Mastná jídla byla dlouhou dobu démonizovaná. Člověk má vyvinutou chuť na mastné a je otázka, zda příroda vytvořila chuť na nezdravou potravinu, anebo naopak jsou tuky zdravé. Nejvíce nám chutnají živočišné tuky a některé rostlinné. Například kakaové máslo, kokosový a palmový olej. To jsou nasycené tuky. Ostatní rostlinné tuky a margaríny nám nechutnají. Jak to vlastně je? Pohrává si s námi naše chuť, anebo nás navádí správně?

 

Studie naznačují, že pojídání nenasycených olejů by mohlo stát za celou epidemií zánětlivých a neurodegenerativních chorob od cukrovky, astmatu po Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu nemoc či amyotrofickou laterální sklerózu ALS (na kterou umřel Stanislav Gross), autismus, kornatění tepen, až k různým typům rakoviny.

 

Historie tuků po válce

Z prvorepublikových filmů víme, že tehdy každý věděl, že rostlinné tuky jsou škodlivé a kdo na to měl, rád si připlatil za stravu dělanou na másle a na sádle. To jedli naši předkové tisíce let a dožívali se 85-90 let. Jestli jste četli něco jiného, tak to je omyl. 40 let byla průměrná doba přežití, neboť polovina dětí zemřela krátce po narození a hodně lidí umíralo na úrazy a infekce. To dnes není, naopak v průměrné délce 70-75 let bývá započteno půl roku až rok, kdy člověk zmírá v nemocnici, ani o sobě neví, nebo už je v komatu.

Pokračování naleznete v článku: Nejmasovější jed v dějinách – řepkový olej – ukrojí nám 10 let ze života.

 

Jsou tuky omega 3 a omega 6 blahodárné nebo škodí?

Možná, že slýcháváte, že tuky omega 3 jsou “blahodárné” nebo prospěšné”. Nedorozumění spočívá v tom, že výživoví poradci informaci zjednodušují tak moc, že vás pletou. Oni myslí vitamín F, ale místo něj používají modní slovo omega 3, které zahrnuje asi 40 procent mastných kyselin, mezi něž patří i vitamín F. Z toho překroucení vznikl zlozvyk, že se ládujeme nezdravými tuky a vyhýbáme se tukům zdravým.

Celou dobu jsme řešili nepodstatnou záležitost a zatím nenasycené oleje a zplodiny jejich degradace (malonyldialdehyd a 4-HNE) poškozují jak naše zdraví, tak zdárný rozvoj našich dětí!

 

Demagogie výrobců margarínů nebo neúmyslné omyly?

Když dáte vyhledávat slovo nenasycené tuky nebo omega 3, polovina odkazů vede na stránky výrobců margarínů nebo rostlinných tuků.

Dezinformace ale vznikají i neúmyslně. Na další stránce uvádím článek o GMO, který je významný tím, že se zaobírá od řepkového oleje po glutamát a některé GMO potraviny, ale je v něm mnoho popleteného. Profesorka Strunecká v něm odpovídá na dotazy moderátorky a následkem je, že moderátorka odpovědi překroutila a závěrům v nadpisu dala úplně jiný význam. Možná to chtěla jen zkrátit a potřebovala, aby se jí nadpisy vešly na jeden řádek.

Článku se chopili výživoví poradci a už na poznatcích staví, a tak se dále podílejí na šíření dezinformace. Ani lékaři nečtou žádné vědecké studie, ale stejné bulvární články. Uvěří nakonec informacím, které jsou nejomílanější.

V článku je palmový olej prohlášen za špatný nebo méněhodnotný jenom proto, že je podobný živočišným tukům a neobsahuje “blahodárné” omega 3 mastné kyseliny. Víc argumentů proti němu není a už to stačí, aby se ho většina lidí začala štítit.

 

Pokračování je v článku Nejmasovější jed v dějinách – řepkový olej – ukrojí nám 10 let ze života.

 

Použitá literatura:

Článek: Vhodné a nevhodné tuky od biologa Ray Peat Ph.D.

Článek: Nepravdivé rady diktátorů stravy od zubaře Dr. Price

Stránka: Mechanisms of Aging by Ben Best

Stránka: Development of the Free Radical Theory of Aging by Denham Harman

 

14.2.2016 – 9.11.2016