únava chronická
únava a bolest hlavy
neustálá únava a ospalost
únava po jídle, malátnost
únava, slabost, divné stavy
únava, nechuť do života
slabost, nechuť k aktivitě
ztráta energie a sil

 

Nejspíše bojujete s únavou
se střídavými úspěchy.

Každá má trochu jinou příčinu.
Nejčastější bývá kombinace
více důvodů. To jste nečekali, že? A proto vám nic nepomáhá úplně.

 

Nejčastější příčiny únavy

Nejčastější nemoci, u kterých je únava, jsou

cukrovka
andropauza/menopauza

Ty si rozebereme důkladněji v odstavcích na spodu.

 

Hypofunkce štítné žlázy

Nemusí to být vážná nemoc. Týká se to víc lidí, kteří  rádi jedí brukvovitou zeleninu, mimochodem velmi zdravou bohatou na antioxidanty. Brukvovitá zelenina obsahuje strumigeny, které brání vychytávání jódu a tvorbě hormony tyroxinu. S tím nemusíte k lékaři, stačí užívat multivitamínový přípravek s jódem, selénem a manganem.

 

Nevyspání

To se zdůrazňuje všude, a je to důležité. Někdy stačí chodit dříve spát. Během spánku se tvoří hormon melatonin, který regeneruje organismus. Pověstné jsou jeho antioxidační účinky, které se vyznačují tím, že i rozpadové produkty melatoninu mají antioxidační účinky. U běžných antioxidantů nabízených je to tak, že po zachcycení kyslíkového radikálu se antioxidant začne chovat mírně prooxidačně, lepší antioxidanty se nechovají prooxidačně a ty, co jsou v kaskádovém systému, tak se dovedou regenerovat, obnovovat.

A melatonin, ten se po oxidaci kyslíkovým radikálem přemění na další antioxidant N1-acetyl-N2-formyl 5-metoxykynuramin. To je velmi výhodné, protože jeho antioxidační účinek přetrvává i v mozku déle. Jenže melatonin se tvoří jen ve tmě. A to je potíž. Mnoho lidí se před spaním dívá do obrazovek a mobilů. Tvorbu melatoninu ruší především modré světlo, ne žluté a červené. A pak samozřejmě nedostatečné zatemnění oken. Mozek pozná i přes zavřená víčka, že se rozednilo. Stačí k tomu škvírečka mezi závěsy nebo roletami, kterou prosvítá světlo. Pokud ani to nepomůže, pak prodáváme prekurzor melatoninu: 5-HTP, z něhož melatonin vzniká a tak zvyšuje jeho tvorbu. 5-HTP nemá negativní účinky jako podávání melatoninu, jehož následkem se snižuje tvorba melatoninu endogenního.

Spánek podporuje i aminokyselina glycin. Pomáchá nejen při špatném usínání, ale i při předčasném probouzení. Výhodou je, že má i určitý antiaging efekt.

 

Nadměrný stress

Při adrenalinových sportech se nevylučuje jen adrenalin, ale i hormon kortizol. Zatímco sportovec to vyběhá podle průpovídky ve stressu bojuj nebo uteč, běžného člověka v dlouhodobém stressu sklátí hormon kortizol, který má za úkol mobilizovat proteiny pro případné zranění, jenže tím oslabuje svaly a působí únavu. Tady je každá rada drahá. Na to se záměrně nevyrábí žádné léky, aby lidi měli více nemocí.

Trochu pomáhá adaptogen Rhodiola (nejlépe před spaním). Slušně pomáhá brzdit tvorbu kortizolu dehydroepiandrosteron, známý hormon DHEA, který je v Česku zakázán ve všech podobách.

V našem obchodě najdete asi 10 doplňků, které podle studií  snižují kortizol.

 

Nadměrné užívání vápníku a vitamínu D3 

Toto je dlouho známá věc, která však byla novými poznatky zatlačena do zapomnění. Relativně vyšší hladiny vápníku mají i lidé, kteří rádi jedí mléčné výrobky. Vápník kolující v cévách a buňkách má neblahý vliv, tj. zavápnění cév a aktivaci naprogramované buněčné smrti i u zdravých buněk. Co pomáhá?. Jednak vitamín K2, který přebytečný vápník ukládá do kostí a také hořčík, který brání vstupu vápníku dovnitř buněk a tím ke spuštění nežádoucích procesů. Tím se nejenom zpevní kosti a zuby, ale také zmírní nebo zmizí únava.

 

Dysharmonie střevních bakterií

Dlouho nechtěli lékaři věřit, jak velký vliv mají střevní bakterie na nervovou soustavu. V současnosti se to již uznává. Únava, schvácenost a nevolnost, nauzea i deprese se mohou projevit ještě předtím, než zpozorujete změny stolice. Důvodem, proč jsou tyto poruchy častější je fakt, že se při výrobě pečiva a trvanlivých potravin masově používají konzervační (tak zvané bakteriostatické) látky. Ty zastavují množení příznivých bakterií.

Pomáhá jak dodávaní laktobacilů, tak i další možnosti. Byl objeven Bacilus coagulans, který reguluje množení příznivých bakterií a utlumuje množení těch špatných. Výhodou je, že účinek přetrvává několik dní na rozdíl od laktobacilů, které je nutno dodávat stále nové.

Příznivý účinek na střevní mikroflóru má také kaprylová kyselina a přípravky proti přemnožení kvasinek candida. Candida support.

Úplně nově přichází informace o blahodárném působení žlučových kyselin, což jsou vlastně steroidní látky s antioxidačními účinky. Mně to nepřekvapilo, protože jsem to tušil. Ale překvapilo mě, jak moc prodlužuje život laboratorním kvasinkám například litocholová kyselina – o víc než 400%. Nebo chenodeoxycholová, která je jejím prekurzorem, a z níž kyselina litocholová vzniká činností střevních baktérií.

 

Nedostatek kyslíku

Tím se myslí mírná anémie neboli chudokrevnost. Nedostatek železa bývá častý, především u žen. Tvoří se méně hemoglobinu, takže se špatně dýchá, buší srdce. Za zhoršeným vstřebáváním stojí především vegetabilní strava s vysokým obsahem vlákniny a šťavelové kyseliny.

Snížený přenos kyslíku v krvi může být způsoben i nedostatkem vitamínu B12 a B11 (kyseliny listové). Léčí se to multivitaminem.  Poruchy metylace (v nichž je zapojen B12 a B11) jsou dost častým jevem, je to způsobené poněkud odchylnou genovou výbavou. Odhaduje se,že 30-40% populace má nějakou enzymatickou odchylku, která snižuje výrobu  donorů metylové skupiny potřebných pro syntézu bílkovin.

Nejčastěji na to lidi užívají vitamín vitamín B12. To je dlouho známé roborancium při špatném prospívání.
Když si vyzkoušíte DMG, dimetylglycin a zbaví vás to únavy tak asi máte tuto genetickou odchylku.

U doktora se řeší jen těžké anémie. Když máte jen mírnou, tak vás odkáže na multivitamíny a nezbyde vám, než si vyzkoušet doplňky a najít ten, co vám nejvíc účinkuje.

 

Únava při chronické otravě kadmiem

O tom už jsem napsal více článků. Kadmium odstranit nejde, jde jen snižovat vstřebávání pomocí chrómu, hořčíku a vlákniny, náhradou cigaret za vaporizéry. Symptomatická léčba spočívá v pojídání zinku, mědi a hořčíku, a neutralizování volných kyslíkových radikálů, které kadmium vyvolává přímo i nepřímo inhibicí enzymů, které kontrolují stárnutí a množství radikálů.

Jelikož množství kadmia v životním prostředí  stále stoupá a během posledních 40 let se zdvojnásobil obsah kadmia v potravinách, budeme slýchat o nemocech vyvolaných kadmiem čím dál častěji. Kadmium je kumulativní je, poločas vylučování je 10-30 let. Proto jsou starší lidé déle vystaveni škodlivému účinku kadmia a mají organismus více poškozený než mladí nebo opatrnější.

Možnosti snížit vstřebáváním kadmia najdete v článku najdete v článku Kumulativní jed kadmium. Hlavní ingrediencí, která snižuje vstřebávání i léčí příznaky otravy kadmiem je hořčík magnézium.

Klikejte na odkazy, otevřou se vám v novém okně

 

Únava při cukrovce

Únava na padnutí, nejvíc po jídle. Možná nemáte cukrovku v rodině a nemáte z ní strach. Tohle byste měli vědět. Cukrovka se prokazuje zvýšenou hladinou cukru v krvi anebo změřením rozdílu po vypití glukózy. Jestli vám lékař jen stanovuje hladinu glukózy v krvi, tak můžete prediabetes mít několik let, než cukrovku rozpoznají.

A přitom můžete mít hladiny tak vysoké, že u léčeného diabetika by to bylo považováno za selhání léčby. Za těch několik let se vám zdraví dost poškodí a můžete ztloustnout tak, že už z toho nebude návratu. Proto vás vyzývám, jestli máte podezření na cukrovku, zatlačte na doktora, ať vás pošle na pořádné vyšetřené. Jinak si poškodíte zdraví za 1-2 roky v prediabetes víc než za 10 let léčení cukrovky. Tak jak to vidíte na prezidentovi Zemanovi. Existuje něco, coi ochrání před neurologický, poškozením? Ano. Je to kombinace kyselina lipoová a benfotiamin. Snižuje i množství glykovaného hemoglobinu a tím vám prodlužuje život.

Optimální složení stravy po které není hlad najdete v ebooku Potraviny urychlující stárnutí.

 










Únava při meno-pauze, andropauze

To je základní příčina únavy, ztráty chuti do života, vůle i příčina depresivního ladění. U žen to nastává po vyčerpání vajíček, u mužů sledem po sobě následujících kroků. Začíná to zvyšováním hmotnosti kvůli zpomalení metabolismu. Vysoká hmotnost vede ke snížení chuti na sex. To se děje prostřednictvím globulinu vázajícího sexuální hormony SHBP, méně hormonů je dostupných v tkáních.

Při chybění steroidních hormonů se ještě více ztloustne. V tukové tkáni je aktivní enzym aromatáza, který testosteron přeměňuje na estradiol a ten má inhibiční účinek na gonadoliberiny (hypofyzární hormony stimulující žlázy k tvorbě pohlavních hormonů). Následkem toho ubyde steroidních hormonů DHEA, progesteronu a testosteronu, zatímco estradiolu je relativní nadbytek (v poměru k ostatním).

V procesu hraje roli i kumulace kadmia. To bylo prokázáno v oblasti, kde jsou zvýšené koncentrace kadmia v životním prostředí. Tam je jednoznačně více potratů, neplodných, více rakovin, dřívější nástup menopauzy/andropauzy a kratší doba dožití.

Léčba je známá. Předtím, než se to dostane do stavu, kdy už musí pomoci lékař se dá užívat:
zinek a hořčík k podpoře enzymů (blokované kadmiem) vytvářejících steroidní hormony.
Různé stimulátory tvorby steroidů – článek pro muže – článek pro ženy
Bór, boron je pro uvolnění pohlavních hormonů z globulinu SHBP.

Látek na podporu sexuální aktivity a podporu hormonů, afrodisiak je více, třeba cordyceps. Většina funguje na jednoduchém principu. Jsou to látky s molekulou podobnou pohlavním hormonům, nemají téměř žádný účinek jako hormon, jen zabírají místo v globulinu SHBG a tím vytěsní uvolní testosteron a estradiol. A také zabírají místo v enzymu aromatáza nebo alfa reduktáza a o to méně testosteronu se rozloží, tím pádem zůstane víc disponibilního. Látky, které inhibují 5 alfa-reduktázu působí i proti zvětšování prostaty a padání vlasů.

 

 

Ostatní stavy, které působí únavu různého původu

Únava je mimochodem jedním z příznaků stárnutí, a proto pomáhá doplňování životodárných vitamínů minerálů a mikronutrientů. Během stárnutí dochází k únavě po změnách v aktivitě enzymů, hormnonů:

 

Snížení dopaminu

To je jev, který se objevuje mezi 50-70 rokem života. Dopaminu ubývá, protože se zvýší aktivita enzymu monoamoinooxidázy. Tělo se množství dopaminu záměrně snižuje, protože už nemá tolik energie a dopamin je potřeba při různých aktivitách. Prodáváme tu několik inhibitorů MAO, které zvyšují dopamin.

 

Snížení růstového hormonu

To jde ruku v ruce se snížením dopaminu, neboť dopamin je releasing faktor pro růstový hormon GHRH, je to vlastně somatoliberin. Na zvýšení růstového hormonu slouží inhibitory MAO-B, konkrétně nejmodernější je izovitexin obsažený v Dopa-Mind a v Herba passiflorae.

 

Snížení výkonnosti mitochondrií

Jakmile mitochondrie zestárnou a sníží se jejich výkon, přizpůsobují se tomu celé buňky a sekreci hormonu mění tak, aby vystačily s energií, která je.
Nabízím zde balíček na obnovu mitochondrií. Zvýší funkci mitochondrií a podpoří vznik nových mitochondrií. Projeví se to jako gejzír nové energie.
Mitochondrální antioxidant MitoQuinol už vyzkoušelo více lidí a díky jeho schopnosti urychlovat léčbu infekčních chorob a předcházet kocovině jej kupují i nadále.

 

 

Jestli máte nějakou vzácnější nemoc, tak je potřeba se obrátit na lékaře. Tomu bych se chtěl vyhnout. Lékař vás prohlédne, vidí příznaky. Takovou možnost já nemám, a proto bych se nerad pouštěl do nahrazování práce lékaře.

 

Pomocí sociálních ikon se vám vytvoří upoutávka, odkaz na tuto stránku.

Napište také své příběhy do komentářů

 

Vytvořeno: 15.3.2018 – 7.9.2019