Ne všechny rady vycházející z úst výživových poradců jsou tak prospěšné, jak si nezasvěcení myslí. Francouzský server Gentside sestavil 10 aktivit považovaných za zdravé, které způsobují více škody než užitku. Doporučení často vznikla v době, kdy měla opodstatnění, nebo byla určena někomu jinému, kojencům, či letitým lidem.

Sdělovací prostředky nám vtloukají už od dětství rady jak si udržet zdraví, které už neplatí. Největšími nositeli těchto tradic Jsou Němci, kteří jsou velmi poslušní. Když jim lékař nebo rodiče řeknou, že se něco nesmí, hned to přijmou za své a příkazy důsledně dodržují.

Jak to s pravdivostí doporučení je?

 

1. Pít hodně vody

Jeden a půl litru vody denně, nebo dokonce dva litry. Pití se původně doporučovalo starším, letitým lidem, kteří skoro nepijí a jsou dehydratovaní, protože se u nich vytrácí pocit žízně. Výrobci vody a vodních filtrů nás pak přesvědčili, že pití vede k dlouhému životu. Dehydratace život zkracuje, ale obrácené to neplatí. Navíc velké množství dlouhodobě vyplavuje z organismu minerály a soli, což může vyvolat problémy ve srovnání s přiměřeným pitím. Za úvahu stojí i uvolňování ftalátů z platových lahví, které modulující účinek ženských hormonů (u mužů působí estrogenně).

 

2. Popíjení nealkoholických koktejlů

Jestliže nahradíte například míchaný drink Mojito nealkoholickým koktejlem, jak se módně říká mocktailem, nemusí to pro zdraví být prospěšné, jak si myslíte. Nealkoholické nápoje v barech jsou velmi sladké. Kola, tonik, džus obsahují kilo Joule energie jako alkohol a škodí podle vědců také. Chcete-li tedy zdravě popíjet a obejít se bez alkoholu, dejte přednost vinnému střiku (víno a voda). Máte-li strach, že se na vás budou dívat skrz prsty, můžete někoho nezdravými nápoji pohostit a udělat si přátele.

 

3. Svěřovat se se svými problémy

V ženských časopisech se často radí, abyste se o svém problému svěřili. Má to ale 2 nevýhody. Jednak se povídáním na toto téma nikomu nezavděčíte, ani nezvýšíte svou hodnotu. Navíc si přivodíte úzkosti, stress nebo deprese. Lepší je poohlédnout se po řešení.

 

4. Vyhýbat se slunci

Před 30 lety běžné opalování je to tam. Průpovídka: “K úspěchu stačí vstávat v 7 ráno a být opálený” byla nahrazena: “Chraňte se před sluncem, vrásky nikomu nesluší”. I milovníci hnědé pokožky, kteří vylehávali na sluníčku se nyní děsí vystrčit nos bez natření krémem. Avšak 20 minut na slunci po 16 té hodině jednou za 14 dní nikomu neublíží a má stimulující účinek na sex, který se podáváním vitamínu D3 nedá docílit.

Ve Spojeném království přichází opačný extrém. Doporučují denně strávit deset minut na sluníčku a to bez krému. 10 min bez krému je totéž jak 60 min s krémem. Krém se totiž rozkládá a po hodině ztrácí účinnost. Je to nerozum kvůli Vitamínu D3, který stojí stovku, přivodit si vrásky jejichž zakrývání stojí tisíce.

Taktéž časté návštěvy solárka jakožto zdroje vitamínu D3 nejsou vhodné. I když záření z trubic má odfiltrovanou složku UV-C a část UV-B, je považováno za škodlivější než sluneční světlo z toho důvodu, že škodlivý účinek stoupá s intenzitou. Opalování 10x kratší dobu s 10x větší intenzitou vyvolá o 40% větší poškození. Dále u umělého UV-A záření trubic chybí viditelné světlo, které dokáže část poškození DNA opravit tak zvanou fotoreaktivací.

 

5. Jíst “light” potraviny

To je opravdu trendy. Vyhýbat se tukům. Trend začal za socialismu, kdy se máslo vyváželo do SSSR a proto začala propaganda vychvalovat odstředěné mléko. Taktéž tučné maso bylo levnější, což vyvolávalo dojem, že zdravější je libové. Tak jsme se někteří, začali tuků málem štítit. Zmatky nám v tom přinesli také výrobci margarínů, ač sami produkují nasycené tuky z nenasycených, začali tvrdit že nasycené tuky a zvláště živočišné, jsou špatné.

Pravda je ale úplně opačná. Již 50 let je známo, že nenasycené (rostlinné tuky) jsou živnou půdou pro volné radikály, působící záněty a urychlující stárnutí. Nejvíce škodlivé jsou nenasycené tuky řady omega 3, za nimi jdou omega 6 a omega 9 jsou považovány za neškodné. Vy jste to asi slyšeli obráceně. To je tím, že si mnozí poradci pletou vitamín F s tuky omega 3.

Vitamín F jsou mastné kyseliny DHA, EPA, LA, ALA a GLA. Tuky omega 3 obsahují mnoho dalších typů. Podstatné je, že žádný olej prodávaný v obchodech neobsahuje dostatečné množství vitamínu F, ale naopak všechny obsahují nadměrné množství špatných omega 3 a omega 6 mastných kyselin. S vyjímkou kokosového a palmového oleje, ty jsou OK a nenahraditelné při smažení, kdy znemožňují přepalování a tvorbu reaktivních forem kyslíku.

Jelikož člověk potřebuje denně asi 1-1,5 gramu vitamínu F, doporučuji pojídat tobolky s rybím olejem a v domácnosti používat jen nasycené (živočišné tuky). I tak do sebe dostaneme kvanta nenasycených tuků z margarínů a z hotových potravin. Stále více vědeckých studií zpochybňuje příznivý efekt rybího oleje. Před 50 lety to byl zdroj vitamínu D.

Článek:
Vyvolává tučná strava civilizační choroby, anebo naopak přispívá k dlouhověkosti?

Závěr: Není zdravé jíst netučná jídla i kvůli vysokému glykemickému indexu. Sacharidy zvyšují tvorbu Inzulinu podobného růstového faktoru IGF, který urychluje proces stárnutí. Ani vysokotukovou dietu, při které se u pokusných zvířat prokázala škodlivost. Domnívám se, že škodlivost nebyla v samotném tuku, jako spíš v chybění vlákniny, bílkovin a čerstvého ovoce a zeleniny ve vysokotukové dietě.

 

6. Jíst potravinové doplňky

Multivitamíny, stopové prvky, minerály a antioxidanty všeho druhu jsou prokazatelně účinné. Přesto se rojí různě neodborně interpretované studie údajně prokazující škodlivost beta karoténu, vitamínu E a dalších potravinových doplňků. U citlivějších lidí můžou škodit i běžné dávky železa z některých mutltivitamínů. Je prokázáno, neměl bych psát že megadávky, ale už nadměrné dávky železa, vápníku, vitamínu E, D, vitamínu C, gainerů poškozují některé tkáně.

Neznamená to však, že bychom se měli bát doporučených dávek! Jíst potravinové doplňky je málem nutností během diety či hladovky, protože v dnešní době ani zdravá strava již neobsahuje vše, co člověk potřebuje.

Hanění potravních doplňků, to je vlastní všem přírodním lidem, kteří špatně plánují. Oni tak bojují proti nečistému svědomí, že nežijí zdravě a tak vymýšlejí důvody, proč jsou doplňky neúčinné.

 

7. Sportovat hned po ránu

Jistěže jednou za čas o víkendu se vám nic nestane. Je však prokázáno, že běhání a fyzickou aktivita venku je lepší provozovat odpoledne. Je to dáno tím, že ráno bývá chladnější vzduch, mlha a opar a také více škodlivin v ovźduší. Je lepší počkat než se opar rozejde a vzduch do oběda projasní. Tím se vyhnete oslabení imunity a častějším virovým infekcím.

 

8. Vápník pro zdravé kosti a zuby

Třeba tvrzení: “Vápník podporuje růst kostí” nebo “Pro zdravé zuby”. To jsou přesně taková populistická tvrzení, která neplatí. Vápníku je v potravě dost a tělo má 3 způsoby, jak regulovat obsah vápníku. Při nedostatku vápníku se automaticky zvýší vstřebávání a sníží vylučování. Při podávání vápníku naopak. A zároveň se sníží i vstřebávání hořčíku, železa, manganu, aj. – a právě to může to mít neblahý vliv. Extracelulární vápník přímo škodí nejen cévám, aktivuje programovanou buněčnou smrt.

Nedávno vzešel nový vitamin K2, který léčí únavu, malátnost i usazování vápníku v cévách viz článek o posilujícím vitamínu K2. Zkuste jej!  Zuby po něm se stanou hezčí a odolnější, bolesti zad a hlavy ustávají.

 

9. Omezovat příjem soli

Tento zlozvyk k nám přišel z německého prostředí. Kdysi dávno před 50 lety byla diuretika (léky na odvodnění) používána k léčbě vysokého tlaku. Zastaralá diuretika měla vážné vedlejší účinky. Jedním bylo nadměrné vylučování draslíku. Aby poměr draslíku a sodíku v organismu zůstal zachován, nařizovali lékaři pacientům s vysokým tlakem (užívajícím diuretika) omezit příjem soli (a zvýšit příjem draslíku). Zatímco český pacient to pustil druhým uchem ven, Němci dietu poslušně dodržovali a toto přikázání se velmi rozšířilo. Dnes už jsou kalium šetřící diuretika a na vysoký krevní tlak už jsou jiné léky.

Přesto příkaz “Nesolit, je to zdravé” v Německu zdomácněl a odtud se dostal k nám, takže i lékaři uvěřili, že do zdravého jídelníčku sůl nepatří. Němci mají jednodušší myšlení, a tak si spojí 2 nesouvisející věcí. Staří lidé nesolí, z toho vyplývá, že sůl zkracuje život. Němci mají úctu k autoritě a také myšlenka, že pro zdraví je nutno něco obětovat, je pro ně naprosto samozřejmá. A to tak, že kdyby dietní potravina nebyla nemastná, neslaná, bez chuti a bez koření, ani by se jim nechtělo věřit, že je to zdravá potravina.

Skutečně není sůl jako sůl. Sůl kamenná je sůl z druhohorního moře, která obsahuje jen 17 µg kadmina na kg. To současné mořské solí mohou obsahovat 10-100 krát více. Nejčastěji používaná sůl v hotových výrobcích je sůl vakuovaná. Tato sůl vzniká při chemické výrobě jako odpad a je přečišťována vakuováním. Nikdy však nedosahuje čistoty jako sůl kamenná. Říkadlo moc soli škodí platí jen pro mořskou a vakuovanou sůl. Soli kamenné si můžete dopřát, co hrdlo ráčí.

 
Další mýty

10. Je třeba snižovat cholesterol

Chlolesterol je jen neškodný emulgátor, který se objevuje všude tam, kde se tuky rozpouštějí ve vodě. článek Jak vyléčit aterosklerózu a vysoký tlak, i když jíte tučná jídla.

 

11. Rostlinný olej chrání srdce

Srdce možná chrání, ale způsobuje jiné potíže. Článek o škodlivosti nenasycených olejů, tj. omega 3 a omega 6.

 

12. Bez éček je zdravěji

S Éčky nám pan d-test velmi zavařil. Do Éček se také rádi navážejí lidé, kteří když něco prodávají, nejprve rádi pošpiní konkurenci. Nevraživost je spíše proti šizení potravin, k němuž je zneužíváno éček typu zahušťovadel, stabilizátorů a škrobů.

V době, kdy spotřebitel žádá trvanlivé potraviny, působí antioxidanty, amulgátory a prezervativy pozitivně. Chyba je v samotném jezení trvanlivých potravin. Asi lidem nikdo neřekl, že staré potraviny škodí zdraví, i když na pohled vypadají dobře. To Cikáni si předávají tradicí zvyk jíst jen čerstvá jídla a co se nedojí, šup s tím do koše. Není dobrý ani jeden extrém. V době ledniček je jídlo ještě 1-2 dny čerstvé, až pak začne ubývat vitamínů a nutričních hodnot.

Uvědomme si, že potravina oxiduje průběžně. Některá může být stará už v první čtvrtině své životnosti, jiná vydrží čerstvá i do 3. čtvrtiny své životnosti. Ne nadarmo se potraviny před koncem životnosti zlevňují. Potravina není zkažená, dá se jíst, ale obsahuje už méně antioxidantů a o to více peroxidů.

Obava z nadměrného obsahu éček může být opodstatněná. Státní kontrola není spolehlivá. Kdyby výrobce šidil a přidával aditiva v technické čistotě a ne v potravinářské, pak by zanesl do potravin nadlimitní obsah těžkých kovů.

11.11.14 – 26.1.2018