Před rokem se rozšířil nový objev, který vám vyřeší duševní svěžest, dobrou náladu, radost ze sexu i snadnější zhubnutí.

 

Je to neduh, který postihuje nejen ženy po přechodu a v plodném věku, ale i muže a děti. Jde o fenomén nazvaný

 
 

Estrogenová dominance

Ještě před 15 lety se andopauza a memopauza řešila přímočarým způsobem, tj. mužům testosteron a ženám estradiol + progesteron. Anebo doplňky pro muže tvořily zvyšovače testosteronu jako je Tribulus a Maca. U žen zase byly oblíbené fytoestrogeny z jetele nebo sóji. Nedávno se ukázalo, že to má své neduhy.

Přibývá lidí, kterým tyto hormony po letech užívání přestávají působit, jakoby se jim vrátil nedostatek hormonů, přestože je berou. A projevují se jim problémy:


  • u žen – cysty, myomy, endometrióza, myomy prsu, rakovina ženských orgánů
  • u mužů – BPH (zvětšení prostaty), rakovina prostaty, rakovina varlat, plešatění
  • u obou, mužů i žen – cukrovka, inzulínová rezistence, kardiovaskulární nemoci, demence, autoimunitní nemoci, ukládání tuku na břiše.

 
Nově našli příčinu i jak to vyléčíte.

 
 

původní článek Estrogenová dominance od Dr. Chi

bohužel už neexistuje. V branži potravinových doplňků je nesnadné se uživit.

Začátek je dobrý, ale některé vývody jsou zavádějící, až mylné. Naspodu si rozebereme, co z toho můžeme vzít.

 

 

Mají muži testosteron a ženy estradiol a progesteron? Nebo je to jinak?



Muži i ženy mají stejnou hladinu estradiolu a progesteronu.

Asi jste si vždycky mysleli, že ženy mají místo testosteronu estradiol a progesteron. Udělal jsem si tabulku, sladil a přepočítal jednotky a ejhle, ukázalo se, že muži a ženy mají stejné množství estradiolu a progesteronu, jen testosteronu mají ženy méně; oproti mužům asi jednu dvacetinu.

Čím je to způsobeno?

U žen se testosteron rychleji mění na estradiol a tím pádem je hladina testosteronu u žen 20 krát nižší. Dále už přeměna pokračuje stejně, takže i hladiny estradiolu jsou podobné.

Co z toho pro nás vyplývá?

Estrogenová dominance vzniká u mužů i u žen ze stejných příčin a vede k podobným následkům. Můžeme tedy použít stejné léky pro muže i pro ženy a u obou budou mít přínos. Nezalekněte se, že přípravek je třeba doporučován ženám a je nazván fytoestrogen pro ženy.

 

 

Tabulka srovnání hladin test, estr a prog u mužů a žen

 pmol/l testosteron free estradiol progesteron
 muži 20 – 50 let 30 – 190 94,8 – 223 700 – 4.300
 ženy 20 – 55 let 1,01 – 11,03
 ženy  Luteální fáze 1,56 – 11,0 81,9 – 1251 5.300 – 86.000
 ženy  ovulace 151 – 1461 2.400 – 9.400
 ženy  Folikulární fáze 1,60 – 8,61 45,4 – 854 600 – 4.700
 ženy  Orální antikoncepce 1,91 – 6,97
 ženy nad 55 let postmenopauza 1,01 – 6,21 18,4 – 505 300 – 2.500

 

 

 

Zde vidíte diagram přeměny steroidních hormonů. Je to u mužů i u žen skoro stejné, jen ženy mají vyšší aktivitu enzymu aromatáza, čímž dochází ke stavu, že se testosteron rychleji odbourává a ženy mají asi 20 krát nižší hladiny testosteronu.

Na druhém obrázku vidíte, jak s věkem ubývá estrogenu a progesteronu. Při pozornějším pohledu vidíte, že progesteronu ubývá víc a estrogen nad ním dominuje.

 

 

Tělo není dokonalé, dochází k estrogenové dominanci a následným problémům

Kdyby tělo bylo dokonalý stroj, regulovalo by hladiny hormonů spolehlivě jako radiátor s termostatem. V těle je to ale zjednodušené a zpětnou vazbu vykonává jen hormon estradiol (ženský hormon). Ten v hypofýze signalizuje, že má vypouštět méně stimulačních gonadotropinů  LH a FSH. Jejich úbytek ztlumí sekreci testosteronu (estradiolu) i progesteronu.

 

 

 

Příznaky nízké hladiny progesteronu

Jak poznáte, že máte nedostatek progesteronu? Můžete se nechat vyšetřit a nechat si stanovit hladiny hormonů. Věrnější obraz prý dává test ze slin než z krve. Množství hormonů v průběhu cyklu můžeme zjišťovat tak, že si budeme měřit bazální teplotu.

 

Nedostatek progesteronu potvrzují i následující příznaky:


  • Tloustnutí, především na břiše
  • Nízké libido
  • Bolesti hlavy
  • Změny nálad
  • Menstruační bolesti a křeče,
  • Špinění,
  • Nepravidelné menstruace,
  • Krátký menstruační cyklus,
  • Vynechání menstruace,
  • Cysty na vaječnících,
  • Akné
  • Únava
  • Potíže se spánkem
  • Chutě na sladké

 

Účinek progesteronu na nervový systém

Endokrinoložka Christa Nadjafi ze Švýcarska přišla v r. 2010 s překvapivým zjištěním:

Progesteron působí příznivě na mozek v mnoha oblastech. Ať už je to anxiolytický účinek, potlačení úzkosti přetrvává 24 hodin po podání, tak zlepšení remyelinizace u neurodegenerativních chorob jako je roztroušená skleróza. Prokázalo se rychlejší hojení po mozkových mrtvicích.

Co nás asi bude zajímat nejvíce, jsou pokroky u dětských pacientů a ADHD a ADD. Upravení hladin progesteronu pomáhá zklidnit hyperaktivitu a udržet pozornost. Po půlroční léčbě devítiletého chlapce se zlepšil školní prospěch a také chování během vyučování. Stálo by za to vyzkoušet jej u autismu, neboť zmenšuje nervozitu a usnadňuje usnutí.

 

 

 

Příznaky nedostatku testosteronu

Únava, slabost, úbytek svalstva, nedostatek iniciativy, depresivní ladění, neschopnost soustředit se na práci, pomalejší myšlení, zhoršení smyslových orgánů zraku, sluchu, čichu a hmatu.

 

Nedostatek progesteronu u mužů

Platí totéž co u žen. Nechápejte to, jako že při estrogenové dominanci jsou estrogeny zvýšeny. Jsou sníženy, jen méně než hladiny testosteronu a progesteronu. A právě relativní přebytek vede zpětnou vazbou přes hypofýzu k dalšímu poklesu progesteronu a testosteronu. Názor, že je třeba se zbavovat estradiolu je mylný. Zmatky jsou možná i z toho, že určité antiestrogeny (tamoxifen Nolvadex a klomifen Clostilbegyt) působí silněji v hypofýze, kde zvednou tvorbu všech gonadotropních hormonů LH a FSH a následně i estrogenů.

Při dlouhodobější suplementaci testosteronem se mohou hladiny estradiolu zvedat nad limit a působit neplechu tlumením hypofyzární sekrece hormonů LH a FSH. To se projeví sníženou spermatogenezí, neplodností, až atrofií varlat. Také se to projeví snížením tvorby progesteronu se všemi nahoře uvedenými vedlejšími účinky.

 

 

 

Důvody, proč estrogenová dominance nastává

Můžeme jen spekulovat, zda je způsobuje přítomnost hormonálních disruptorů v životním prostředí, anebo to tak bylo vždy a pouze si toho lidé začali všímat. S věkem a se změnami hormonů nastává i zvýšení aktivity aromatázy. Jelikož s věkem lidé tloustnou, zvětšuje se přeměna na estradiol také v tukové tkáni, kde je aromatáza hojně zastoupena.

Objevují se hlasy, že zvýšená aktivita aromatázy je vlastně původcem menopauzy a andropauzy. Každopádně náprava estrogenové dominance vede k lepšímu narovnání hormonálních hladin než samotné podávání hormonů.

 

Skupiny přípravků pro vyřešení estrogenové dominance

Jsou to saponiny se steroidním účinkem, které působí jako prekurzor progesteronu, testosteronu a estradiolu (zvyšují jejich tvorbu) a zároveň jsou v organizmu degradovány enzymem aromatáza, který zahltí a tím snižují hladinu estradiolu. Zahlcují také enzym 21 α-hydroxyláza a tím zpomalují degradaci progresteronu. Míst, kde působí je několik. Stimuluje tvorbu hypofyzárních hormonů (luteinizačního ma folikulystimulujícího). Saponiny se také vážou na Globulin přenášející sexuální hormony a ty z něj vytěsňují. Vede to k vyšší hladině sexuálních hormonů v krvi. Hormony vázané na SHBG globulin jsou totiž neaktivní, neúčinné a míří do ledvin, kde budou vyloučeny.

Nejvýznamnějšími zdroji těchto saponinů jsou Astragalus a Shatavari.

Za zmínku stojí i diindolylmetan (DIM) a podobná látka I3C, které pocházejí z brukvovité zeleniny (Cruciferous vegetable). Obě mají schopnost ovlivňovat rozpad estradiolu a měnit poměr estriolu a estronu ve prospěch příznivěji působících metabolitů. Používají je jak ženy tak muži, u mužů má antiestrogenní účinek.

Pregnenolon působí jako přímý prekuzor (stavební kámen) tvorby progesteronu a dále i steroidních androgenů. Za stejným účelem se dá použít squalen ze žraločích chrupavek, z něhož se tvoří pregnenolon a dál progesteron. Můžete to vidět na obrázku nahoře. V čem jsou lepší? Čtěte pod lahvičkami.

 

https://www.stalemladi.cz/ceny/vitamin-a-25-000-iu-250-tobolek-now-foods/

Významnými látkami, o kterých je známo, že zlepšují sexuální funkce a plodnost, jsou v tucích rozpustné vitamíny A, E, K2. Specielně bych zdůraznil vitamín A, který nejen napravuje potíže při menopauze jako jsou lámavé nehty a vlasy, suchá pokožka, ale i je potřebný pro udržení sekrece steroidních hormonů v nadledvinkách. U žen ty korové androgeny a estrogeny, jak se jim říká, představují polovinu produkce všech steroidních hormonů. Po menopause zůstává zachována už jen tvorba nadledvinkových hormonů. Proto je tak důležité doplňovat vitamín A.

 

Přípravky získáte ve zdejším eshopu

Všechny dostaly 4 hvězdičky5 hvězdiček od stovek zákazníků amerického eshopu se suplementy

 

 

 

Na konkurenčních stránkách se nabízejí zastaralé směsi s nejasným cílem účinku a s malou sílou. Ale všechny alternativní přípravky nemusejí být neúčinné.  Shatavari a Astralagus krom toho, že obsahují dostatečně silný extrakt saponinů s vlivem na estrogenovou dominanci, mají jako přidanou hodnotu i účinek protizánětlivý a antioxidační proti stárnutí. Zanechávají dobrý pocit.
Pregnenolon je časem prověřené roborancium (látka celkově posilující organismus, tonikum) bez negativních vedlejších účinku, která rovnou zvyšuje progesteron. Žádný slabý odvar. Už padesátých létech se běžně vyráběly krémy proti vráskám s pregnenolonem.

 

Endokrinní disruptory (ED) v prostředí a potravinách

S překvapivou informací příchází práce:
Látky poškozující hormonální systém (Endocrine disruptors).2844401.ppt

Disruptory průmyslového původu jako ftaláty, dioxiny a podobně tvoří jen zanedbatelnou část našeho jídelníčku. Naproti tomu běžné druhy ovoce, zeleniny a luštěnin obsahují více či méně endokrinních disruptorů přírodního původu. V některých druzích desítky tisíc miligramů, tedy desítky gramů na kilogram.  Viděl jsem podrobné tabulky u často požívaného ovoce a zeleniny. Záměrně zde čísla neuvádím, aby se toho nechytl nějaký dobroser a nezačal lidi varovat. Když jíte pestrou stravu, tak se to množství rozpustí a nic se vám nestane. Nebezpečná je jen sója, když ji jíte místo masa.

 

Výhody syntetických suplementačních hormonů

Výhody syntetických hormonů jsou jasné, účinek je pokaždé stejný a měřitelný. Různé deriváty progesteronu mohou mít další účinky, androgenní, antiandrogenní, vyvolávající hyperprolaktinémii, (anti)estrogenní nebo i mineralokortikoidní. Působí i na hypofýzu a tlumivě na sekreci hormonů, účinky mohou být pestré, proto doporučuji zkusit obměnit sloučeninu progesteronu a neházet do jednoho pytle všechny antikoncepce a přípravky na menopauzu.

 

Článek v Lifeextension o léčbě menopauzy

Článek přichází s myšlenkou, že syntetické gestageny (deriváty progesteronu) jsou špatné, údajně zvyšují výskyt rakoviny prsu o desítky procent. I když současně snižují výskyt rakoviny střev a plic v podobné míře. Jelikož nejsem zastánce pokrytectví, uvedu vám, jak je to doopravdy. Pravděpodobně je to podobné jako při hodnocení negativních účinků testostgeronu.

Před 15 lety tvrdili různí lékaři a někteří to tvrdí dodnes, že testosteron vyvolává zvětšení nebo i rakovinu prostaty, že vyvolává plešatost, aj. Jsou to ale zjevně projevy nedostatku testosteronu. Proč se ty dezinformace šíří? Spousta lékařů si nepřeje, aby lidi užívali hormony.

A proto ve skupině zkoumaných pacientů, kterým byl podáván testosteron, bylo přibližně 20% nedostatečně suplementováno a měli příznaky chybění testosteronu. Pacienti s předávkováním testosteronu nebyli, protože všichni dostávají spíše nižší než potřebné dávky a ti, na které testosteron působil silněji, měli možnost si dávky snížit. Jelikož ve skupině suplementovaných bylo 20%, co na suplementaci teprve čekali nebo nebrali pořádně, výsledky byly zkraslené opačným směrem, oproti kontrolní skupině zdravých lidí. Jinými slovy výskyt rakoviny byl vyšší právě kvůli přítomnosti mužů s nízkou hladinou testoteronu.

Se ženskými hormony a studiemi na to téma je to podobně. Nové výzkumy mi dávají za pravdu, že vyšší výzkyt rakoviny je právě u žen bez suplementace. Progestiny, které jsou nejvíce v nemilosti, medroxyprogesteron, norethisteron a levonorgestrel, jsou jak můžete vidět z následující tabulky (pokračování pod ní)…

 

– progestiny s reziduální androgenní aktivitou (norethisteron, lynestrenol: prohormon, účinným metabolitem je norethisteron, levonorgestrel);

– progestiny s „minimální” (klinicky nevýznamnou) androgenní aktivitou (desogestrel: prohormon, účinným metabolitem je etonogestrel, gestoden, norgestimat:  prohormon, hlavní účinné metabolity jsou norelgestormin a levonorgestrel);

– progestiny s antiandrogenní aktivitou (cyproteron acetát, dienogest, chlormadinon acetát);

– progestiny s antimineralokortikoidní aktivitou (drospirenon).

 

Nejvíc odsuzované progestiny mají současný androgenní účinek a ten je ženami nelibě vnímán. Mastná kůže, akne, hirzutismus, hrubnutí hlasu. Například na ruskou zpěvačku Irinu Allegrovu přestávali diváci chodit, protože na pódiu stála a pohybovala se jako chlap. Ne všem zpěvačkám po menopauze zhrubl hlas. Z historie známe i takové, kterým se tón hlasu po substitiuční terapii zvýšil.

Jde to když se chce. Řešení je snadné. Nechejte si předepsat lékařem modernější přípravky. Když byste čistě teoreticky snížily dávkování na polovinu, pak i nežádoucí účinky by musely zákonitě poklesnout na polovinu. To můžete udělat tak, že byste je braly obden, nebo 1-1-0-0-1-1-0-0. A k nim na střídačku nějaký zde doporučený přípravek, který působí nepřímo a není takovým zjevným zásahem do osy hypofýza / gonády a neutlumuje tvorbu gonadotropinů.

 
 

Výhody hormonálních prekurzorů

Hormonální prekurzory mají 2 výhody:

1. netlumí zpětnou vazbou stále ještě zachovanou tvorbu vlastních hormonů

2. Většinou bývají 1000 až 10.000 krát slabší než hormon který nahrazují.

Z důvodu, že se do těla přivádějí v koncentracích řádově 1000 krát větších, blokují enzymy na cestě odbnourávání hormonů. Prekurzory hormonů jsou zpracovávané stejnými enzymy jako hormony, jenže ve větším množství enzymy zahltí. Konkrétně je to dobré u aromatázy, která bývá aktivnější ve vyšším věku, než je třeba. Tím pádem se hormon testosteron nebo androsteron nedostane tak snadno k enzymu aromatáze a jeho přeměna na estradiol je zpomalena. A tím se vlastně problémy z estrogenové dominance vyřeší.

 

Přípravky s progesteronem

Na tomto místě chci varovat před krémy s progesteronem. Proč se dává progestreron do krémů? To není ideální aplikační forma. Tyto krémy vznikají pokoutně, když někdo přimíchá do krému ampuli progesteronu určeného k potratům. Druhý extrém jsou masti ve kterých není progesteron, ale saponiny fungující jako stavební kámen progesteronu a ty jsou slabé až neúčinné.

Steroidní saponiny jsou deriváty spirostanu anebo furostanu Podobné cholesterolu. Boční řetězec se skládá z pětidílného a šestidílného kruhu. Oba kruhy jsou spojeny uhlíkem C-22. Steroidní saponiny – deriváty furostanu nemají uzavřený kruh F, ale alifatický řetězec. Kvůli anabolickým vlastnostem se používají jako stavební kameny pohlavních hormonů sarsasapogenin (složka shatavarinu), diosgenin, jamogenin, smilagenin, tigogenin a hekogenin.

Výše uvedené saponiny mají hydroxylovou skupinu v poloze 3 a pomocí katalyzátorů se mohou přetvořit v steroidní hormony nebo steroidní parahormony s anabolickým účinkem. V lidském organismu existují příslušné metabolické dráhy, které jsou schopny biosyntetizovat steroidní (anabolické) látky z uvedených saponinů ve střevě s pomocí enzymů symbiotické střevní mikroflóry. Proto vám v krému účinkovat nebude.

 

Čeká nás revoluce v léčbě menopauzy a nadváhy?

Snad ano. Inhibitory aromatázy, (prekurzory progesteronu a antiestrogeny) jsou jediné známé léky, které snižují ukládání tuku na břiše. CLA, konjugovaná kyselina linolová, doporučovaná k hubnutí, extrakt z černého čaje Theaflavin, EGCg i kyselina chlorogenová jsou také použitelnými inhibitory aromatázy.

Jak už jsem psal nahoře, nejvýznamnějšími zdroji těchto saponinů jsou Shatavari a Astragalus, které se po staletí používají k optimalizování hladin hormonů. Rozdíl oproti staletím je v tom, že každá kapsle obsahuje účinnou dávku standardizovaného extraktu.

 

Časté dotazy

Který přípravky zvolit?  Pomůže vám v tom článek Jak testovat potravinové doplňky? Abychom vybrali ten nejúčinnější.

Dotazník: S jakými zdravotními problémy si nevíte rady. Podívejte se, co zajímá ostatní a přispějte svými náměty.

 

 

8.5.2017 – 15.8.2020;