání vám i zhnědnout, takže by se vlastně měly jmenovat krémy proti opalování. Pro zvýšení vitamínu D3 se opaluje takto: stačí hodinku 1-2x za měsíc (v létě mimo 10-16 hodin).

Natřete si ruce, obličej a dekolt krémem proti slunci. Přes hlavu dáte klobouk/stínidlo, na ruce můžete rukavice. Vrásky na zádech a na břiše vám nikdo prohlížet nebude, respektive vždy jich tam bude méně než na exponovaných částech (ruce, obličej). Účinek můžete zvýšit a poškození snížit různými oleji bez filtru, které odrážejí méně záření než suchá kůže a obsahem karotenoidů a antioxidantů snižují poškození (ochranný faktor mívají 2-3).

 

Co je špatného na soláriích?

V soláriu vybaveném novými trubicemi je odfiltrováno škodlivé záření UV-C a značná část UV-B, takže žádné enormní nebezpečí nehrozí. Pokud by trubice byly staré a luminofor méně účinný, tak se poměr škodlivého záření k tomu opalujícímu poněkud zvýší.

Hlavní důvod, proč se tvrdí, že solária jsou škodlivá, je založen na prokázaném efektu, že rozdělíme-li opalování na 2 kratší seance, poškození se zmenší asi o 10%. Obráceně to platí také. Takže když solária produkují asi 10x vyšší intenzitu UV záření, tak vychází poškození asi o 2/5 silnější. Sluneční světlo má proti soláriu další výhodu, že viditelné světlo dokáže fotoreaktivací část poškození DNA opravit. V soláriu je poměr viditelného světla k UV záření 10x nižší. I v soláriu doporučuji nasadit rukavice a celou hlavu včetně vlasů a krku schovat.

Závěr: Solárium není natolik nebezpečné, abyste si jej nemohli několikrát během zimy dopřát.

 

Veškeré vitamíny dostanete i v našem obchodě za ceny nejlepší z heuréky.

Článek: Našim babičkám dodával sílu vitamín K2, který tehdy byl bohatě zastoupen v másle sádle a smetaně.

 

Existují i  kombinace s vápníkem, hořčíkem vitamínem D3 a vitamínem K2. Jestliže máte rádi mléčné výrobky a jíte víc než 100 g sýra a 0,5 l mléka, pak vápník pro vás není žádoucí, naopak hořčíku by jste měli užívat víc než doporučenou denní dávku, tedy alespoň 1000 mg Mg-laktátu, k tomu pyridoxin a D3 k lepšímu vstřebávání hořčíku.

 

Projevy předávkování vitamínem D3

Objevuje se čím dál více lidí s novou teorií přesvědčení, že je zdraví prospěšné užívat vápník a vysoké dávky vitamínu D3 bez hořčíku. Od toho se distancuji – mohlo by jim to být jen ke škodě. Taktéž vysoké dávky vitamínu D3 považuji za vhodné jen po omezenou dobu (max 3 týdny). Z pokusů na zvířatech je známo, že po vysokých dávkách vitamínu D3 zmírají předčasně a vznikají jim kalcifikace v orgánech a škaredě vrásčitá kůže.

Projevy předávkování najdete v článku o vitamínu K2. K předávkování nedojde hned. Nejprve se vytváří zásoba vitamínu D, až se překročí optimální množství, začne se projevovat předávkování. U dávek 5000 ui to nastane odhadem za 1-2 měsíce. Co dělat potom?. Jednoduše vynechat a počkat.

 

5.2.2015 – 1.6.2017

Ptejte se na cokoliv!