Na co nám jsou akcelerátory stárnutí? Když se jim vyhneme, prodlouíme si mládí.

 

Staronový akcelerátor stárnutí byl znám již před 50 lety, avšak zapomnělo se na něj a dnes po něm není ani vidu, ani slechu.

 

2. věc, která urychluje stárnutí je cukrovka. Možná vás zaujmou konkrétní způsoby, jak přerušit neblahé procesy při cukrovce.

 

Staronový urychlovač stárnutí, extracelulární vápník

Když jsem četl svou první knížku o elixírech mládí před 45 lety, velmi mě zaujaly obrázky sešlých potkanů se zkrabacenou kůží. Vysvětlení bylo, že u pokusných potkanů bylo navozeno předčasné stárnutí pomocí vysokých dávek vitamínu D a vápníku. Pak se ta informace najednou ztratila. Vidíte jen reklamy na kostíky, pijte mléko pro silné kosti.

 

Jakým způsobem hyperkalcémie urychluje stárnutí

Tyto informace už tajné nejsou. Vápník vpouští do buněk vápníkové kanály. Jakmile se vápník dostane do buňky, aktivizuje programovanou smrt buňky. Vápník také aktivuje přenos vzruchu na glutamátových receptorech. Defekt v metabolizmu, transportu nebo uchovávání glutamátu má excitotoxický účinek na neurony.

 

Proč vzniká nadbytek vápníku v krvi sám od sebe

V půdě je nadbytek vápníku po vápnění kyselých půd
Mnohé doplňky jsou obohacovány o vápník
Sýry jsou obohacovány o vápník
Reklama nabádá k užívání vápníku

V potravě chybí stopové prvky, které udržují vápník v kostech.
Od reformy zemědělství se stal nedostatkovým vitamín K2, který chybí i hospodářským zvířatům.
Konečně v potravinách se za 35 let zvýšil obsah kadmia trojnásobně. Kadmium inhibuje enzymy obsahující hořčík (a i zinek).

Kadmium inhibuje enzymy obsahující hořčík a zinek, a tak kadmium brzdí schopnost hořčíku antagonizovat toxicitu hyperkalcémie. Jinými slovy, jestliže jste zatíženi kadmiem, vy potřebujete vyšší příjem hořčíku a zinku, aby vám organizmus fungoval jako dřív. Ale podáváním hořčíku a zinku si navozujete nedostatek dalších stopových minerálů včetně stroncia. Stroncium je minerál, který se vyskytuje v potravinách spolu s hořčíkem a vápníkem. Lidi ho neznají a nenapadne je, že poměr hořčík : vápník : stroncium musí být v rovnováze. Rady doplňovat při osteoporóze jen vápník jsou samozřejmě špatně.

 

Proč je vysoká hladina vápníku v krvi tak častá?

V půdě je nedostatek hořčíku, který antagonizuje toxické účinky vápníku.

Hladina vápníku je regulována třemi hormony:
Parathormonem, kalcitoninem a kalcitriolem. Můžete si pozjišťovat, co přesně každý z těch hormonů dělá. Mají na starosti vstřebávání, vylučování vápníku a jeho ukládání do kostí. Organizmus se však nevyvinul úplně dokonale a za nepříznivých okolností nedokáže vybalancovat potřeby organizmu.

Jde o nedostatek stopových prvků viz níže, které udržují vápník v kostech a přebytek vápníků. Po roztání ledovců byly půdy značně ochuzeny o tyto stopové prvky. Jak se to léčí se dozvíte v Ebooku Potraviny urychlující stárnutí.

 

Jak se projevuje hyperkalcémie?

hyper kalc émie – vysoký vápník v krvi. O tom byl článek:

 

Hyperkalcémie z vitamínu D3 a vápníku. Příznaky, projevy

 

 

Časté příznaky: únava ze které se nedá vyspat, nespavost, nechuť do práce, a jiné.

Různí šarlatáni vás chlácholí, že je to syndrom vyhoření. Můžete si také vygooglit články na wikipedii. Hlavní věc je, že příznaky hyperkalcémie jsou velmi neurčité, připomínají hypochondra a postihují psychiku, takže lidé, kteří trpí vysokým vápníkem, posílají lékaři místo léčení k psychiatrovi.

 

Vyléčení hyperkalcémie zbaví únavy i projevů stáří

Já jsem celý ten poznatek o omlazujících účincích snížené kalcémie zjistil po užívání stopového prvku stroncia, což je nízkonákladový lék. Po měsíci užívání mi zmizely shrbená páteř, únava se vrátila do normálu. Zlepšila se mi nespavost, a to jak špatné úsínání, tak předčasné probouzení. Křeče se ztratily hned úplně. Ráno bývám svěží.

To nejdůležitější je, že už jsem byl závislý na omlazovacím léku NMN a nikotinamid ribosid, který už mi přestával účinkovat. Po snížení vápníku už ho vůbec nepotřebuji, je mi skvěle a známky stáří jsou pryč. Dokonce i stroncium jsem mohl snížit na polovinu, 2 denně. Jsem z toho náhlého vyléčení úplně nadšený.

Poznámka: Zároveň užívám vitamín K2, hořčík a multivitamín se stopovými prvky střídám s Only Trace Minerals. Kdyby někomu stroncium neúčinkovalo tak výrazně, je to proto, že si léčbu představoval poněkud naivně.

 

Co se stane, když je přísun vápníku normální, ale přísun hořčíku nízký?

Organizmus se v průběhu evoluce vyvinul celkem primitivně a v takových podmínkách neví, co má dělat, má k dispozici 3 hormony, které regulují vstřebávání vylučování a ukládání vápníku, ale nemá už nic takového pro hořčík a další stopové prvky potřebné pro kosti. To jsou:

Bór, boron
mangan, manganese
měď, copper
zinek, zinc
vanad, vanadium

hořčík, magnesium
stroncium, stromtium

Co se tedy stane?. Aby organismus vstřebal víc hořčíku a dalších stopových prvků nutných pro kost, začne vstřebávat více vápníku a méně jej vylučovat. Výsledkem je hyperkalcémie. Je to z dostupných možností ta nejméně špatná, sice organizmus strárne rychleji, ale může fungovat. To by při chybění hořčíku, B, Cu, Mn, V, Zn, nemohl.
Možné vysvětlení je, že při dlouhodobém podávání hořčíku a dostatku vápníku, je tělo ochuzováno o stroncium. Podávání strontia a stopových minerálů uvede organizmus do normálu a vápník se z cév přesune do kostí a zubů. To by vám v ideálním případě mohlo pročistit cévy, zbavit je cholesterolových plaků, zlepšit prokrvení všech tkání a snížit vznik volných radikálů v původně špatně prokrvených tkáních. .

Tak si přečtěte článek s příznaky. Jestli to máte také, třeba se vám uleví od dlouhodobých podíží, se kterými vám nikdo nechtěl pomoci. Bez únavy a nespavosti je život o dost veselejší.

 

Pro koho je stroncium?

Příznaky chybění stroncia nejsou nikde obšírně popsané, přesto můžeme vyjmenovat stavy, u nichž bude působit příznivě. Prvním lékem volby na tyto potíže zůstává vitamín K2.


  • Ostreoporóza, zvýšená lomivost kostí
  • bolesti v zádech
  • shrbenost, zkřivená páteř
  • kažení, lámání zubů
  • zánět dásní, parodontóza
  • zvápnění cév, cholesterolové plaky
  • obliba mléka, časté jezení mléčných výrobků
  • chronická únava, malátnost
  • nespavost, předčasné probouzení
  • křeče v lýtkách

 

 

Metabolické pochody u obezity

Epidemie obezity má hodně příznaků. Některé z nich uvádíme v následujícím článku.

Komplikace obezity: diabetes, kardiovaskulární choroby, rakovina, asthma, poruchy spánku, dysfunkce  jater a ledvin,  infertilita. Je to komplex metabolických poruch více faktoriálních poruch. Je jasné, že oxidační stres hraje hlavní roli biochemického mechanizmu obezity v přidružených komplikacích. Obezita sama působí systemický oxidační stres různými biochemickými mechanizmy jako je superoxid generovaný NADPH oxidázami, aktivací proteinkinázy C a polyolového a hexaminázového metabolizmu. Dalšími faktory, které přispívají k oxidačnímu stresu u obezity zahrnují hyperleptinemii, nízkou antioxidační obranu, chronický zánět a některé komorbidity.

Pro prevenci obezity je třeba porozumět jejím důvodům. Jsou to genetické faktory, dietní zvyky, fyzická aktivita, socioekonomické faktory, poruchy v jídle a zažívání a sociálni vlivy. Doporučovány jsou fyzická aktivita, stravování s mikronutrienty, zvýšený příjem ovoce a zeleniny a duševní pohoda. V patogeneze obezity hraje roli oxidační stres a rizikové faktory jako je regulovat hmotnost těla, její zisk a ztrátu, ovlivnit komplikace jako diabetes, rakovinu, asthma, poruchy spánku, nemoci jater a ledvin, kardiovaskulární choroby a infertilitu. Je to komplex metabolických poruch vícefaktoriálního původu. Kritickým faktorem je oxidační stres pro obezitu i přídatné komplikace. Samotná obezita může způsobit systémový oxidační stres různými biochemickými mechanizmy jako jsou vznik superoxidu vlivem NADPH oxidáz, oxidativní fosforylací, autooxidací glyceraldehydu, aktivací protein kinázy C a metabolizmus polyolů a hexosaminu. Dalšími faktory, které přispívají k oxidačnímu stresu jsou hyperleptinemie, nízká antioxidační ochrana, chronický zánět a tvorba volných radikálů po jídle. K tomu poslední studie ukazují, že kritickou roli v regulaci patofyziologických mechanizmů obezity a přídatných komorbidit hraje tuková tkáň. K prevenci obezity a přidružených zdravotních rizik je třeba porozumět příčinám obezity. Těmi jsou genetické faktory, příjem potravy, fyzická aktivita, poruchy výživy, okolní a socioekonomické faktory.

 

WHOP definuje nadváhu jako BMI od 25,0 do 29,9 kg/m2  a obezitu jako BMI od 30 kg m2 a více. Určitou závadou na BMI je, že nebere v úvahu rozdíl mezi svaly versus tuk. Navíc rozložení tuku v organizmu se jeví jako důležitější než hmotnost. Abdominální tuk je důležitější rizikový faktor. Akumulace viscerálního tuku stimuluje prooxidační  a prozánětlivé stavy. Oxidační stres může ovlivnit obezitu stimulací ukládání bílé tukové tkáně (WAT) a změnou příjmu potravy; jak buněčná kultura, tak studie na zvířatech ukázaly, že oxidační stres může způsobit vzestup proliferace preadipocytů, diferenciaci adipocytů a velikost zralých adipocytů. ROS se účastní na kontrole tělesné váhy, vytváření tlaku na hypothalamické neurony, které ovládají pocit nasycení nebo hladu a ovlivňují stav obezity, normální fyzickou aktivitu, příjem potravy, náhradu jídla, suplementaci micronutrienty a příjem ovoce a zeleniny. Ty mají vysoký obsah vody, relativně málo energie a hodně vlákniny. Je prokázáno, že snížení váhy snižuje markery oxidace, zvyšuje antioxidační obranu, snižuje na obezitě závislé patologické rizikové faktory. Dietní příjem potravy bohaté na mononenasycené mastné kyseliny, ω-3 polynenasycené mastné kyseliny, antioxidanty, mikronutrienty, fotochemikálie a probiotika pomáhá udržet tělesnou váhu a redukovat výskyt metaboolických chorob.

 

Oxidační stres se podílí významně na výskytu komorbiditních nemocí u obezity.  Dietní suplementace kalcia hraje významnou roli v regulaci energetického metabolismu a riziku obezity. Suplementace větším množstvím kalcia inhibuje lipogenezu, stimuluje lipolýzu, oxidaci lipidů a termogenesi a tak chrání před dietou způsobenou obezitou u myší.

Možný výskyt u oxidačního stresu zahrnuje hyperglykemii, zvýšenou hladinu tkáňových lipidů, nedostatku vitaminů a minerálů, chronických zánětů, hyperleptinemii, zvýšenou schopnost aktivity svalů nést velkou váhu, endotheliální dysfunkci. Jako oxidativní stresové biomarkery v plazmě, séru a moči jsou malondialdehyd, F-2 isoporostany, 8-isoprostaglandin F2alfa a karbonyly proteinů. Je signifikantní pozitivní korelace mezi BMI a biomarkery oxidačního stresu. Aktivity antioxidačních enzymů Cu, Zn-SOD, GPx byly nižší v erytrocytech obézních osob ve srovnání s neobézními (podpora oxidace?). Redukční antioxidační síla (FRAP) a celkový antioxidační  stav (TAS) byly použity jako měřítko kapacity antioxidantů v plazmě. Některé studie prokázaly nižší hladiny FRAP a TAS v plazmě obézních ve srovnání s neobézními kontrolami. Obezitou vyvolaný oxidační stres může způsobit různé patologické případy včetně insulinové rezistence, diabetu, kardiovaskulárních komplikací, poruchy spánku, asthma, onkologické problémy, reprodukci, revmatické problémy, jaterní poškození.

 

Podmínky generující oxidační stres u obezity.

Hyperglykemie

Obezita je přímo spojena s insulinoresistencí. Plazmatický adiponektin je regulátorem citlivosti na inzulin. Glukózou vyvolanou sekreci inzulinu lze snížit pomocí TNF- α. Potenciálním mediátorem na obezitou způsobeném chronickém zánětu s insulinoresistencí je IL-6. Chronické vystavení IL-6 vede k jaterní inzulinové rezistenci.

Nadbytek glukózy intracelulárně zvyšuje glykolytický metabolismus a TCA cyklus, takže vzniká nadbytek NADH a FADH2. Vzestup gradientů protonů přes mitochondriální vnitřní membránu působí vzestup superoxidu. Volný radikál inhibuje glyceraldehyd-3-fosfát dehydrogenázu a tak vede ke 4 alternativním metabolickým cestám:
1) Polyol pathway

 

2) Fruktózo-6-fosfát se dostává do hesaminového metabolismu

 

 

  • Trioso-fosfáty se metabolizují na metylglyoxal, prekurzor AGE látek.
  • Dihydroxyaceton fosfát je přeměněn na diacylglykol, který aktivuje PKC metabolizmus.

Protein kináza C  (PKC) je skupina multifunkcionálních izoenzymů, aktivovaná diacylglyceroly (DAGs), které hrají centrální roli v přenosu signálů, které specificky fosforylují substráty serin/threoninových zbytků. Fosforylace pomocí PKC je důležitá pro regulaci  různých buněčných stavů jako je proliferace buněk a regulace genové exprese.

Aktivace těchto alternativních metabolizmů usnadňuje vznik oxidativního/nitrosativního stresu produkcí volných radikálů nebo poklesem antioxidační obrany. AGE a PKC stimulují produkci ROS/RNS aktivací NOX a NF-kB. Aktivací enzymů NOX stoupá superoxid.

Aktivace polyolové cesty sníží NADPH a zvýší přeměnu glukózy na sorbitol, který aktivuje některé stresové geny a působí oxidační stres. Tvorba glukosamin-6-fosfátu v hexosaminovém metabolizmu inhibuje aktivitu thioredoxinu a indukuje oxidační stres a stres. Glukotoxicita a lipotoxicita jsou hlavními činiteli dysfunkce β-buněk a apogeneze diabetu 2. typu.

U obezity jsou oxidační stres, zvýšené lipidy. Obezita je spojena se zvýšenými volnými mastnými kyselinami v plazmě a s nadměrným ukládáním tuků a nedostatkem minerálů. Přiměřená antioxidační obrana je nutná k udržení antioxidačně-prooxidační ronováhy ve tkáních. Obezita je stav chronického menšího zánětu, což je dalším zdrojem oxidačního stresu. Vzestup BMI je spojen s nízkými hladinami karotenoidů a vitaminu E, je nepřímá úměra mezi BMI a celkovou koncentrací karotenoidů.

 

Obézní dospělí pacienti (BMI >50) mají nižší plazmatické hladiny vitaminuE/triacylglycerol ve srovnání s neobézními kontrolami (BMI <30). U obézních dětí, zvláště s centrální obezitou jsou nízké hladiny selenu a zinku. Leptin má zvýšenou hladinu a hraje důležitou roli u obezitou způsobeného oxidačním stresu. U obezity zvýšená svalová aktivita generuje nadměrné množství volných radikálů aktivací metabolických pochodů včetně zvýšeného řetězce transportu elektronů a přeměny hypoxantinu na urát.

Obézní děti mají nízkou hladinu β-karoténu a mají zvýšené riziko asthmatu. Děti s asthmatem mají vyšší hladiny MDA a β-isoprostanů v plazmě.

Během stejné zátěže chůzí obézní pacienti mají o 38% vyšší spotřebu kyslíku  než neobézní a generují množství volných radikálů. Obezita je spojena s vyšší koncentrací hormonů v renin-angiotenzinovém systému, zvýšená koncentrace angiotenzinu II podporuje oxidační stres  v cévním systému. U obézních lidí zvýšený angiotensinogen podporuje vznik hypertenze.

 

Leptin hraje významnou roli v oxidačním stresu vyvolaném obezitou. Injekce leptinu působí vysokou hladinu  lipidových hydroperoxidů, MDA, isoporostanů a proteinových karbonylů v plazmě a moči oproti kontrolám. Stimuluje také proliferaci monocytů a makrofágů a tak i produkci prozánětlivých cytokinů. U neplodných mužů a žen byly nalezeny zvýšené hladiny leptinu v séru.

Centrální roli v produkci ATP, vzniku energie a ROS hrají mitochondrie. K mitochondriální dysfunkci dochází v patogeneze různých nemocí včetně obezity.

Obezita zvyšuje aktivitu NOX a snižuje expresi mRNA a aktivity antioxidačních enzymů jako je SOD, CAT a GPx. Pokles paraoxonázy-1 (PON-1) je rizikový faktor obezity. Nedostatek vitaminů a minerálů přispívá k porušení antioxidační obrany u obezity.

Obezita je hlavní rizikový faktor pro rakovinu. U obézních lidí se vyskytují především endometriální, esofageální karcinom, adenokarcinom colorektální, pankreatický, renální, prostatický a postmenopauzální karcinom prsu.

Naproti tomu adiponektin snižuje expresi adhezivních molekul  a působí protektivně proti kancerogenezi tím, že inhibuje růst rakovinných buněk a angiogenezi na podkladě tumoru.

Obezita je spojena se zvýšeným rizikem jaterní dysfunkce pojmenovaným jako nemoc nealkoholických tukových játer (NAFLD). Signifikantní nerovnováha prooxidantů a antioxidantů bývá u pacientů s renální dysfunkcí. Obézní pacienti často trpí nespavostí nebo špatným spánkem, ve 42%  pak spánkovou aponoe.

Oxidativní stres je spojen s některými ženskými nemocemi reprodukce jako endometriózou, polycystickými vaječníky a preeklampsií. U změn v hladinách adipokinů a v mechanismu jejich účinku byly nalezeny poruchy plodnosti a nemoci v těhotenství.

 

Jestli jste dočetli až sem, tak asi chápete, že proti potížím cukrovky, obezity je možno použít klasickou léčbu proti volným radikálům a stárnutí. Např. sadu proti stárnutí.

 

 

Ke snížení  hmotnosti lze použít i některá farmaka podle mechanismu účinku, inhibice absorpce, inhibice endokanabinoidního systému, absorpce tuků či látek s vlivem na centrální nervový systém.

Orlistat je pnkreaická lipáza, inhibitor ve střevě, který brání hydrolýze a zabraňuje absorpci cca 30% dietního tuku.
Sibutramin selektivní inhibitor zpětní absorpce neurotransmitérů (seroninu a norepinefrinu), působí centrálně redukcí příjmu potravy.
Phentermin je sympatomimetický amin. který uvolňuje katecholamin. Společné vedlejší účinky těchto drog jsou některé gastrointestinální příznaky diarrhea, nespavost, strach a jiné příznaky CNS. Mnohé jiné léky pro vedlejší příznaky přestaly být používány.
Synefrin je sympatomimetikum z hořkého pomeranče poněkud slabší než lék fentermin. Působí také mírně psychostimulačně.

Rešerš: MUDr V. Holeček

 

 

LITERATURA

Prasenjit M., Sushil K. Jain: Obesity, Oxidative Stress, Adipose Tissue Dysfunction, and the Associated Health Risks: Causes and Therapeutic Strategies. Metab Syndr Relat Disord. 2015 Dec 1; 13(10): 423–444.doi: 10.1089/met.2015.0095

 

 

 

Doporučená literatura:

 

Esenciální cholin zlepšuje špatně léčitelné degenerativní nemoce a bolestivé stavy

 

 

Veškeré léčiva na střeva a zažívání

propbiotika a léky na střeva + trávení

 

Probiotika zlepšují výkon mozku

Jak mohou živiny získané z rostlin ovlivnit střeva a mozek

 

 

Čím nahradit omega 3 a blahodárný účinek na oči, mozek a imunitu? Nejsilnější vitamín proti stárnutí.

 

 

 

 

Zajímá vás něco? Napište prosím anonymně do komentářů
nebo přes kontakty

 

Vytvořeno: 24.11.2023 – 12.12.2023