Teď když se hroutí mýtus blahodárnosti omega 3, obnovili průpovídku o správném poměru. Ryb, sardinek a makrel ubývá, loví jen plevelné ryby, které nejsou dobré. Tak se z nich vyrábí olej omega 3 a navykládali lidem, že je to nesmírně zdravé. Sice si organismus kyselinu EPA a DHA neumí vyrobit, ale stačí jen v množství pod 1 gram denně. Celkově ty omega 3 jsou nejtoxičtéjší mastné kyseliny, tak zvané polyénové.

V každé biochemii (už před 100 lety), najdete, že jsou škodlivé, že žluknou a přepalují. To nikdo nezpochybňuje. Ale oni vám místo polyénové začali říkat omega 3 a lhát, že jsou zdravé. Má to zamaskovat počet dvojných vazeb. Omega 9 má jednu dvojnou vazbu, omega 6 mívají až 3 nenasycené vazby a omega 3 mívají 4 až 6 dvojných vazeb. K čemu jsou polyénové kyseliny?. Jsou to jedy, kterými se byliny brání okusu (býložravci).

 

V poslední době začali výrobci olejů lhát, že škodlivé jsou transmastné kyseliny. Existují transmastné kyseliny konjugované, ty jsou zdravé jsou v másle a sádle. A dále jsou transmastné kyseliny obyčejné a ty jsou stejně toxické jako polyénové mastné kyseliny. Všecko je to jen hra, balamucení. Jestli to chcete pochopit, přečtěte si článek Nejmasovější jed – připraví nás o 10 let života.

 

Ani kyselina eruková není škodlivá. Nízkoerukovou řepku nemohou zvířata pozřít také, vyvolává trávicí obtíže, protože neškodnou kyselinu erukovou nahradili kyselinou olejovou. Tím se počet dvojných vazeb celkem obsažených ještě zvýšil. To vám také zatajili, ale dohledat se to dá.

 

Co tedy vlastně v řepkovém oleji škodí? Znova to zopakuji. Škodí polyénové mastné kyseliny, ty, co mají dvojné nenasycené vazby a říká se jim omega 3 a omega 6. Omega 3 jsou 2,7 krát toxičtější než omega 6. Jenomže potřebují prodat řepkový olej, tak vám zatajují novější studie oprospěšnosti nasycených tuků. Ony se ty omega 3 z řepkového oleje dávají pryč při rafinaci a zneškodňují se nasycováním. Přitom se z nich vyrábí méně škodlivý margarín – to je vlastně nasycený tuk.

 

 

Pokračování článku – klikněte a přejděte na něj

 

Použitá literatura:

21.1.2017 – 23.4.2017