(doplněno 17.9.2018)
O škodlivosti nenasycených bylinných tuků (PUFA) se ví přes 40 let. Před pár dny jsem narazil na odborné studie, které potvrzují, že nenasycené oleje by mohly stát za celou epidemií zánětlivých a neurodegenerativních chorob. Od cukrovky, astmatu po demence všeho druhu, Parkinsonovu chorobu či amyotrofickou laterální sklerózu ALS (na kterou umřel Stanislav Gross), autismus, kornatění tepen, až k různým typům rakoviny.

 

Oleje omega 3 a omega 6 urychlují stárnutí

Možná, že slýcháváte, že tuky omega 3 jsou “blahodárné” nebo prospěšné”. Nedorozumění spočívá v tom, že výživoví poradci informaci zjednodušují tak moc, že vás pletou. Oni myslí mastné kyseliny ALA, EPA a DHA, ale místo nich používají modní slovo omega 3. Jenže omega 3 je kategorie tuků asi 20 druhů, ve kterých ALA, EPA a DHA, tvoří jen malý zlomek. Omega 3 jsou nejškodlivější mastné kyseliny. Jsou v průměru 2,7 krát toxičtější než omega 6 a transtuky jsou proti nim jen lehký odvar.

Řepkový a slunečnicový oleji při celoživotní konzumaci nám podnítí, popožene proces zestárnutí o 10 až o 20 let, přivodí choroby stáří. Nejnebezpečnější jsou tuky pro studenou kuchyni, které musí být doobře roztíratelné. Tuky pro smažení, fritování mohou být tuhé, zcela nasycené a tím pádem neškodné. Nenasycené oleje omega 6 a omega 3 tvoří živnou půdu pro volné radikály radikály stejně jako rybí olej (má víc nenasycených vazeb). Eskymáci neumírají na srdeční onemocnění. U nich rybí olej urychluje stárnutí a po šedesátce umírají sešlostí věkem. Naopak Eskymáci, kteří přesídlili do vnitrozemí, se dožívají nadprůměrného věku.

Když si pozorně pročtete i 2. část článku, dozvíte se proč tloustneme a jak dezinformace o olejích přispívá k faktu, že se nedokážeme omezit v jídle.

 

Je-li je něco škodlivé,
ptejme se nejprve, v čem to škodí?

  • málo, * * * * * hodně, podobně platí pro nenasycené oleje jako slunečnicový, lněný,
    orientační odhad
     
alkohol kouření řepkový olej
způsobuje rakovinu * * * * * * * * * * * *
urychluje stárnutí * * * * * * * * * * * *
ničí játra * * * * * * * * *
způsobuje tloustnutí * * * * * *
poškozuje cévy * * * * * * * * * *
přispívá k demenci * * * * * * * * *

 
Vysvětlivka: Srovnáváme kouření ano/ne, alkohol ano/ne. Řepkový olej versus nasycené živočišné tuky

 

Žádný bubble tea, ani Éčko do potravin obsažené v mikrogramových množstvích, ale přírodní bylinný a rybí olej jsou ti žrouti našeho zdraví a mládí. Nemyslím to jako pan Tuna, který zamění bezpečnou koncentraci s toxickou koncentrací a straší vás přísadami v milióntinách gramu. Je to podobné, jako by vás strašil, že zchudnete, když vám na zem spadne milióntina vaší výplaty, např. 3 haléře. Ale zlých nenasycených olejů (omega3) jíme desítky gramů denně! Kvanta jedu!  To už je desetimilionkrát více. Ne 3 haléře ale 300.000 korun.

Nikoliv trans mastné kyseliny, ale přídavek poly-nenasycených tuků je to, co dělá z margarínu jed. Jiný název je polyénové mastné kyseliny. Jejich toxicita je zmiňována v každé biochemii již 100 let. Abyste se toho nedopátrali, dostaly vznosnější označení omega-3 a omega-6. Opačně očíslované. Omega-3 mají více dvojných vazeb než omega-6, (omega-9 má jen jednu) a jsou nejtoxičtější. Transmastné kyseliny obsahují minimálně 1 dvojnou vazbu a v plně (100%) nasyceném tuku ani nemohou být přítomny.

Který z olejů je toxičtější? Řepkový nebo slunečnicový? Vyvolává zánět více řepkový olej nebo slunečnicový olej?. Dlouhou dobu jsme řešili tuto nepodstatnou otázku a mezitím nenasycené oleje a zplodiny jejich degradace (malonyldialdehyd a 4-HNE) poškozovaly jak naše zdraví, tak zdárný rozvoj našich dětí!

 

Historie tuků po válce

Rostlinné a oleje se nikdy dříve při vaření nepoužívaly, jen olivový olej. Teprve za války, když byl nedostatek másla, sádla a loje, začaly se využívat levné a snadno pěstovatelné oleje. Ty se však nepoužívaly v původní podobě, ale ztužené ve formě margarínu. Proč? Už tehdy se vědělo, že bylinné oleje podléhají žluknutí a snadno se přepalují. Tudíž nejsou pro výživu vhodné. A proto se nasycovaly hydrogenací.

Když skončila válka, všichni si oddechli a okamžitě nenáviděné margaríny přestali nakupovat. Jelikož tukovým závodům hrozilo zavření, vymysleli známou lež o tom, že rostlinné oleje jsou lepší, protože neobsahují cholesterol. Taktéž pro komunistické plánování bylo lepší, aby se vyráběly levné tuky z řepky a slunečnice a drahé máslo se vyváželo do SSSR.

 

Socialistická propaganda upřednostňovala nenasycené tuky a nízkotučné mléko

Za socialismu byla cenová politika taková, že maso stálo přibližně stejně, takže svíčková byla hned pryč a na pultech zůstával bůček a jiná prorostlejší masa. Byl přebytek odstředěného mléka, a tak se tvrdilo, že tuk je špatný a jíst se může jen rostlinný olej bez cholesterolu. Tehdy výzkumy o stárnutí byly v počátcích a také mnoho studií bylo mylně interpretováno.

Za socialismu byla odhalena aféra s nadlimitním obsahem PCB (dioxinů) v mléce a tuku zvířat. Jsou to kumulativní lipofilní jedy, a tak měli lidé z živočišných tuků velký strach. Ukrajinský prezident Juščenko byl na mítingu otráven polévkou s dioxínem a podařilo se jej vyléčit. Dnes je to jiné. Dioxiny se hlídají, zato znečištění nebezpečným kadmiem se zdvojnásobilo. Kadmium se však nekoncentruje v tucích, naopak v živočišných tucích je ho málo.

V řepkovém oleji je kadmia více už z důvodu, že řepka se pěstuje na znečištěných polích, kde nic pořádně neroste. Také je zdrojem těžkého kovu vanadu. Slunečnice je rostlina, která přímo vychytává kadmium, a zvýšený obsah je i v semenech. Pozor na slunečnicové chleby!

Některé informace šířené na veřejnosti jsou založené na vědeckých výzkumech. Před 40 lety se objevilo, že tuky omega 3 jsou nezbytné pro tvorbu prostacyklinů a tuky omega 6 jsou prekurzorem prostaglandinů. Měly by být v rovnováze (omega 3 jsou zastoupeny méně), jinak převažují prostaglandiny se svým pro-zánětlivým účinkem. Ovšem, když omezíte omega 3, omega 6 i omega 9, zánět nevznikne vůbec.

Přispěl k tomu i fakt, že většinu studií platil tukový průmysl. V první dezinformační kampani se prohlásilo, že škodlivá je kyselina eruková a že v nízkoerukové řepce není. Tak vyhnali čerta ďáblem. My jsme tedy celá desetiletí dělali pravý opak toho, co je zdravé. Báli jsme se prospěšných nasycených tuků a dobrovolně jsme se nutili do nechutných nenasycených tuků, které škodí. Urychlení procesu stárnutí navozuje civilizační choroby.

Vzpomeňme si, jak jsme se smáli starým neinformovaným lidem, kteří dál stupidně jedli živočišné tuky plné cholesterolu a vitamínů A, D, E, K2. A ti se dožívají 90 let. Nebo jak v 80. letech protestovala Greenpeace proti Mc Donalds, že používá tučnější maso z vyšlechtěných krav, protože živočišný tuk byl strašák číslo jedna.

 

Který tuk, olej je nejlepší i na smažení?

 

Zdravé tuky

poznáte podle toho, že jsou živočišného původu nebo jsou určeny ke smažení a fritování.

Vhodné tuky

máslo, sádlo, lůj,
kachní, husí, jehněčí,
vývar z kostí
rýžový a
palmový olej,
kokosový olej

Toxické oleje

jsou určeny pouze pro studenou kuchyni, protože rychle oxidují a přepalují se.

Těmto tukům se vyhýbejte!

řepkový, slunečnicový olej
lněný a konopný olej
sójový a kukuřičný olej
saflorový olej
rybí olej (lososový a ze sardinek)

Neutrální tuky

Nejsou zdravé ani škodlivé,
ale cenově dostupné a dá se na nich přežít.

přijatelné tuky

margaríny na smažení bez přídavku nezdravých nenasycených mastných kyselin
případně GMO oleje
olej z hroznových zrníček
olivový olej

Tuky a dlouhověkost

Tuky mají podstatný vliv na délku vašeho života i na to,
jak zdraví budete.

Nasycené, živočišné

 
Čím tučnější (nasycené) jídlo, tím delší život.
Čím více dvojných vazeb, tím více bolestí a chorob,
které vám zkrátí život

 

Důkazy o škodlivosti nenasyceného (řepkového) oleje

Na obrázku vidíte peroxidaci lipidů a Fentonovu reakci, kdy z peroxidu vzniká mnohem škodlivější hydroxylový radikál.

Již přes půl století staré výzkumy ukazují, že nenasycené oleje a hlavně řepkový olej vyvolávají rakovinu a předčasné stárnutí. Závěry výzkumů se dodnes daří úspěšně skrývat.

Důkazy asi na 3 odstavce jsem musel skrýt, aby je někdo nepovolaný neokopíroval. Naleznete je v knize Stále mladí, svěží a plní energie.

 

Ukázka důkazů, kdo to objevil a co je s tím spojené, by se hodila, jenže mnozí by se dovtípili a pak by to přestalo být tajemstvím.

 

Preferovat řepkový olej místo másla, sádla eventuelně nasycených olejů palmového, kokosového a rýžového, je ten samý hřebík do rakve jako požívat těžké kovy nebo se nechat ozařovat. Zrychlí to oxidaci (stárnutí) vašeho mozku, smyslových orgánů, buněčných organel až po mutace v DNA a nárůst rakoviny.

Ozařování (ionizačním zářením) nebo podání kancerogenních látek generuje kyslíkové radikály. Olej působí jinak. Jako živná půda pro rozmnožování již vzniklých radikálů. Řetězovou reakcí na oleji z jednoho radikálu vznikne až 100 dalších a s nimi také 100 dalších poškození.

 

Závěr je jednoznačný:

Jak peroxidy, tak 4-hydroxy-nonenal a methanal (konečné zplodiny peroxidace), tak úbytek Glutathiontranferázy, která 4-HNE detoxikuje jsou spojovány se stejnými civilizačními chorobami a indukcí rakoviny.

Šiřte tuto informaci a zachraňte si život!  I zdárný rozvoj vašich dětí.

 

Řepkový, palmový olej a zdraví – nesrovnalosti

Výrobci margarínů tvrdí, že nasycené tuky jsou nezdravé a palmový olej škodlivý.

Přitom ztužováním vlastně vyrábějí nasycené tuky.

Nasycené tuky se v poslední době čím dál více používají při výrobě smažených pokrmů, např. brambůrků. Výrobci smažených potravin moc dobře vědí to, co vám tu tvrdím, že nenasycené tuky peroxidují, žluknou, a tak výrobek, který je neobsahuje se kazí pomaleji a déle vydrží nezávadný. V současnosti frčí palmový olej a potichu se začínají používat slunečnicový a řepkový olej z geneticky modifikované slunečnice a řepky, které obsahují 10x méně škodlivých polynenasycených tuků a tudíž se nemusejí ztužovat.

 

kde se lži berou?

Na začátku byla snaha prodat řepkový olej a margaríny. Poté, co pokrutiny z vylisované řepky začaly dělat dobytku trávicí a zdravotní problémy, našel se viník v erukové kyselině. Jenže i nízkoeruková řepka je stejně toxická (jak pro zvířata, tak pro lidi) a nadbytečných nenasycených olejů se zbavuje rafinací. Ty se pak nasycují a z nich se stane margarín pro studenou kuchyni.

Výrobci margarínů se začali chlubit, že margaríny vyráběné novým způsobem neobsahují trans-mastné kyseliny, jenomže se to obrátilo proti nim, protože laici dostali hysterickou hrůzu z transmastných kyselin a projevilo se to poklesem spotřeby těch lepších margarínů bez transmastných kyselin. Aby si pana Tunu, který šířil nevoli k margarínům, udobřili, zaplatili mu reklamu proti palmovému oleji, který rychle využil volného místa po zapovězených margarínech.

Na obrázcích vidíte, podle čeho se nazývají tuky omega 3 a omega 6. Jsou to desítky jiných molekul než jen ALA, EPA a DHA a všechny jsou obsažené v olejích a škodí.

Povídačky o palmovém oleji jsou mýtus, který šíří výrobci margarínů, protože palmový olej je konkurence pro margaríny při výběru tuku na smažení. Omyly vznikají tak, že moderátorka, která vede rozhovor s odborníkem, zkrátí a překroutí nadpisy, a tak dodá textu jiný význam. Na zkreslené informaci pak staví další pisatelé, a šíří dezinformaci dále, viz odkaz reference dole.

Objevil se také vědecký výzkum, že oleje obsahující omega-3 a omega-6 MK, poškozují cévy. I řekl si majitel tukových závodů: “To je zlé, to by nám ty oleje nikdo nekupoval. Nedala by se udělat studie, že cévám škodí jen oleje s vysokým obsahem omega-6?”. Samozřejmě, že dala. Vznikla tedy studie, ze které je vynechaná informace o obsahu omega-3. Již se začaly rojit články výživových poradců o tom, že v oleji má být správný poměr omega-3 ku omega-6. Výživoví poradci a svazy pěstitelů řepky většinou nemají vzdělání v chemii a biologii, nedokážou sesmolit duchaplnou větu, takže to zkopírují odjinud.

 

Kolik získají, když přesvědčí jednu duši?

Kolik získají propagátoři nenasycených/rybích olejů, když přimějí jednoho člověka, aby je jedl? Když jeden jediný člověk začne jíds jedl “blahodárné oleje” a zkrátí si život o pouhý 1 rok, kolik vydělají? Zjednodušme si, že průměrný důchod je 10.000 a odvody na zdravotní pojištění za jednoho důchodce 3000 Kč/měs. Pak je tedy zisk 12 krát 13.000 = 156.000 Kč. Zisk 156.000 Kč za 10 let propagace (za předpokladu že řepkový olej zkracuje život o 10%). Za reklamu na jednoho jedlíka rostlinných/rybích olejů si mohou dovolit utratit odhadem až 5000 Kč ročně na jednoho poživatele. Je to mnohonásobek než kolik ten olej stojí. Kde by na to výrobci olejů vzali?.

Pro srovnání si ukažme, kolik vydělá prodejce auta nižší střední třídy, když přesvědčí zákazníka ke koupi? Dejme tomu, že má marži 15% a půlku z toho činí náklady, má z jednoho auta asi 40.000 Kč. A tento dealer aut si může dovolit na jednoho zákazníka reklamu za 10.000 Kč (v průměru jednou za 4 roky). Už chápete, proč jsme reklamami na rostlinný olej bombardovaní od rána do večera?

 

Zkuste se podívat do většího eshopu s potravinovými doplňky. Co uvidíte v kategorii všechny suplementy jako nejdůležitější doplněk?. První se vám zobrazí spousty lahviček s rybím olejem, DHA, brutnákovým olejem (GLA), apod. Do emailu vám budou chodit neúnavně reklamy a rybí, brutnákový a další nenasycené oleje. A já se ptám, proč by doporučovali něco, co lidé sami od sebe nechtějí? Lidé chtějí vždycky nějaký doplněk na své konkrétní nemoci. Tyhle oleje žádné konkrétní použití nemají a všude se dočtete, že zpomalují stárnutí, zmírňují záněty, zkrátka, že jsou jakoby dobré na všechno. Je z toho cítit zjevnou snahu, aby to užívali všichni na všechno, jako prevenci proti rakovině a podobně.

Já sám nemohu vyvinout aktivitu, abych to zastavil. A proto sdílejte článek známým a zachraňte jim život!

 

Za první republiky jídla olej neobsahovala. Jen majonézy

Před 120 lety vznikla majonéza jakožto způsob, jak zamaskovat nedobrou chuť oleje, která nás varuje před jeho škodlivostí. Vám (pra)rodiče neříkali, že majonéza je nezdravá, to si nedávej? Pozorujete trend, že se olej v majonézách ředí vodou, aby tolik neškodil?.

 

Složení řepkového oleje

 

Které jsou ty blahodárné mastné kyseliny a kolik jich potřebujeme?

Esenciální mastné kyseliny (EFA) označované vitamín F jsou:
EPA eikosapentaenová   ze skupiny omega 3
DHA docosahexaenová   ze skupiny omega 3
LA linoleová                 ze skupiny omega 6 koncentrát obsahuje 50% EPA a DHA

Naše tělo jich potřebuje celkem 0,5 až 1 gram. LA nepotřebujeme doplňovat, vyskytuje se v nadbytečném množství. Ve větším množství urychlují stárnutí stejně jako jiné omega 3 a omega 6 tuky. V propagovaných rostlinných olejích jsou zároveň s nimi zcela nepotřebné nenasycené mastné kyseliny a těch je v olejích 100 krát větší množství než je ono blahodárné množství. Denní potřebu EFA pokryje dostatečně příjem másla, smetany a mléka, masa, sádla a loje.

 

Všechny silné i méně známé antioxidanty, vhodné jako ochrana získáte v našem eshopu. Antioxidanty neutralizují zabijácké radikály, které nenasycený olej jako živná půda produkuje.

 

 

 

Existují nenasycené tuky a zároveň NEnáchylné k peroxidaci?

Ano. Jsou to ty, které obsahují konjugované dvojné vazby. Tedy, takové kde mezi dvojnými vazbami je jen jedna jednoduchá vazba. Je to např. u konjugované kyseliny linolové (CLA). Nachází se v mase, másle a živočišných tucích. V rostlinných olejích téměř není obsažena. Konjugovaná kyselina linolová má údajně mnoho příznivých účinků. Rychleji se po ní hubne a přibývají svaly, další studie zase neprokázaly nic.

Její obsah v živočišných produktech je dlouhodobě snížený kvůli nesprávnému krmení, místo zelené trávy, např. vojtěšky jen pšenice, kukuřice a krmné směsi. Její proti-oxidační schopnosti spočívají v chybění místa náchylného k oxidaci a sice uhlíku uprostřed mezi dvěma uhlíky obklopenými dvojnými vazbami. Znázorňuje se to zobáčkem nahoru viz obr.

 

Transmastné tuky

Jsou škodlivé doopravdy, nebo jsou jen dalším obětním beránkem v řadě?

Profesor Viliam Bada, kardiolog, hovoří o tom, že v Dánsku údajně snížení obsahu transmastných kyselin přijímaných v potravě asi o 90% způsobilo značné snížení mortality (až o 40%). Já mám o tom silné pochybnosti. Je možné zbavit margarín transmastných kyselin a přitom nechat zbytek složení původní? Nebylo náhodou snížení mortality způsobeno tím, že zatajili zásadní změnu složení margarínů? Že zároveň s transtuky odstranili z oleje ještě něco?

Když srovnáme transtuky s obyčejnými tuky, je rozdíl v teplotě tání přes 30°C. Např. mastná kyselina olejová cis taje při 13,5°C a kyselina elaidová trans při 45°C. Kdyby margarín zbavili transtuků, ztratil by tuhost a byl by tekutý jako olej. Aby byl tuhý, museli s ním provést co?
Museli nasytit dvojné vazby v omega-3 a omega-6 tucích na omega-9 a přeměnit je tak na nasycené tuky, které mají vyšší teplotu tání. Hleďme – další důkaz o škodlivosti omega-3 a omega-6 a příznivém účinku nasycených tuků, který nám byl zatajen!

 

Proč nejsou transtuky z margarínů stejné jako ty živočišného původu a v čem se liší?

Transtuky jsou nenasycené tuky. Zatímco jedny jsou škodlivé, druhé jsou prospěšné. Proč vám to zase říkají obráceně? Je v tom záměr? Asi.
Když si přečtete něco o trans-tucích živočišného původu, zjistíte, že mezi nimi převládají tuky se dvěma konjugovanými vazbami (jak bylo řečeno výše). To jsou ty, co nepodléhají peroxidaci a mají příznivý účinek. V margarínech jsou to škodlivé nenasycené tuky (rostlinného původu) vniklé při nasycení dvojné vazby v poměru 1:1 cis:trans. Tedy živná půda pro řetězové reakce poškozují, oxidující tkáně.

 

Vtloukali nám do hlavy, že vysoký cholesterol je špatný.

Nechci vás nudit podrobnostmi, ale vysoká hladina cholesterolu a VLDL cholesterolu nic nedokazuje. VLDL znamená lipoprotein o nízké denzitě (hustotě) přenášející cholesterol. Když sníte něco tučného, tak se samozřejmě dostane cholesterol do krve, neboť je součástí žluče a působí jako emulgátor tuků. Příčina kornatění tepen je známá desítky let. Jsou to volné kyslíkové radikály v kombinaci s vápníkem. Poškozená kalcifikovaná místa v cévách se dodatečně obalují cholesterolem. Více v článku o vitamínu K2.

Proto mají lidé, kteří se živí řepkovým olejem, zvýšené hodnoty homocysteinu. Homocystein je oxidovaný cystein a vzniká proto, že řepkový olej zvyšuje produkci volných kyslíkových radikálů. Jelikož nenasycené mastné kyseliny jsou přenášeny krví zabalené v cholesterolu, tak vlastně rozpadem, peroxidací těchto tuků nejvíce trpí cévy. Stav, kdy poškozené kalcifikované cévy jsou ucpané cholesterolem se jmenuje ateroskleróza.

Výzkumy s různými vysokotukovými a cholesterolovými dietami byly interpretované mylně. Pokusný potkan živící se zrním s vysokým obsahem vlákniny najednou začal dostávat stravu složenou z 90% tuků + cholesterol a 10% původní stravy. Jeho pozice je úplně opačná než pozice člověka, který se bojí tuků, jí vysokosacharidovou dietu a tu nahradí optimálním množstvím nasyceného tuku. U potkana šlo o přechod z normální na nepřirozenou stravu. U člověka o nápravu z nemastné diety do přirozeného stavu.

 

Netučná jídla působí hlad a tloustnutí

V současné době jsou v módě netučná jídla, která dostanete od závodních jídelen po bufety, podniky s rychlým občerstvením až po Mc’Donalds. Vy jste často slýchali od Greenpace, že fastfoodová jídla jsou mastná. To byla jen hysterie od ekoterorisů. Jenže poté, co zjistilo, že netučná jídla vyvolávají hlad, tak sami výrobci rychlého občerstvení začali přiživovat nesprávnou teorii o škodlivosti nasycených tuků.

Báchorka o škodlivosti tuků se drží dodnes, protože vyhovuje výrobcům olejů, prodejcům rychlého občerstvení a šíří ji výživoví poradci, kteří pomáhají s překonáváním obezity. Ti vás přesvědčí, že jste si opětovné tloustnutí zavinili sami nedodržením nějakého jejich hloupého příkazu nebo nákazu.

 

Jaký je princip vzniku hladu z netučných jídel.

Objev odstranění hladu po tučných jídlech je jobovou zvěstí i pro farmaceutický průmysl. Neboť civilizační choroby jsou vlastně choroby z nadbytku. V poválečné farmakologii, byla velmi krátká kapitola o rakovině. Neexistovala cytostatika. Rakovina byla řazena mezi choroby z nadbytku. Jediná prevence spočívala v nepřežírání se, ve střídmé stravě.

Netučná jídla (sacharidy) mají vysoký glykemický index. Vyplavují inzulín, po inzulínu je hlad a tloustne se. Naopak po snězení tuku senzory v žaludku hlásí pocit nasycení/přesycení.

 

Pro pokračování článku klikněte a přejděte na 2. část

 

Co je horší? Umělá sladidla  a hliník nebo řepkový olej?

Závěr – co jíst?

Jak se chránit proti toxickému účinku řepkového oleje

Odstavec najdete celý v druhé části.

 

Po klasických jídlech z rychlého občerstvení se tloustne

Škodlivost nenasycených olejů a vhodnost nasycených tuků potvrzuje i Dr. Zoe Harcombe PhD. 9/2016. Ve videu rozvádí, jak s novými poznatky zhubnout.

 

 

Video 25 minut s českými titulky vysvětluje proč není obezita způsobena přebytkem jídla a nedostatkem cvičení. Dr. Zoe Harcombe na Public Health Collaboration Conferenci 2016 v Anglii vyvrátila 4 zaběhané nesmysly:

  • Obezitu způsobuje vyšší příjem kiloJoule než spotřebujeme
  • Nasycené tuky jsou živočišné a nenasycené jsou rostlinné
  • Tuky (hlavně nasycené) vás zabijí
  • Když vás neusmrtí tuk, pak to dokoná cholesterol

 

V 2. části tohoto článku najdete video diabetologa informace, jak pomocí zdravých nasycených tuků zhubnout.

Obrat v léčbě. Obezita není o kaloriích, či o gramech tuku ani o cvičení. Způsobují ji hormony ovlivňující pocit sytosti, hladu a metabolismus živin. Inzulinová rezistence je ovlivnitelná výživou, která nestimuluje inzulín. Jaká to je?

 

Pokračování článku – klikněte a přejděte na 2. část

 

Použitá literatura: je také až v 2. části

 

7.5.2015 – 6.8.2020