Ptá se na to hodně lidí. Je to opravdu tak důležité? Nebo na tom nezáleží?

Když se budete chtít cokoliv zeptat nebo upřesnit, osmělte se prosím vložit komentář.

 
 

Jíst je ráno, v poledne nebo večer?

Jak vás to napadne, tak to dejte. Přípravky, co se po nich dobře spí, jíme večer.
Ty, co se po nich nedá usnout nebo zvyšují bdělost, jíme ráno a v poledne.
Přípravky, které chrání před slunkem a UV zářením bereme ráno a v poledne. Ale já např. Polední dávku beru v 17-18 hod, to už na slunko nejdu, takže je beru i před spaním, abych už ráno je měl v krvi.
Doplňky, které zvyšují tvorbu hormonů, kdy podávat? Protože v noci dochází v souvislosti s cirkadiánními rytmy ke zvýšení sekrece skoro všech hormonů, má podání vyšší účinek, když se dává na noc. Jestliže berete látku ovlivňující hormony 2x denně, tak to už budete vědět podle toho, kdy vás bere únava.

 

Zajídat jídlem nebo čím?

I když je na doplňcích napsáno nejlépe s jídlem, můžete je jíst i na lačno, i tak se vstřebají. Když držívám hladovku, tak je jen zapiju. Nikdy jsem neměl žádný problém. Úplně ideální je zajíst něčím s vlákninou, tj. půlkou banánu nebo jablka a k tomu plátek másla nebo smetanového sýra.  Když jdu na důležitou schůzku, na večírek, zobnu od každé pilulky, co mám doma, jednu. To je plná štamprle nebo i dvě. Někdy to beru dvoufázově, prvně ty na lenost a zesláblost. A až se mi udělá líp, tak ten zbytek. Není z toho žádné bolení břicha nebo pálení žáhy, jak by mohly zlé jazyky tvrdit.  Pak protančím celou noc a ještě když se vracím ráno o čtvrté, tak se mi jde s takovou lehkostí, jako bych se vznášel.

 

Co smí být spolu a co ne?

U některých léků je uvedeno, že snižují vstřebávání něčeho, nebo zrychlují vylučování něčeho. Případně, že se nesmí s alkoholem nebo narušují schopnost řídit, a tak. U potravinových doplňků tato omezení bývají vyjímečně, a když tak by to bylo uvedeno v popisu zboží nebo na lahvičce.

 

Když beru některé tablety 3x denně, kdy mám vzít ty 2x denně?

Je to prosté. Když např. vstáváte v 7, obědváte v 13:30 a jdete spát ve 23, tak mezi snídaní a obědem je to 6 hodin, mezi obědem a večeří je to 9 hodin a přes noc taky 9 hodin. Tedy když dvakrát denně a chcete to mít co nejlíp, tak užívat ráno a večer nebo v poledne a večer.
Jsou to zkrátka předčasné otázky. Až si koupíte týdenní kontejner na léky (dávkovač léků), tak to tam prostě ládujete, dokud nejsou všechny škatulky plné. A je to.

 



Na obrázcích vidíte, jak kolísají hladiny při pravidelném podávání běžné látky.

Jak rychle se potravinové doplňky vylučují?

Jak vidíte na obrázcích, po vstřebání se látka vylučuje a klesá její hladina. V Lidském organismu většina látek rozpustných ve vodě se vylučuje tak rychle, že je třeba podávat 3 krát denně. Antibiotika 4x denně. Léky s prodlouženým vstřebáváním, anebo pomalu se vylučující v tuku rozpustné látky jednou denně.

V boji proti stárnutí záleží právě na tom jaké přípravky se užívají spolu. Asi jste četli články, že antioxidanty nefungují. Takové informace jsou částečně založeny na pravdě. Lidé, kteří si kupují antioxidanty a nerozumí tomu, opravdu spláčou nad účinkem. Mnoho lidí, kteří mají na rozhazování, prostě berou cokoli a říkají si: I kdyby to mělo jen zlomek účinku, tak se to vyplatí. Každé omládnutí je dobré. Ale mnohem lepší je potkat se s vrstevníky po 5 letech a kochat se tím, jak jsou zničení, nechápavě si vás prohlížejí a závist s nimi lomcuje. Jak to udělat, aby se váš proces stárnutí zpomalil výrazně a nezastavily se vnitřní obranné mechanismy (jak se stává po levných přípravcích), najdete v eboocích zde.

 

Spasí nás jeden nějaký nejoblíbenější přípravek?

Zdraví a krása se nedá docílit za 200 Kč za měsíc. Ale to není žádné neštěstí. Taky nejíte jen brambory a nudle a účet za stravování dosahuje několik tisíc. Pevné zdraví není levná záležitost, ale dává vám to nadřazenost, uznání a respekt. Zkuste se někdy projít po čekárnách v nemocnicích. Uvidíte tam zoufalé nešťastníky, kteří by chtěli mít aspoň polovinu vašeho zdraví. Jenže mají smůlu.

 

Jak chystat, když nemáte dost peněz

Když třeba chcete něco brát 2x denně, ale nemáte dost peněz, můžete to užívat 1,5 krát denně. Začnete vhazovat ráno a večer, další den v poledne, pak ráno a večer a zase v poledne jako na šachovnici.

Multivitamín zase nemusíte brát každý den, ale jen 2 dny, 3. den nic a zase 2 dny.
Vitamín K2 berete 1 denně a když vás bolí hlava, tak si přidáte.
Karotenoidy a xantofyly jako jsou lutein, zeaxantin, lykopen, astaxantin můžete brát jednou denně a přidat si jen když jdete ven na slunko.

Stárnutí probíhá nejrychleji v době nemoci/horečky a v době velké námahy. Tím se nemyslí sprint, dobíhání na autobus, ale několikahodinový výlet, maratón. A v době stressu, starostí (i v období hladovky). I během flámu, když pijete více alkoholu a kouříte, jste vystaveni větší dávce volných radikálů. V těchto obdobích mají vyšší dávky určitě smysl.

Přerušované podávání

Můžete například užívat přípravek týden a pak týden vynechat. Nebo 3 dny užívat a 3 dny vynechat. Nejenom vás to stojí polovinu, ale i organismus se musí neustál aklimatizovat a nezpohodlní. Vnitřní ochranné mechanismy tak udržíte v činnosti.

Můžete také střídat různé přípravky, které mají něco společného. Např. 3 dny DHEA, pak 3 dny pregnenolon, nebo 3 dny EGCg, pak 3 dny Pycnogenol/Pine bark, nebo 3 dny Ashwagandhu, pak 3 dny Rhodiolu a pořád dokola. A při vyčerpání, stressu, nebo infekci všechno naráz.

 

Čím začít, když máte potíže neznámého původu

Lékem první volby je multivitamín.

Může se stát, že po jeho požití některé problémy zmizí a už nic dalšího nebudete potřebovat.

Pokud ani multivitamín nepomůže, 95% lidí pomáhá vitamín K2.

Pak podle chorob:

Špatné oči, slábnoucí zrak
Andropauza, menopauza
Bolesti kloubů, zad, záněty
Impotence, zlepšení prožitků při sexu
Zapomínání, demence
Ateroskleróza, vysoký tlak

 

Jak bojovat se stressem?

Velká spousta nemocí a chronických zánětů je spouštěna dlouhodobým stressem. Člověk je naprogramován, aby na stress reagoval způsobem: Bojuj nebo uteč!  Když vám třeba vlítne do cesty ženská, tak vystupte a proběhněte se 50 metrů tam a zpátky. Nebo vás někdo naštve, vyběhněte schody (nejlépe hned) 3 patra nahorů a zpátky. To by vám mělo zastavit proces vyplavení adrenalinu a kortizolu, který způsobuje zesláblost a snižuje imunitu.

Nejsou na to skoro žádné léky. Vyplatí se umět techniky, jak se nad to povznést a nevztekat se. Jinak se to projeví neschopností usnout a podráždí to zažívací trakt a potrápí hodné bakterie a umožní rozmnožení škodlivých baktérií. Takže je jasné, že když si dáte prášek na spaní a pořádně se vyspíte, dopadne to lépe.

Nebo přípravky na podporu střevních bakterií vám předejdou zhoršenému trávení a budete se cítit lépe. Bacillus coagulans je bakterie, která reguluje nepřátelské bakterie a povzbuzuje ty dobré. Proto účinek přetrvává déle než po pouhém doplňování bifidobakterií (ty působí jen půl dne).

 

 
Zeptejte se v komentářích, co vás ještě zajímá. Mně by už víc nenapadlo, protože to beru jako samozřejmost.

 

9.6.2017 – 22.4.2022