Není nic víc frustrujícího než trpět bolestmi a záněty přestože užíváte všechny známé léky. Když vás trápí nevysvětlitelné bolestí a znemožňují vám pohyb a nevyzpytatelné záněty, které vám některé dny nedovolí vůbec nic udělat ani se někam pohnout. Nové poznatky o bóru nám dávají naději, že se objevil chybějící článek, který nám umožní v životě být prospěšný ostatním.

 

Bór, přehlížený mikronutrient

Bór hraje zásadní roli při udržování zdraví kostí a má důležité protirakovinné vlastnosti. Studie ukazují, že bór zasahuje do životního cyklu lidského papilomaviru (HPV), což přispívá k přibližně 95% všech rakovin děložního čípku.
Bor působí prostřednictvím mnoha mechanismů na podporu protirakovinových účinků. Jedním z nejlepších příkladů je její vliv právě na rakovinu děložního čípku.

 

Prvotní efekt po užívání bóru

Existují 2 vědecké články, které potvrzují působení bóru, viz dole.

Já jsem tedy zkusil užívat přípravek s bórem v trojnásobnásobné denní dávce, jak je popsáno v návodu na zkoušení účinnosti potravinových doplňků. Jedině tímto způsobem se můžeme distancovat od různých nepodložených tvrzení. První nejzřetelnější účinek, co jsem pociťoval po dvou dnech vůbec nesouvisí s protizánětlivým efektem. Snad bych to ani neměl sdělovat, ale první účinek bóru, o kterém nemám pochybnosti, je zvýšení potence a libida. Projevovalo se to od prvního do třetího dne užívání. A to zřetelně a výrazně. Ubylo sice bolestí, zánětů, ale ne tak významně jako zlepšení sexu.

 

Bór a jeho funkce v organismu

Jelikož bór souvisí s metabolismem vápníku podobně jako hořčík a mangan, je pochopitelné, že se boron uplatňuje v léčbě osteoporóry, kazivosti zubů a artritídě. To by mělo souviset s regulací hladiny vápníku, který když se vyskytuje volně v cytoplazmě, vyvolává zánět a aktivuje NMDA receptory, což vede ke kaskádě jevů končících spuštěním naprogramované buněčné smrti. Bor, který je potřeba pro vazbu vápníku do kostí, by tak zmírňoval prozánětlivý účinek volných iontů vápníku.

 

Co říká o suplementaci bórem vědecká literatura

 

Comparative effects of daily and weekly boron supplementation on plasma steroid hormones and proinflammatory cytokines.
Naghii MR1, Mofid M, Asgari AR, Hedayati M, Daneshpour MS.

Boron possesses widespread properties in biochemistry and nutrition. Acute supplementation with 11.6 mg of boron resulted in a significant increase in plasma boron concentration. Given such a fast bioavailability, the objective was to determine whether acute (hourly or daily), and weekly supplementation could have any significant biological effects on the steroid hormones and further on some inflammatory biomarkers. Eight healthy male volunteers attended the laboratory on three occasions (days 0, 1 and 7). On the first day (day 0), a blood sample collection at 8.00 A.M was followed by ingestion of placebo with the breakfast. On the next day (supplementation-day 1), similar procedure was followed by ingestion of a capsule containing 10mg of boron. On both occasions blood was collected every 2h for the next 6h. Subjects were requested to consume a capsule of 10mg boron every day with their breakfast, and on the day 7, the blood collection was carried out at 8.00 A.M, again. Boron in plasma increased significantly following hours and weekly consumption. Six hours supplementation showed a significant decrease on sex hormone binding globulin (SHBG), high sensitive CRP (hsCRP) and TNF-α level. After one week (in samples taken at 8.00 A.M, only), the mean plasma free testosterone increased and the mean plasma estradiol decreased significantly. Dihydrotestosterone, cortisol and vitamin D was elevated. Also, concentrations of all three inflammatory biomarkers decreased after supplementation. Of note, despite decreased proinflammatory cytokines, based on recent clinical data, this must be the first human study report to show an increase level of free testosterone after boron consumption.

Copyright © 2010 Elsevier GmbH. All rights reserved.

články o boru – mirapa

články o boru all4life.eu/borax

články o boru – Wikipedie

články o boru / testosterone level

články o boru / PubMed

články o boru efekt na hladiny Mg a estrogenu u postmenopauzálních žen
Effect of dietary boron on mineral, estrogen, and testosterone metabolism in postmenopausal women.
Nielsen FH1, Hunt CD, Mullen LM, Hunt JR.

články o boru efekt na hladiny Mg a estrogenu u žen

 

 
Převzato z české stránky – nenesu zodpovědnost za přemrštěná nebo nepodložená tvrzení

Bór – jednoduché řešení artritidy a osteoporózy

PŘÍBĚH JEDNÉ VÝŽIVOVÉ PORADKYNĚ: absolutně nic není víc deprimující a frustrující, než dělat všechno, co si myslíte, že je správné a trávit hodiny denně učením ostatních o kvalitních potravinách a stravě, zatímco trpíte v tichosti nevysvětlitelnou bolestí kloubů a snažíte se skrýt stále paralyzující kulhání!

A pak na jisté přednášce o síle minerálů se jen tak mimochodem někdo zmínil o klenotu, který mi dal novou naději. Naději na život bez bolesti, ztuhlosti a zánětu. Ráda bych se o to podělila s vámi, protože vím, že příliš mnoho lidí trpí stejně jako já.

BORON je minerál, který je jednoduše aktivátor. Pomáhá aktivovat nebo přímo způsobuje mnoho dalších funkcí, které se dějí v těle. Bór je jedním z hlavních minerálů používaných v kostním metabolismu. Bor dá impulz estrogenu, aby pomáhal přeměnit vitamín D do aktivního stavu. Estrogen pak zlepšuje vstřebávání vápníku. S tímto dobře fungujícím metabolismem není osteoporóza rizikovým faktorem pro zdraví člověka. Jakmile osteoporóza začne, boron může hrát významnou roli v pomoci tělu nahradit ztracený vápník.

Boron také pomáhá při prevenci artritidy a zubního kazu. Bór je jedním z minerálů potřebných pro výstavbu a opravy kloubní chrupavky. Bór je nezbytný pro udržování správné hladiny vápníku, hořčíku a fosforu v těle. Boron pomáhá regulovat hormony, zejména estrogen a testosteron. Boron také pomáhá udržovat funkci mozku a dobré paměti.

Nedostatek boru může ovlivnit buněčné stěny, aby se staly velmi slabé a křehké, což negativně ovlivňuje řádný přenos látek dovnitř i ven. Tělo je závislé na boronu pro provádění většiny svých funkcí.

Bor je nezbytný pro život rostlin, stejně jako zvířat. Dále pro integritu a funkci buněčných stěn a způsob, jakým jsou signály přenášeny přes buněčné membrány.

Chemická hnojiva inhibují vychytávání boronu z půdy. Organické jablko, pěstované v bohaté půdě, může mít 20 mg bóru, ale pokud se pěstuje s hnojivem, může mít pouze 1 mg boru. Průměrný příjem bóru ve vyspělých zemích je pouze 1-2 mg denně.

To způsobuje zdravotní problémy v důsledku nedostatku bóru, který je nyní velmi častý, ale jen velmi málo z nás o tom ví.

 

Boron je nedostatková živina

lahvičky je možno koupit tu

Bór je třeba v celém těle, nejvyšší koncentrace je v příštítných tělískách, kostech, kloubech a zubní sklovině. Je zásadní pro zdravé kosti a kloubní funkce, je zodpovědný za regulaci, absorpci a metabolismus vápníku, hořčíku a fosforu.

Některé příznaky nedostatku bóru: artritida, křehké kosti, syndrom karpálního tunelu, degenerativní onemocnění kloubů, hormonální nerovnováha, ztráta libida, ztráta paměti, bolesti svalů, osteoporóza, ustupující dásně a slabé kloubní chrupavky. Nedostatek bóru způsobuje výrazně zvýšené množství vápníku a hořčíku, a ty jsou pak vyloučeny močí.

Nedostatek bóru způsobuje hyperaktivitu příštítných tělísek a to způsobuje, že žlázy uvolňují příliš mnoho parathormonu. Nadbytek příštítných hormonů zvyšuje krevní hladiny vápníku uvolněním vápníku z kostí a zubů do krevního oběhu. To pak vede k osteoartritidě a jiným formám artritidy, jako je například revmatoidní artritida, juvenilní artritida, spondylitida, dna, osteoporóza, lupus, pyorrhea a zubní kaz.

S postupujícím věkem vysoké hladiny vápníku v krvi vedou ke kalcifikaci měkkých tkání která způsobuje svalové kontrakce a tuhost; kalcifikace očí, žláz s vnitřní sekrecí, zejména šišinky a vaječníků. Arterioskleróza, ledvinové kameny a kalcifikace ledvin v konečném důsledku vede k selhání ledvin. Když se intracelulární hladina vápníku příliš zvýší, buňky zemřou!

Analýza ukázala, že artritické klouby a kosti v okolí mají jen polovinu obsahu bóru, než ve zdravých kloubech. Stejně tak synoviální tekutina, která maže klouby a dodává živiny pro chrupavky, je bor deficientní v artritických kloubech.

Artritida v různých formách a její blízká příbuzná osteoporóza ovlivňuje velmi vysoké procento populace ve vyspělých zemích. Osteoporóza je zodpovědná za dlouhodobější nemocniční péči víc, než jakékoliv jiné jednotlivé onemocnění. Je to díky velmi vysokému výskytu zlomenin, a zejména delší době léčení zlomeniny kyčle.

Vezměte prosím na vědomí, že tyto oběti jsou hlavním zdrojem příjmů pro lékařsko – farmaceutický systém!

 

Zdravotní účinky bóru

Doplněk boru sníží denní ztráty vápníku téměř o 50%. Vzhledem k tomu, že se vápník odvádí hlavně z kostí a zubů, může být nedostatek boru nejdůležitějším faktorem při vzniku artritidy, osteoporózy a zubního kazu dnes.

Bór ovlivňuje metabolismus steroidních hormonů, hlavně pohlavních hormonů. Doplnění boronu zvyšuje nízkou hladinu testosteronu u mužů a hladiny ženských hormonů u žen v menopauze. Bor má také důležitou úlohu při konverzi vitaminu D na jeho aktivní formu, čímž se zvyšuje absorpce vápníku a jeho ukládání do kostí a zubů. I další příznivé účinky byly hlášeny jako je například zlepšení onemocnění srdce, vidění, psoriáza, zlepšení paměti a kognitivních funkcí.

Německý vědec jménem Dr. Paul Gerhard Seeger ukázal, že rakovina obvykle začíná se zhoršením funkce buněčných membrán. Vzhledem k tomu, že bor je nezbytný pro buněčné membrány a nedostatek boru je rozšířený, může to být důležitým důvodem pro zahájení růstu nádoru. Sloučeniny boru mají protinádorové vlastnosti a jsou to „silně anti-osteoporotické, protizánětlivé, antikoagulační a anti-neoplastické látky“ .

 

Doplňky s Borem

Výzkum ukazuje, že obecně jsou lidé uzdraveni z artritidy, otoků a ztuhlosti za průměrně 1-3 měsíce.

Dále se uvádí, že mnoho pacientů s artritidou běžně zažije Herxheimerovu reakci, což je dočasné zhoršení příznaků onemocnění se zvýšenou bolestí (můžete se cítit hůř, než se budete cítit lépe). To je obyčejně způsobeno toxiny, vyloučenými plísněmi Candida a Mycoplasma. To je velmi běžné u antimikrobiální terapie a bor rozhodně je mimořádně dobrý a silný fungicid.

Příznivý vliv boru na kosti se zdá být způsoben dvěma vzájemnými účinky: vyšší obsah boru v kostech, které je činí tvrdší, a normalizace pohlavních hormonů, které stimulují růst nové kosti. Nízké hladiny estrogenu po menopauze je považováno za hlavní důvod, proč se u tolika starších žen rozvine osteoporóza. U mužů hladiny testosteronu klesají více postupně, což se odráží v jejich pozdějším nástupu osteoporózy.

Výzkum nyní ukázal, že suplementace boru u žen po menopauze zdvojnásobuje krevní hladiny nejvíce aktivní formy estrogenu, 17-beta estradiolu, na úrovni zjištěné u mnohem mladších žen. Stejně tak, že se hladiny testosteronu více než zdvojnásobily. S běžnou syntetickou hormonální substituční terapií extrémně stoupá riziko rakoviny prsu nebo rakoviny endometria, to ovšem žádný lékař nepřizná.

Rakovina prsu se týká kalcifikace v prsu. Testy prokázaly, že je důležité, aby se normalizoval metabolismus vápníku, hořčíku a funkce buněčných membrán v těle, aby se snížilo riziko vzniku rakoviny prsu.

Nedávná studie u mladších mužů (29 až 50) ukázala, že hladina volného testosteronu (ve formě, která je nejdůležitější) vzrostla o jednu třetinu po denní suplementaci boru po dobu jednoho týdne. Výzkum ukázal, že zvýšené hladiny testosteronu jsou prospěšné tím, že zmenší nádory prostaty a hladiny PSA, PSA je marker pro nádory a zánět prostaty.

Výrazné zlepšení paměti a kognitivních funkcí u obou pohlaví u starších osob může být částečně způsobeno zvýšenými hladinami pohlavních hormonů a zlepšením membránových funkcí mozkových buněk.

Zatímco v dobrém zdravotním stavu, a to zejména v mladším věku, poměr vápníku a hořčíku 2:1 je normální a prospěšný, s přibývajícím věkem, nedostatkem boru a chorobnými stavy potřebujeme postupně méně vápníku, ale více hořčíku.

Bór je důležitým regulátorem funkce buněčné membrány, a to zejména pokud jde o pohyb vápníku a hořčíku. Ve stavu nedostatku boru a nadměrném množství vápníku se vápník pohybuje do buňky, zatímco hořčík není schopen se dostat dovnitř kvůli vápníku.

Doplňků s borem je na trhu celá řada, stačí si jen vybrat. Mějte na paměti, že jsou to doplňky a že více neznamená lépe. Vždy dodržujte uvedené dávkování nebo dávku doporučenou Vaším nutričním poradcem. Pro ty, kteří chtějí čerpat z přirozených zdrojů, obsahují bór ve velkém množství sušené švestky a pro nás velmi známá švestková povidla. Ovšem nedoporučuje se sníst více než 10 kusů sušených švestek denně, protože mohou mít projímavé účinky.

 

9.10.2016 – 18.3.2018