Ne úplně všechno, ale je toho tolik, že budete v šoku. Kdo a proč vám zatajuje podstatné informace a odvádí pozornost k bezvýznamným záležitostem?

 

S dezinformacemi o potravinách se začalo po druhé světové válce, když už lidé měli plné zuby ovesných vloček, margarínu a sacharínu.

Chtěli se najíst pořádného jídla. Výrobci různých náhrážek začali vyvíjet propagandu, aby udrželi výrobu. Co to je pořádné jídlo? To už lidé postupně zapomněli. A místo toho je zajímá zdravá strava.

O čem bude tento článek?
 

Hlavní nepravdy v potravinářství
Vitamíny v potravinách
Jak je to s antioxidanty ve stravě?

 

Potraviny urychlující stárnutí
Které jedy nás ohrožují?
Antioxidanty se rozdělují na 3 druhy:

 

Nezastupitelné antioxidanty
Existuje nějaká opravdu zdravá potravina? Léčivá?
Podle čeho poznáme nezdravé potraviny?

 

Hlavní nepravdy v potravinářství

Hlavní nepravdy v potravinářství se týkají prospěšnosti rostlinné stravy a tuku. Tvoří se fámy o škodlivosti vysokotukové diety, škodlivosti nasycených nebo transtuků. Mystifikace o prospěšnosti tuků s krátkym řetězcem. Rozeberu to v dalších kapitolách.

 

Vitamíny v potravinách

Už v článku před šesti lety jste se mohli dočíst, že některé vitamíny a minerály v potravinách trvale chybí. Nedá se sestavit jidelníček tak, aby obsahoval veškeré vitamíny a stopové prvky aspoň minimálním potřebném množství.

 

 

Jak je to s antioxidanty ve stravě?

Lidi jsou hecováni, aby jedli hodně ovoce a zeleniny kvůli obsahu antioxidantů. Pravda je taková, že jen málo druhů ovoce obsahuje antioxidanty se znatelným účinkem (lesní plody). Běžné zelenina a ovoce obsahuje většinou jen slabé flavonoidy, přičemž 2 třetiny obsahu všech antioxidántů tvoří polyfenoly s prooxidačním účinkem. Např. kyselina kávová a podobné. Dozvěděl jsem se to z publikace s nezáživným názvem “Stanovování obsahu polyfenolů v rostlinách.”, o které vám ručím, že ji žádný zastánce vegetabilní stravy nečetl.

V jídlech z rostlinných surovin převažuje účinek akcelerátorů stárnutí nad účinkem antioxidantů. A to zvlášť v potravinách málo čerstvých nebo zpracovaných. Dají se nějak oddělit potraviny urychlující stárnutí od potravin s antioxidanty? Ano, je o tom následující kapitola.

 

Potraviny urychlující stárnutí

Slyšíte o nich poprvé. Proč já jsem první, kdo vás o tom informuje? To se dozvíte postupně. Podívejme se na akcelerátory stárnutí.


  • Alkohol, metylalkohol znají všichni, Nadměrní pijáci alkoholu stárnou rychleji.
  • Cigarety, kouření jsou tak škodlivé, že to cítíte už ráno v koupelně. O tom, že kuřákům stárne kůže a zrak, se píše i v populárních časopisech.

Doufám, že se zde nevyskytne nikdo, kdo by tvrdil, že žádné akcelerátory nejsou. Vzdělanější čtenáři asi znají i další akcelerátory stárnutí:

chlornan sodný – Domestos, Savo

formaldehyd z nábytku a koberců

Radon – radioaktivní plyn z jílovitých, popílkových stavebních materiálů nebo z podloží

Akcelerátorů stárnutrí je mnohem více a pro nás jsou podstatné právě ty rostlinného původu, které významně přispívají k rychlejšímu stárnutí. Dozvíte se o nich v publikaci Potraviny urychlující stárnutí. Vysadit je z jídelníčku je snadné a zlepší to i chuť jídel.  

 

 

Které jedy nás ohrožují?

Správně by se o ničem nemělo říkat jed. Jedem se stává velké množství. Před 500 lety Paracelsus proklamoval, že každá chemická látka se ve větším množství stává jedem a že jedy v malé koncentraci jsou neškodné.

„Všechny látky jsou jedy; neexistuje žádná, která není jedem. Velikost dávkování odlišuje jed od léku.“ — Philippus Aureolus Theophrastu Paracelsus

Platí to hlavně pro jedy, které nezanechávají následky. Jediná skupina látek, která zanechává následky jsou akcelerátory stárnutí a jech podskupina kancerogenní sloučeniny, které navíc ještě vyvolávají rakovinu. Žádné zemědělské postřiky nás neotráví, ani žádné aditiva podezřelé z kancerogenity nám nic neprovedou.

 

Internetoví podvodní prodejci už začali slovo antioxidant používat ve smyslu: Je to antioxidant = je to dobré ke všemu. Například: “Účinná látka je antioxidant a ztpůsobuje rapidní zhubnutí.”

 

 

Antioxidanty se rozdělují na 4 druhy:


  • Slabé s prooxidačním účinkem
  • Málo účinné kvůli nízké vstřebatelnosti a rychlému vylučování
  • Hodně účinné – mají lepší parametry
  • Nezastupitelné antioxidanty – spolupracují s účinnými antioxidanty

Které kupujete vy? Internetoví poradci doporučují antioxidanty 1. a 2. skupiny a každý zvlášť vychválí, jakoby to mělo být jediné, co vás spasí. Jak je to ve skutečnosti?

Ani nejsilnější antioxidanty nedokážou zastavit radikálové reakce. Nechci vás zahlcovat chemickými vzorci. Jde o řetězové reakce, kdy jeden radikál může iniciovat vznik až 100 poškození. Radikály se vzájemně přeměňují. Jeden zanikne a vznikne další byť i slabší radikál. Dva slabší radikály zase vytvoří 1 nebezpečný radikál. Nitridové radikály se dokonce rozpadají na 2 kyslíkové radikály.

Konečně metoda měření antioxidantů ORAC se provádí in vitro. Výsledky se dost liší od skutečného účinku in vivo. Možná proto nabízejí obchodníci hodnoty ORAC na internetu zdarma.

 

Nezastupitelné antioxidanty

Silný antioxidant zajišťuje jen třetinů procesů. K úplnému zhasení radikálové reakce jseu potřeba donory H+ a také látky, kteté neutralizují druhotné zplodiny. Všechny jsem shrnul v publikaci Nezastupitelné antioxidanty – to jsou takové, bez kterých se vám proces stárnutí nezastaví, i kdybyste si kupovali nejmódnější a nejdoporučovanější antioxidanty.

 

Online propagátoři zdravé stravy vás mystifikují

https://youtu.be/nDPC70Q9SR4?t=2606

  

 

Známý gastroenterolog Dr. Igor Bukovský ve svém pořadu “Testosterón, homocysteín, infekcie močových ciest – a ďalšie otázky” se zaměřil na dlouhověkost a popíral nezbytnost nasycených mastných kyselin a živočišných bílkovin pro dlouhověkost.

Na youtube mu to 1 diskutér Pavel Novák vyvrátil a já k tomu přidávám důkazy:

Pavel Novák má pravdu. Fakt, že nenasycené tuky a živočišné bílkoviny prodlužují život, je znám od r. 1956, kdy D. Harman objevil princip stárnutí. Zároveň odkryl i různé druhy akcelerátorů stárnutí nejen rostlinného původu. Chápu, že ta informace je málo známá. Co se týče zkoumání, co jedi dlouhověcí lidí, tak to je podvod, nebo spíš demagogie. Dlouhověcí lidé mohou jíst cokoli. Dlouho žijou právě proto, že jsou odolní proti různým akcelerátorům stárnutí. Jsou dlouhověcí kuřáci, dlouhověcí pijáci alkoholu a jsou i dlouhověcí vegani, kteří pojídají akcelerátory stárnutí rostlinného původu.

U nás je významná dietoložka Margit Slimáková. Taky byla vegetariánkou a měla takto radikální názory. Ale s tím, jak se dozvěděla o prodlužování života, změnila názor. Později začala být slavná. Má statisíce odběratelů. S tím také u ní začala hrát větší roli zodpovědnost. Může ona statisícům lidí říct jak na to, aby žili déle?. Kde by společnost vzala na jejich důchody? Kdyby ti důchodci žili jen o jediný měsíc déle, tak by dietoložka stát připravila o 1,5 miliardy korun. To je 720 mil. EUR, pokud by se jim prodloužil život o jeden rok.

 

Existuje nějaká opravdu zdravá potravina? Léčivá?

Byliny jsou léčivé i jedovaté. Léčivých potravin je skutečně málo. Daly by se k nim zařadit lesní plody, švestky, brukvovitá zelenina, cibule, česnek, mrkev, také mléko. Známý je také léčebný účinek slepičí polévky při nahlazení. To snad ví už dítě ze základní školy.

 

Podle čeho poznáme nezdravé potraviny?

Co to je nezdravé? To může být individuální. Lidi dost věří všemu, co se dočtou. Když jim obchodník vychválí, že to je zdravé, představují si, že jim potravina vypne bolest hlavy, že je obdaří dobrou náladou a podobně.

Rezidua pesticidů a jiných nečistot je uměle vyvolaný fenomén, který má odvést pozornost od skutečných problémů. Ve prospěch mého názoru mluví i fakt, že akcelerátory stárnutí jsou přítomny v gamech až desítkách gramů v 1 kg. Ale obávané herbicidy jsou obsaženy jen v miliardtinách kilogramu. µg je přece miliardtina kilogramu. Urychlovačů stárnutí je v potravinách tím pádem asi tak milionkrát větší množství. Je to tak velký rozdíl jako mezi případy, když by vám spadla do kanálu celá výplata nebo jen 3 haléře. Rezidua postřiků neovlivňují stárnnutí, ani kdyby byly ve větším množství.

Jestli potravina neobsahuje akcelerátory ani inhibitory stárnutí, nemůže vyvolávat trvalé následky, ať už pozitivní nebo negativní. Neutrácejme zbytečně za předražené superpotraviny!  Kdo si přečte ebook Potraviny urychlující stárnutí, tak je pozná a může se jim vyhýbat.

 

Proč se nemá jíst červené maso?

V masně jsem kupoval vepřovou krkovici a hovězí roštěnou. Řekl jsem prodavačce: Dnes tu máte hodně červené maso. Dejte mi ten nejčervenější kousek. Usmažené to bylo moc, moc dobré. Připadá mi, že fámu o škodlivosti červeného masa vymyslel nějaký hodně chytrý člověk, který chtěl dosáhnout, aby na něj vždycky nějaký červený flák masa zbyl.

Zkrátka a dobře nezdravé potraviny jsou ty, kterých je málo. Podobně je to i se všemi zdravými potravinami. Nikdo by si je sám od sebe nekoupil protože buď nejsou dobré nebo jsou drahé. To je celé. Žádná záhada.

 

Vytvořeno: 24.2.2020 – 11.8.2020