Cholin byl objeven před více než 100 lety. Není řazen mezi vitamíny, protože se v organizmu částečně vytváří, a tak nehrozí úmrtí při jeho chybění.

Pojďme se podívat na novější výzkumy. V roce 2012 se začal podrobně zkoummat cholin a ukázalo se, že je to esenciální nezbytná živina, která pomáhá léčit těžko léčitelná onemocnění. Vyskytuje se především v živočišných potravinách.

 

 

Nově prozkoumaná esenciální živina – cholin

Fosfatidylcholin je nepostradatelným komponentem buněčných membrán a lipoproteinů. Fosfatidylcholin je také důležitým komponentem žluči, potřebným pro vstřebávání tuků.

Více než 40 % žen je nositelkami genetického polymorfismu genu PEMT, při kterém daný gen nereaguje na hladiny estrogenu. Takové ženy mají stejně vysokou potřebu cholinu jako muži. Zároveň mohou genetické polymorfismy v genech cholin dehydrogenázy a methylen tetrahydrofolát dehydrogenázy ovlivnit potřebu cholinu (Corbin a Zeisel 2012).

Experti z EFSA v roce 2011 analyzovali velké množství studií a dospěli k závěru, že cholin skutečně má účinek na hladiny homocysteinu, a schválili zdravotní tvrzení o cholinu:

„Cholin přispívá k normálnímu metabolismu homocysteinu.“ Cholin se podílí na udržení normální hladiny homocysteinu v plazmě tím, že přispívá k bezproblémovému metabolismu homocysteinu (jeho methylaci).

 

Projevy nedostatku cholinu

Nedostatek cholinu ve stravě lidí vede k poruše jaterních funkcí (zvýšené hladiny sérové alaninaminotransferázy) a k rozvoji steatózy jater. Stejnými následky trpí lidé živeni pomocí parenterální výživy s nedostatkem cholinu (účinky se ukázaly u mužů a postmenopauzálních žen). Tyto změny jsou zvratné, pokud se obnoví příjem cholinu.

Ztučnění jater je spojené s metabolickým syndromem, obezitou, insulinovou resistencí a chorobami kardiovaskulárního systému.

Jedním z centrálních mechanismů patogeneze steatózy jater je mitochondriální dysfunkce. Cholin je důležitou částí mitochondriální membrány, při jeho nedostatku se v ní sníží koncentrace fosfatidylethanolaminu a fosfatidylcholinu. To vede ke snížení mitochondriálního potenciálu a poklesu aktivity enzymů dýchacího řetězce. V důsledku výše popsaných změn dojde k narušení normálního fungování mitochondrií a narušení beta oxidace mastných kyselin (Corbin a Zeisel 2012).

Stejnými následky trpí lidé živeni pomocí parenterální výživy s nedostatkem cholinu (účinky se ukázaly u mužů a postmenopauzálních žen). Tyto změny jsou zvratné, pokud se obnoví příjem cholinu. (EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA) 2011) Je známo několik mechanismů, pomocí kterých může nedostatek cholinu ovlivnit jaterní funkce. Jsou to poruchy syntézy fosfolipidů, defekty v mechanismu sekrece fosfolipidů, oxidativní poškození kvůli dysfunkci mitochondrií či poruchy funkce endoplazmatického retikula (Corbin a Zeisel 2012).

 

Účinky při doplnění cholinu

Podávání cholinu se projevuje příznivě především u těchto nemocí:
nealkoholická steatóza jater
obezita
porušená glukózová tolerance
hypertenze
problémy s chůzí
obtíže s usínáním a nočním probouzením
schizofrenie

Snižuje propustnost mitochondriálních membrám pro kyslíkové radikály. To je velmi významná vlastnost. Cholin zpevňuje membrány mitochondrií a snižuje tak únik ROS. Cholin je tedy látka, která snižuje poškození mitochondrií, prodlužuje jejich životnost a tak zpomaluje stárnutí.

U druhé skupiny, která přijímala 930 mg cholinu denně, byly koncentrace dimethylglycinu o 25 % vyšší, sarkosinu o 14 %, betainu o 25 % a volného cholinu o 13 % vyšší v porovnání s první skupinou. Vyšší příjem nezměnil vylučování volného cholinu a betainu močí, což naznačuje, že dvakrát vyšší příjem cholinu, než je doporučená denní dávka, nepřevyšuje schopnost buněk využívat cholin jako donor methylové skupiny. Matky, které přijímaly větší množství cholinu, měly dvakrát vyšší koncentraci dimethylglycinu v pupečníkové krvi (Yan et al. 2012).

Cholin, stejně jako methionin a folát mají důležitou úlohu v metabolismu methylové skupiny. Tudíž nedostatek cholinu muže ovlivnit metabolismus folátu a homocysteinu. Dalším možným mechanismem je ovlivnění methylací DNA (přerušení methylace DNA je jednou z možných prokázaných příčin vývojových vad a změn genetické informace).

Výživa matky může dlouhodobě ovlivňovat kognitivní funkce potomků. Četné studie na hlodavcích ukazují, že u potomků matek, u kterých proběhla suplementace cholinem, byly výsledky kognitivních testů mnohem lepší. Zejména se zlepšovala prostorová paměť a udržování pozornosti. Důležité je, že zlepšení byla pozorovatelná během celého života hlodavců, to znamená, že podle výsledků kognitivních testů se dalo odhadnout, kolik cholinu dostávali během prenatálního období. Zhoršení paměti, které je u starších krys fyziologické, nastupovalo později u těch krys, jejichž matky během gravidity netrpěly nedostatkem cholinu.

Nedávná studie ukázala, že děti matek, kterým bylo během 3. trimestru podáváno 930 mg cholinu denně, měly plazmatické hladiny kortizolu o 33 % nižší než děti matek, které užívaly 480 mg cholinu denně. Studie na pokusných zvířatech naznačují, že zvýšená aktivita hypothalamo-hypofyzární adrenální osy a tím způsobená zvýšená hladina kortizolu v krvi zvyšuje náchylnost k nemocem, na jejichž vzniku se podílí stres, například hypertenze nebo diabetes druhého typu. Výsledky výzkumu tudíž poukazují na to, že suplementace cholinem může snížit pravděpodobnost vzniku uvedených neinfekčních onemocnění hromadného výskytu.

 

Cholin a metabolismus lipidů, steatóza jater

Překvapivým zjištěním bylo to, že při zvýšeném příjmu cholinu se zvýšily hladiny vitaminu E a glutathionu v játrech potkanů (Marchini et al. 2015).

Ve výsledcích se hypotéza potvrdila a vyšší příjem cholinu byl spojen s nižší hladinou homocysteinu v plazmě, nezávisle na jiných determinantech, jako jsou folát a vitaminy skupiny B. Ale vliv betainu je podstatnější, když je příjem folátu nízký. Vysvětlením je to, že prioritním donorem methylové skupiny homocysteinu je folát, ale pokud je ho málo, dráha betainu se stává významnější. Také tato dráha nabývá na významu u konzumentů alkoholu (alkohol je antagonistou folátu). I když je příjem folátu nízký, metabolismus methylové skupiny může fungovat správně při dostatečném příjmu cholinu a betainu.

 

Nežádoucí účinky cholinu a nejvyšší tolerovaný příjem

Nepříjemný rybí tělesný pach, zvýšené pocení a slinění byly pozorovány u pacientů s tardivní dyskinezí a cereberální ataxií, kterým byl podáván chlorid cholinu v dávkách 10 nebo 16 g/den.

Lidé, kteří přijímali 6 g chloridu cholinu denně, netrpěli žádnými nežádoucími účinky souvisejícími s játry (Institute of Medicine (US) 1998).

 

Zdroje cholinu, potraviny a doplňky

Potraviny bohaté na cholin jsou všechny potraviny živočišného původu s obsahem bílkovin – maso, vejce, mléčné výrobky, podrobnosti si doplňte sami, prostě všechny.

Cholin se často podává s inositolem, což je výhodná kombinace pro těhotné a kojící i pro trpící nespavostí.
Cholin a Inositol.

Sofistikovanější sloučeniny cholinu i když jsou dražší, se vyplatí, protože distribuují cholin rovnou do buněk a tak s menším množstvím dosáhnete většího účinku.

Alfa glycerofosfocholin, alfa GPC
Je obsažen spolu s fosfatidylserinem v přípravku  Cognitex. Tento preferují tlumočníci a překladatelé.

Cognizin Citicoline, cytidine-5′-difosfocholin (CDP cholin)
se v organismu rozkládá na cholin a uridin. Přičemž uridin má také neuroprotektivní vlastnosti, podporuje regeneraci nervového systému.

 

Hlavní výhody podávání cholinu

Dobrý spánek

Protizánětlivý efekt, ochrana mitochondriálních membrán.

Účinek proti steatóze jater – odbourává tuk ze ztukovatělých jater. Možná by vás zajímalo, jak se u mě změnily záznamy hmotnosti po užívání 2 gramy cholinu denně.

Dlouhé roky to vypadalo tak, že při hladovce jsem hubl a během jezení tloustl. Ale po cholinu bylo zřejmé, že se něco děje, něco je jinak. Během hladovky jsem zhubl kapánek víc a po zahájení jídla mi stoupla hmotnost o 3 kg. To je normální obsah střev + dorostení zmenšených svalů. A dál už hmotnost neestoupala. Podívejte se na záznamy z chytré váhy Huawei.

.

Vlivem cholinu hmotnost po skončení hladovky nestoupá

 

 

Hmotnost se drží na stabilní úrovni, přestala stoupat

Je to nesmírně příjemný pocit, když se nemusíte bát váhy, jestli tam ráno zčista jasna nebude o 2 kila víc. Dodává to člověku sebevědomí, když ví, že ta hmotnost se drží nebo i snižuje. Ale pozor! Stále beru víc jak 3 léky proti tloustnutí. A tak vám nezaručuji, že když si koupíte jen samotný cholin, že budete mít výsledky stejně dobré.

 

Když vám někdo řekne, že vyřeší jojo efekt, nevěřte mu. Zkoušel jsem 30 léků na hubnutí, a po všech přichází jojo efekt. Je to prostě důsledek chybění vitamínů B8 a B11 (inozitol + cholin). Dalčí pozoruhodnost je, že po nich neubývá až tak zdravý podkožní tuk, ale především břišní, vnitřní, viscerální tuk. Super!

 

Význam cholinu pro autismus

Jak bylo uvedeno výše, cholin se účastní procesu vytváření bílkovin, tj. metylace. Z poznatků vyplývá, že u autistických dětí, nositeli genetického polymorfismu je třeba dodávat nejen vitamín B12, kyselinu listouvou + B6, ale i cholin. Zjištěné souvislosti s betainem a dimetylglycinem naznačují, že by kombinace těchto 4 vitamínů účastnících se metylace mohla přinést vyšší zdravotní benefity než samotný DMG.

 

 

Doporučená literatura:

https://is.muni.cz/th/x6wb8/esencialni_cholin.pdf

 

 

Zajímá vás něco? Napište anonymně do komentářů
nebo přes kontakty

Vytvořeno:  14.12.2022 – 30.1.2023