V poslední době se objevil článek, reklama, který vychvaluje astaxanthin jako všelék.

V našem obchodě si pod vlivem této reklamy lidé objednávali astaxanthin na zhoršené vidění, makulární degeneraci a na Alzheimera. U těchto nemocí jim to nemůže pomoci, protože léčba takových nemocí je úplně jiná. Dočtete se to ve starších článcích.

 

Jak vznikly fámy o zázračných účincích astaxantinu

V Čechách si někdo otevřel výrobnu astaxantinu a začal masivně propagovat jeho výhody. Astaxatin skutečně in vitro tyto účinky má, ale v živých organizmech ne. Následující vlastnosti se dají dokázat u všech antioxidantů na buněčných kulturách a zachycování UV záření u všech karotenoidů:


 • Odbourává volné radikály
 • Posiluje imunitu
 • Mozek a jeho funkce
 • Ochrana proti zánětům
 • Ochrana kardiovaskulárního systému
 • Ochrana pokožky před UV zářením
 • Zpomaluje stárnutí tkání a zlepšuje pleť
 • Zlepšuje a chrání zrak

 

K deklarovanému účinku je však potřeba alespoň 30 mg látky nebo více a ani to nezaručuje všechny slibované účinky. Jenže ve většině přípravků je 4 mg. To je 7,5 krát méně. Za menší peníze už můžete mít přípravek, který skutečně slibovaných účinků dosahuje.

 

vitamin K2 100 mcg - otevře se vám oddíl všech vitamínů ve zdejším eshopu

Jenom tento je na dva měsíce a má 6 kritických součástí, které nejsou v žádném multivitamínu

Health Booster obsahuje v jedné kapsli vitamín K2 MK-7, 60 x 200 µg.

+ 5 dalších pokročilých složek na ochranu očí,
na mozek
na zvětšenou prostatu
na plodnost
proti zánětům ve vysokém dávkování

 

vitamin K2 100 mcg - otevře se vám oddíl všech vitamínů ve zdejším eshopu

 

I levnější přípravek udělá lepší službu než astaxantin. Například kombinace luteinu, zeaxantinu, alfa-karoténu a lykopenu s astaxanthinem.

 

 
 

 

V čem má Astaxathin jiný účinek než ostatní antioxidanty

Při kritickém pohledu si uvědomíte, že astaxantin nevyniká ničím, jen vysokou cenou a možností jej lépe prodat. Snadno se vyslovuje. Nalézt ho můžeme především v řasách, rostlinách, ale i v mase, které zabarvuje do růžova až oranžova (především u lososa), či v krunýři humra a v peří plameňáků. Podobné karotenoidy a xantofyly jsou prostě jen v květinách a ovoci, takže jsou proti astaxanthinu poněkud obyčejné.

 

Co je na tom největší lež o astaxanthinuAstaxantin má zkrátka jen zajímavější příběh
Klikněte pro zobrazení lahviček s astaxanthinem

Víme, že lidi mají tendenci upnout se k jednomu přípravku, o kterém doufají, že je spasí. Dělá to 80% našich zákazníků navzdory tomu, že zde mají bohatý výběr odborných článků, kde ji vysvětlujeme, že takto to neúčinkuje. Prospěch mohou mít z kombinace přípravků, tím spíš, že i jejich problém má více příčin.

Podvodníci s astaxantinem zneužívají této slabosti lidí a naslibují jim, že astaxantin je na všechno. To se samozřejmě lépe poslouchá než, že by k uzdravení měli koupit víc přípravků. Teď se mě možná zeptáte, jak to, že jim astaxantin pomůže?. On jim nepomůže. Ale je pravidlem, že zákazník bývá na 100% spokojen s tím, co si sám vybere. A už ta myšlenka, že je jeden lék na všechno, v něm vyvolává libé pocity.

Alzheimerova choroba i degenerace sítnice, zelený zákal mají jiné příčiny, na které samotný astaxantin nemá vliv. Podívejte se na články o
demenci (Alzheimerova choroba)
degeneraci, atrofii sítnice

Tam zjistíte, jak léčit příčinu.
Jiné karotenoidy a xantofyly působí obdobně, ale vyrábějí se v 3-7 krát vyšším dávkování za nižší cenu. Lutein, zeaxantin xanthaxantin, alfa-karoten, kapsanthin (z paprik), lykopen, mají antioxidační vlastnosti. Ale u žádného se neuvádí, že by sám o sobě léčil Alzheimera, aj.

Tady to nerozlouskneme. Ledaže byste udělali pokus, koupili si i astaxantin i něco jiného a porovnávali to. Například střídavě užívali týden to a týden to. A pak napsali do komentářů, zda astaxantin obstál jako všelék.

 

Proč astaxantin neúčinkuje, tak jak reklamy tvrdí?

Jednoduchá odpověď. Znáte někoho, kdy užívá různé módní antioxidanty a zároveň je o něco mladší?
Neznáte. Všichni stárnou. Bez ohledu na to, který módní přípravek používali, ať koenzym Q, karnitin, astaxantin, karnosin, PQQ, kurkumin nebo benfotiamin a niacel. Lidi, co na sebe potřebují strhávat pozornost, stále přicházejí s něčím novým a vychvalují na tom zázračné vlastnosti.

Prostě myšlenka, že přidáte antioxidant do jídla stejně jako citrón do čaje a přestanete stárnout je skutečně naivní.
Antioxidanty opravdu nepůsobí jako většina léků, že by ovlivňovaly receptory a vyvolávaly akci, ale nejsou ani tak jednoduché jak si představují zastánci odkyselení, že přidají alkalické kovy a kyselinu neutralizují.

Škodlivý vliv volných radikálů si představte jako divokou vodu při povodni. Voda teče od někud někam a správně použité antioxidanty si můžeme představit jako kaskádu 3 až 4 přehrad, které divokou vodu spoutají. Jesliže by jedna nebo dvě přehrady byly poškozené, nebo chyběly, tak voda tam poteče divoce, bude erodovat břehy a ničit vše, co jí přijde do cesty.

Tak jako jsou důležité rozměry přehrad, výšky hladin, průtoky, tak při boji proti stárnutí potřebujete vědět, jak mají být antioxidanty seřazené v kaskádě, v jakém poměru, jaké mají mít redox potenciály. Které antioxidanty jsou zaměnitelné, které jsou zbytečné a které jsou nepostradatelné.

 

Jestliže chcete stárnout stejně rychle jako ostatní

trpět stejnými nemocemi jako druzí, a zemřít stejně předčasně jako oni, tak


 • Dělejte to, co druzí
 • Kupujte si to, co vám radí bezplatné reklamní články
 • Vybírejte si vždy jeden nejlepší přípravek, který vás spasí
 • Snažte se při tom mít neustále veselou náladu a dobrý pocit
 • Hodně cvičte, pohybujte se a lítejte s vyplazeným jazykem
 • Jezte samé zdravé potraviny, superpotraviny, co vám radí výživoví poradci
 • Testujte různé omlazovací přípravky, které vás omladí ze dne na den.
 • Neužívejte nic soustavně. A když tak nějaký módní, co zrovna frčí.

A když to všechno budete poctivě dělat, tak zestárnete stejně jako všichni před vámi, co to dělali taky tak.

Astaxanthin je na to ideální. Jeden lék na všechny neléčitelní nemoci. Hodnotný (drahý). Zajímavý příběh. Vyskytuje se ve zdravých potravinách. Ale pozor. Lososům pěstovaným na farmách i plameňákům v ZOO sypou do krmiva levnější kantaxantin (potravinářské barvivo).

 

Ukázka neseriózního reklamního článku:

Astaxanthin – silný antioxidant, který posiluje imunitu, mozek a bojuje proti zánětům
Astaxanthin patří mezi nejsilnější antioxidanty vůbec. Náleží do skupiny karotenoidů, tedy červených pigmentů rozpustných v tucích. Nalézt ho můžeme především v řasách, rostlinách, ale i v mase, které zabarvuje do růžova až oranžova (především u lososa), či v krunýři humra a v peří plameňáků.

čtvrtek 21. září 2017, 7:21
Astaxanthin v těle pomáhá odbourávat volné radikály, vysoce reaktivní částice, které posilují redoxní reakce (chemické reakce, při kterých se mění oxidační čísla atomů vnitřního prostředí organismu – pozn. red.). Tyto reakce mají nepříznivý dopad na tělesné buňky, tkáně i celé orgány, a stojí u vzniku řady závažných onemocnění.
Tento antioxidant má ale celou řadu dalších pozitivních účinků na náš organismus. Podívejte se s námi na ty nejdůležitější z nich.

Posiluje imunitu

Jeho předností je, že podporuje aktivitu a schopnost rychlého množení širokého spektra imunitních buněk (B-buněk, T-buněk, lymfocytů atd.) a imunoglobulinů. Podle některých studií navíc tato látka podporuje imunitní funkce, které zvyšují odolnost proti rakovině.

Mozek a jeho funkce

Astaxanthin také posiluje kognitivní funkce mozku. Má schopnost pronikat hematoencefalickou bariérou (vytváří přechod mezi mozkovými kapilárami a mozkovou tkání) a chránit tak mozek a centrální nervový systém před volnými radikály, což je ceněno zejména ve stáří.
„Díky tomu se zlepšuje paměť a schopnost učit se, v této souvislosti lze hovořit i o účinné prevenci proti demenci,” říká Veronika Likóová, jednatelka společnosti Bonaloka.

 

Ochrana proti zánětům

Tento antioxidant pomáhá rovněž snížit produkci látek, které se podílejí na vzniku zánětlivých procesů v těle. Podle vědeckého zjištění dokáže astaxanthin např. zmírnit žaludeční záněty. Buňky jsou pak samy schopny opravit poškozenou tkáň, a to i u již vzniklého vředového onemocnění. Velmi efektivně tato látka funguje i při revmatologické artritidě, kde navíc pomáhá tlumit bolest.

Ochrana kardiovaskulárního systému

Další předností této látky je, že zmírňuje oxidaci LDL cholesterolu, která se podílí na vzniku kardiovaskulárního onemocnění. Navíc zvyšuje hladinu HDL (hodného) cholesterolu, snižuje hladinu triglyceridů i LDL (zlého) cholesterolu v krvi.

Ochrana pokožky před UV zářením

Hlavní funkcí uvedeného antioxidantu v řasách je, že chrání tyto řasy před ultrafialovým zářením, a to tak, že pohlcuje UVB paprsky. Dlouhodobým užíváním této látky tak získáte přirozenou ochranu pokožky před spálením od slunce. Má také protizánětlivé vlastnosti v souvislosti s tvorbou melaninu. Pokud už tedy dojde k poškození pokožky následkem slunečního záření, zrychlí její hojení.

Zpomaluje stárnutí tkání a zlepšuje pleť

I další přínosy opět souvisí s antioxidačními vlastnostmi astaxanthinu. V pokožce má za následek snižování mitochondriální oxidace, čímž zpomaluje stárnutí tkání. Výborně tedy funguje proti znakům stárnutí pleti, a tedy stařeckým skvrnám či vysoušení pokožky a vráskám.

Zlepšuje a chrání zrak

Astaxanthin také snadno proniká do tkání oka, má lepší účinky než jiné karotenoidy a zároveň nemá žádné vedlejší účinky. Podle vědeckých zjištění může tato látka napravit nebo předejít poškození způsobené UV paprsky a být účinnou zbraní v boji proti onemocnění makulární degenerací, která vede k oslepnutí.
Dále zlepšuje schopnost zaostření, výživu sítnice, zpomaluje vznik problémů se zrakem, které souvisejí s věkem, podporuje prevenci a léčbu zeleného zákalu.

 

V reklamním článku jsou výhody nekriticky zveličené. Takto působí všechny karotenoidy a xantofyly v dávce 30 mg za den. Jenže astaxantin obsahuje 4 mg za cenu jako 30 mg karotenoidů. Zkrátka a dobře vychcaný podnikatelek se rozhodl na vás vydělat a vy jste mu to spolkli i s navijákem.

 

Odborná literatura uvádí o antioxidačním působení karotenoidů a astaxantinu

Karotenoidy reagují s reaktivními formami kyslíku, a proto působí jako antioxidanty. Mechanismus antioxidačního působení karotenoidů se liší od mechanismu působení vitaminu E nebo syntetických fenolových antioxidantů. V heterogenních systémech, jako jsou emulze, nejsou výrazné rozdíly mezi jednotlivými karotenoidy.

V homogenních systémech, např. v bezvodých tucích a olejích, se však jednotlivé látky svými antioxidačními vlastnostmi poněkud liší. Za anaerobních podmínek, resp. v přítomnosti malého množství kyslíku, vykazují karotenoidy vyšší antioxidační účinky8,11. Karotenoidy jako antioxidanty jsou účinné při nízkých koncentracích kyslíku, a tím doplňují antioxidační působení vitaminu E, který je účinný při vyšších koncentracích kyslíku12.

Běžný atmosferický kyslík O2 existuje ve stavu tripletovém (3O2). Excitací tripletového kyslíku vzniká reaktivní singletový kyslík (1O2), který reaguje s dvojnou vazbou nenasycených lipidů (minimálně 1450krát rychleji než tripletový kyslík) a dalšími nenasycenými sloučeninami. Ze složek potravin jsou to hlavně karotenoidy, které jsou schopny zhášet singletový kyslík13,14. Karotenoidy vykazovaly o tři řády vyšší schopnost inaktivovat singletový kyslík ve srovnání s flavonoidy15.

Určité karotenoidy, jako např. lykopen, astaxanthin a kanthaxanthin, jsou účinnější při zhášení singletového kyslíku než -karoten4. Za nejvýznamnější faktor způsobující rozpory mezi antioxidační aktivitou in vitro a účinkem antioxidantů v lidské organismu se přitom považuje jejich biologická dostupnost, zahrnující tři základní fáze (kroky), a to uvolnění daných látek z potravinové matrice, jejich vstřebání v trávicím traktu a přestup do buněk15. Dokonce ani po více než 25 letech intenzivních studií ještě není zřejmé, jestli karotenoidy mají důležité místo v hierarchii přírodních antioxidantů in vivo. Jednou z nejvíce obecně diskutovanou vlastností karotenoidů je jejich schopnost reagovat jako antioxidant nebo prooxidant v závislosti na reakčních podmínkách daného biologického systému9.

Sami vidíte, že astaxantin je jeden z mnoha, které sice u Azheimera, Parkinsona a degenerace očí mohou působit příznivě, ale jen jako přídavek k hlavní léčbě. Největší hendikep astaxantinu je, že je ho pouze 4 mg. Jiné karotenoidy a xantofyly jsou nabízeny v 15-30 mg, a tak působí více.

 

 

Doporučená literatura:


LUTEIN – VÝZNAMNÝ KAROTENOID VE VÝŽIVĚ ČLOVĚKA

Dominance estrogenů, po úpravě progesteronu se zlepší únava, slabost, tloustnutí a spokojenost

V kterých případech mi lékař testosteron nepředepíše a co se s tím dá dělat?

Vyvolávají antioxidanty rakovinu? Jak užívat antioxidanty, aby zpomalovaly stárnutí a ne naopak?

článek: Řepkový a palmový olej, původce civilizačních chorob nebo dlouhověkosti?

 

27.9.2017 – 12.10.2017