Vždy když se blíží jaro, vyrojí se různé teorie, čím je způsobená jarní únava a jak se jí zbavit. Ale nic z toho dosud nedokázalo únavu vyléčit.

 

Projděme si důvody, kterými se v průběhu dějin vysvětlovala jarní únava.

 

 

Delší den tlumí tvorbu melatoninu

To se jednu dobu říkalo, neboť melatonin se tvoří během spánku, a při jeho nedostatku je člověk unaven. To ale nemusí být u každého. Když vspíte vždy stejně dlouhou dobu ve tmě, tak byste tvorbu melatoninu ovlivněnou mít něměli. Ledaže byste před spaním byli vystaveni modrému světlu.

 

Chybění vitamínů z čerstvé zeleniny

V dřevních dobách se myslelo, že v zimě je méně čerstvé zeleniny a ovoce, a tak chybí vitamín C a kyselina listová (vitamín B9). To je docela možné, ale doplňování vitamínu C a kyseliny listové k odstranění únavy nestačí.

 

Něco způsobuje, že v měsících leden, únor a březen je nejvyšší úmrtnost,

 

 

Jak můžete vidět, nejvyšší úmrtnost se každoročně opakuje od prosince do března a nejvyšší je v únoru. V této době také klesá množství vitamínů rozpustných v tuku, které lidé nasbírají v průběhu léta.

 
 

Lidé mění stravovací návyky

Dříve přes zimu nebyla čerstvá zelenina a ovoce a lidí zabíjeli zvířata a živili se jejich masem a tukem. Tím si doplnili množství vitamínů A, D, E, K2 v játrech. Ale v současnosti ve stravě převažují, ať je léto nebo zima knedle, nudle, pizza a podobně.

V grafu výše vidíme zvýšenou úmrtnost nejvíce v únoru. Ta je dána tím, že v zimním mléce a másle je méně vitamínu A, nutného pro slizniční imunitu a zároveň vitamínů D, E, K2, a to se projevuje horším průběhem zánětů.

 

V zimě a na jaře bývala častější spotřeba masa a tuků

Jak docházelo krnmivo pro zvířata, tak zabíjeli a živili se masem. V dnešní době to tak není a navíc se někteří lidé pokoušejí šetřit na jídle, aby měli na topení.

A tak se dostáváme k dalším chybějícím vitamínům živočišného původu. Živočišné vitamíny, které mimo jiné chybějí nejvíce vegetariánům jsou:

Vitamín  B8 – inositol
Vitamín B11 – cholin
Vitamín B12 – adenosyl-cobalamin
Vitamín B13 – kyselina lipoová
ergothionein
 
Když budete tyto vitamíny užívat, tak únava rychle zmizí.

 

 

Mají na únavu vliv hormony?

Jedním z nejčastějších důvodů únavy hormonálního původu, je úbytek anabolických hormonů. V průběhu andropauzy a menopauzy postíhuje více méně všechny. (Na rozdíl třeba od nemocí štítné žlázy).

 

Příčiny věkem získané hormonální nedostatečnosti

 
1 Zvýšené přeměňování testosteronu na estradiol v tukové tkáni enzymem aromatázou. U mužú se projevuje snížením tvorby gonadotropních hormonů (hypofýzy), které podněcují tvorbu pohlavních hormonů. Estradiol v hypofýze účinkuje zpětnou vazbou na snížení gonadotroppinů (LH, FSH). U žen podobně, výsledkem je nižší tvorba progesteronu. Při menopauze vzniká nepomněr mezi estradiolem, který se také trochu snižuje a progesteronem, ktertý je výrazně snížen. A proto se tomu říká estrogenová dominance.

Léčba estogenové dominance je možná (u mužů i u žen) pomocí antiestrogenů nebo inhibitorů enzymy aromatáza. Prakticky se uplatňuje přípravek Diindolylmetan (DIM) nebo I3C – indol-3 carbinol. Množství progesteronu se dá podpořit podáváním jeko prekurzoru (stavebního kamene) pregnenolonu. U mužů má pregnenolon vliv na podporu mozkové činnosti a všeobecné zdatnosti, neboť z něj vzniká hormon DHEA.

 
2 Zrychlené vylučování steroidních hormonů při jejich vazbě na SHBG (sexual hormon binding globulin). Abyste sexuálních hormonů měli v krvi více, používají se látky, které vytěsňují hormony z globulinu SHBG. Jsou to
Prvek bór, různé slabší steroidy, např. shatavari, Peruvian maca. Je jich více druhů, říká se jim boostery testosteronu, ažkoliv u žen zvyšují hladiny ženských hormonů.

 
3 Chybění určitých stopových prvků. O několika stopových prvcíchj je známo, že mají vliv na sex.
Vyhlášený je zinek, který přímo vyvolává sexuální drajv. Kombinuje se s hořčíkem v přípravku ZMA.
Hořčík je také nutný ke zdárnému sexu, i když nepřímo.
Měď, copper zvyšuje chuť na sex. O tom se může kdokoliv přesvědčit.
Prvek Bór zvyšuje hladiny pohlavních hortmonů, tím, že je vytěsňuje z vazba na globulin SHBG.

Selén je znám, že podporuje tvorbu semene, a vytváří zdravé prostředí pro zrání spermií.
Lithium může zlepšovat prožitek při sexu, zvláště, když žijete v oblasti s nízkým obsahem lithia v půdě.
Výraznější účinek má vždy vyvážená kombinace stopových prvků, např.
Only Trace Minerals, která i vychází levněji.

Jestli jsem na nějaký prvek zapomněl, připomeňte mi ho prosím v komentářích.

 
4 Chybění určitých vitamínů. Pro plodnost a dobré libido je známo, že potřebujeme
Vitamín A pro steroidogenezi
Vitamín K2 pro pro prokrvení a správné hladiny vápníku a hořčíku
Vitamín B9 a B12 pro tvorbu bílkovin
Vitamín B8 a B11 pro zpevnění membrán a dobrou tvorbu energie v mitochondriích.

V zásadě každý vitamín zasahuje nějak do skládačky výkonný organizmus. Vyjmenoval jsem vám vitamíny, které nejsou obsaženy v multivitamínu anebo u někoho bývá jejich zvýšená potřeba.

 
5 Snížení tvorby energie v mitochondriích. Dodání energie naopak zvyšuje chuť na sex a potenci. Na to jsou dobře známé přípravky
Coenzym Q. Ten se špatně vstřebývá, a proto účinek pocítíte až při dávkáchj 100 mg a více u přípravků s vyšší vstřebatelností. i méně známé přípravky
Coenzym A – Pantethine výrazně zvyšuje energii
Shilajit, komplex kyseliny fulvové získsaný z přečištěného mumia.
Stimulanem jsou i vyšší dávky biotinu.
Vitamín B3, NMN (nikotinamid mononukleotid) a nikotinamid ribozid. Deriváty niacinamidu jednoznačně zlepšují prokrvení a sexuální výkonnost.

 

Jak vidíte, ovlivňování hormonů a potence je dost složité. Na světě je to zařízeno tak, aby se rozmnožovali především dobře živení jedinci. Proto bych vám doporučil začít multivitamínem a pak přidávat další doplňky. :-) Tak abyste byli úplně zdraví.

 

 

 

Doporučená literatura:

 

  

 

 

 

 

Zajímá vás něco? Napište anonymně do komentářů
nebo přes kontakty

Vytvořeno:  13.2.2023 – 17.2.2023