Stárnutí, kromě toho, že jsou poškozovány buňky je doprovázeno sledem dalších událostí, které nastupují jedna po druhé a zhoršují kvalitu života.  

Je to snížení výkonnosti, tloustnutí, úbytek sexuální síly, vysychání pohlavních orgánů, zvětšování prostaty, plešatění, chřadnutí, metabolický syndrom, rozvoj chronických nemocí.

Všechno to začíná snížením tvorby emergie v mitochondriích. Organismus na to reaguje vypínáním genů.  

 

Jak pomocí zvýšení výkonu mitochondrií a odstraňováním opotřebených mitochondrií zlepšovat zdravotní stav

V následujících třech článcích se dozvíte souvisslosti.

https://www.fightaging.org/archives/2022/05/reviewing-mechanisms-of-aging-that-drive-the-aging-of-the-brain/

 

Jak se osvědčila suplementace NMN u starších lidí, výsledky

Hladiny nikotinamidadenindinukleotidu (NAD) jsou relevantní pro mitochondriální funkci a klesají s věkem z důvodů, které jsou jen částečně prozkoumány. Přibližné příčiny jsou dobře nastíněny, ochabování záchranných a syntézních drah kvůli nižším hladinám nezbytných molekul, ale souvislosti s hlubšími příčinami stárnutí je třeba zmapovat. Pokud jde o upregulaci NAD+ prostřednictvím derivátů vitaminu B3 , což podporuje fungování těchto drah, existuje více údajů o lidech pro nikotinamid ribosid (NR) než pro nikotinamid mononukleotid (NMN), takže je zajímavé vidět zde zkušební data. Zůstává otázkou, zda přístupy, které upregulují NAD, stojí za to uplatňovat, vzhledem k tomu, že se nezdají být o nic lepší než pravidelné cvičební programy při zvyšování úrovně NAD, a údaje z klinických studií, které hodnotily skutečné přínosy pro pacienty, jsou velmi smíšené .

Bylo široce hlášeno, že intracelulární hladiny NAD u savců během stárnutí významně klesají a tento pokles má hluboký dopad na zdravotní problémy související se stárnutím. Suplementace β-nikotinamid mononukleotidem (NMN) jako prekurzor pro posílení intracelulárního NAD se ukázala jako vysoce účinná a bezpečná v mnoha studiích na zvířatech. Na NMN však bylo provedeno pouze omezené množství klinických studií na lidech.

Tato randomizovaná , multicentrická, dvojitě zaslepená , placebem kontrolovaná , paralelní skupina, na dávce závislá klinická studie na lidech byla provedena ve dvou klinických centrech v Pune v Indii. Bylo vyšetřeno 84 zdravých dospělých ve středním a vyšším věku (40 – 65 let) mužů i žen. 80 bylo vybráno, randomizováno a stratifikováno v poměru 1:1:1:1 pro 60denní klinickou studii s jednou denně perorálním dávkováním placeba, 300 mg, 600 mg a 900 mg NMN, které byly vydávány a monitorovány hlavními výzkumníky v klinické studii. středisek.

Bylo zjištěno, že intracelulární hladiny NAD v krvi se statisticky významně zvýšily mezi všemi skupinami léčenými NMN. Průměrné procentuální zvýšení hladin NAD v krvi nad výchozími hodnotami v den 30 bylo 21,20 %, 151,70 %, 390,70 % a 312,82 % u placeba, 300 mg, 600 mg a 900 mg, zatímco v 60. dni bylo zvýšení 45,10 % 470,30 % a 364,31 % pro placebo, 300 mg, 600 mg a 900 mg, v tomto pořadí. Podobné výsledky byly pozorovány u vzdáleností v šestiminutovém testu chůze pro hodnocení fyzické odolnosti. Průměrné procentuální zvýšení vzdálenosti ušlé za šest minut oproti výchozím hodnotám bylo -4,56 %, 13,88 %, 38,10 % a 31,48 % v den 30 a 1,60 %, 23,64 %, 50,18 % a 48,4 % v den 60 pro placebo, 300 mg 600 mg, respektive 900 mg.

 

https://www.fightaging.org/archives/2022/05/enhancing-mitochondrial-function-in-the-context-of-age-related-macular-degeneration/
 

Posílení mitochondriální funkce u věkem podmíněné makulární degenerace

30. května 2022
Degenerace sítnice je převládajícím problémem v pozdějším věku a věkem podmíněná makulární degenerace je pro tuto třídu stavů představovaným dítětem. V současnosti je to nevratné, ponecháme stranou několik technologických demonstrací genových terapií a buněčných terapií , ale výzkumníci hledají nákladově efektivní způsoby, jak to alespoň zpomalit. Mitochondrie jsou elektrárny v buňce, zodpovědné za balení molekul zásobní energie pro napájení buněčných procesů. Při tom také vytvářejí potenciálně škodlivé volné radikály . Funkce mitochondrií klesá s věkem, méně obalů a více volných radikálů, což přispívá k problémům v mnoha tkáních, včetněsítnice . Řada současných přístupů může zlepšit mitochondriální funkci, jako je upregulace NAD+ prostřednictvím derivátů vitamínu B3 nebo mitochondriálně cílených antioxidantů , ale žádný z nich se nezdá být lepší než cvičení. Možná bude další generace takových technologií, ale to se teprve uvidí.

U pacientů s věkem podmíněnou makulární degenerací (AMD) jsou klíčové buňky retinálního pigmentového epitelu (RPE) charakterizovány mitochondriemi, které jsou strukturálně a funkčně defektní. Navíc je v těchto buňkách specificky zaznamenána nedostatečná exprese enzymu Dicer upravujícího mRNA . Tento deficit Dicer up-reguluje expresi https://en.wikipedia.org/wiki/Gene_expression”>expresi Alu RNA, která následně poškozuje mitochondrie – indukuje ztrátu membránového potenciálu , podporuje tvorbu oxidantu a způsobuje translokaci mitochondriální DNA . do cytoplazmy kraj. Cytoplazmatická mtDNA ve spojení s indukovaným oxidačním stresem spouští nekanonickou dráhu aktivace zánětu NLRP3 , což vede k produkci interleukinu-18 , který působí autokrinním způsobem a vyvolává apoptotickou smrt RPE buněk, čímž řídí progresi suché AMD. .

Navrhuje se, že opatření, která společně up-regulují mitofágii a mitochondriální biogenezi (MB), nahrazením poškozených mitochondrií „zdravými“ novými, mohou snížit nepříznivý dopad Alu RNA na buňky RPE, což umožní prevenci nebo kontrolu suché AMD. Analýza molekulární biologie, která je základem aktivace mitofágie/MB a zánětu, naznačuje, že v tomto ohledu mohou být užitečná nutraceutika nebo léky, které mohou aktivovat Sirt1, AMPK, Nrf2 a PPARa. Patří mezi ně kyselina ferulová, melatonin, urolitin A a glukosamin (Sirt1), metformin a berberin (AMPK), kyselina lipoová a extrakt z výhonků brokolice (Nrf2) zvaný Cruciferous Vefgetable, fibrátové léky a astaxanthin (PPARα). Nutraceutické režimy poskytující fyziologicky významné dávky několika nebo všech výše uvedených mohou mít tedy potenciál pro kontrolu suché AMD.

Odkaz: https://doi.org/10.3390/nu14091985

Kdybyste chtěli článek lépe přeložit do čestiny a vysvětlit, čím můžeme ovlivňovat geny Sirt1, AMPK, Nrf2 a PPARa, přečtěte si prosím ebook Stále vidím 3.

 

https://www.fightaging.org/archives/2022/06/sirtuins-and-mitophagy-in-aging/

10. června 2022
 

Sirtuiny, mitofágie a recyklace opotřebených mitochondrií

Zdá se, že řada přístupů, které zlepšují mitochondriální funkci, produkují výhody u stárnoucích myší, zatímco je špatně srovnávána s cvičením jako intervencí u lidí, funguje zlepšením mitofágie. To zahrnuje mitochondriálně cílené antioxidanty, jako je mitoQ, přístupy k upregulaci NAD+, jako je nikotinamid ribosid a tak dále. Mitofágie je proces kontroly kvality, který identifikuje opotřebované a poškozené mitochondrie a přesune je do lysozomu k recyklaci. Každá buňka obsahuje stovky mitochondrií, které jsou zodpovědné za tvorbu molekul chemické zásoby energiek napájení celulárních operací. Dysfunkční mitofagie vede k akumulaci dysfunkčních mitochondrií. Ke ztrátě účinnosti mitofágie dochází s věkem, a proto existuje zájem ve vědecké komunitě o nalezení způsobů, jak tuto situaci zlepšit. Doposud však byly praktické výsledky takového výzkumu ohromující, včetně sirtuinů.

Protože bylo zjištěno, že sirtuiny prodlužují životnost Saccharomyces cerevisiae a Caenorhabditis elegans, byl aktivně studován mechanismus prodloužení životnosti sirtuinu a to, zda může prodloužit životnost jiných druhů. S rostoucím výzkumem v posledních 5 letech jsou sirtuiny stále více uznávány jako kritické pro regulaci mitofágie a udržování mitochondriální homeostázy. Celkově vzato, rodina sirtuinů může aktivovat nebo inhibovat mitofágii několika cestami, například deacetylací PGC-1α a FOXO1 / FOXO3 a snížením reaktivních forem kyslíku, čímž ovlivňuje stárnutí a nemoci související s věkem. Zacílením na tyto dráhy může být možné oddálit stárnutí.

Z mnoha studií aktivátorů sirtuinu se nyní objevil konsenzus, že sirtuiny zprostředkovávají aspekty kalorické restrikce. Aktivátory sirtuinu mohou modulovat stárnutí a onemocnění související s věkem aktivací řady biologických funkcí vyvolaných sirtuinem a v experimentálních modelech prokázaly významné zpoždění stárnutí a zmírnění onemocnění. Je vzrušující, že některé aktivátory sirtuinu jsou již v klinických studiích. Například resveratrol působí při neurologických onemocněních, SRT2104 při zánětech a nikotinamid ribosid v kardiovaskulárním systému. Dále snížený NAD+ hladiny během stárnutí snižují aktivitu sirtuinu, což může přispívat k procesu stárnutí.

Stále však zůstává mnoho nevyřešených problémů. Zaprvé, i když existují podstatné důkazy o tom, že sirtuiny zpomalují stárnutí a potlačují fenotyp stárnutí prostřednictvím aktivace mitofágie, existuje jen málo experimentů, které přímo demonstrují tuto cestu. Za druhé, účinky různých členů rodiny sirtuinů na mitofágii a mechanismy mitofagie indukované sirtuinem při stárnutí zůstávají nedostatečně pochopeny. Členové rodiny sirtuinů jsou redundantní při regulaci délky života a toho, zda jiné enzymatické aktivity (kromě acetylace) se podílejí na procesu stárnutí. Za třetí, zdá se, že sirtuin v různých tkáních má různé účinky. Specifičnost sirtuinem indukované mitofágie pro různé stárnoucí tkáně a onemocnění související s věkem si také zaslouží další výzkum. Za čtvrté, rakovinné buňky často používají mitofágii k udržení svého metabolického přeprogramování a růstu. Jedná se o negativní účinek mitofágie zprostředkované sirtuinem.

To vyvolává otázku, zda aktivace mitofágie podporuje růst rakovinných buněk. Za páté, stále není jasné, co se týče farmakokinetiky a farmakodynamiky prekurzorů sirtuinového aktivátoru NAD+ a mechanismu jejich transportu přes buněčné membrány .do krve a buněk. Doufejme, že tyto otázky budou v budoucnu řešeny a poskytnou jasnější směr pro oddálení lidského stárnutí.

Odkaz: https://doi.org/10.3389/fnagi.2022.845330

Závěr: Je to tak. Neví nic, a proto spoléhejme na staré dobré nezastupitelné antioxidanty seřazené do kaskády. Ty prodlužují život trojnásobně.

 

Napadlo vás něco? Zeptejte se do komentářů nebo přes kontakty

Vytvořeno: 4.6.2022 14.6.2022