Poslední výzkumy ukazují, že kumulativní jedy jako kadmium tvoří hranici, která brání prodlužování života. Boj proti přijímání kadmia může výrazně prodloužit mládí.

Kvůli tomu, že je kadmium kumulativní jed s poločasem vylučování 10-30 let, stačí k otravě nepatrné zvýšení příjmu. Zatímco například smrtelná dávka nikotinu je 50 mg, přesto pravidelné kouření nikotinových inhalátorů, ve kterých je dávka 1 mg, nezpůsobuje žádné problémy, tak u kadmia je to jinak.

Při otravě itai-itai v Japonsku v povodí řeky Jinzu, do které vypouštěla odpadní produkty ocelářská společnost Kamioka Mining, přijímali postižení obyvatelé 5-7x vyšší koncentrace kadmia v potravě a už to stačilo vyvolat během několika měsíců vážné onemocnění až smrt.

 

Potraviny obsahující kadmium, nejčastější cesty příjmu

Kadmium se dostává do životního prostředí spalováním odpadu, uhlí a ropy (nafty, benzínu), ojížděním pneumatik, z pozinkovaných okapových rour. Dále hnojením fosfátovými hnojivy s vysokým obsahem kadmia a hnojení vodárenskými kaly.

Vyšší obsah kadmia je v rostlinách rostoucích na kyselých půdách, jelikož chlorid a síran kademnatý jsou lépe rozpustné ve vodě a vice vstřebatelné než kadmium z přírodně se vyskytujících minerálů. Kadmium se nejvíce vyskytuje
v listové a kořenové zelenině,
bramborách, pšenici
méně v žitu a rýži
a ještě méně v ovoci a vůbec plodech, např. rajčata, cibule, meloun.
V mase, mléčných výrobcích a vejcích jsou nejnižší koncentrace kadmia pod 50 µg/kg. Hovězí a vepřové jsou na tom téměř stejně, drůbež o něco lépe.

Potraviny bohaté na kadmium jsou od nejvyšší koncentrace k nižší ledviny, játra, ústřice, raci, krabi, ryby mořské, sladkovodní. V houbách od žampionů po různé jedlé druhy jsou vysoké koncentrace jako v játrech. Pěstované houby jsou srovnatelné s obílím. Hlíva ústřičná na slámě (ne v hlíně) je bezpečnější než žampióny. Z potravin u kterých bychom to nečekali, je bohatý na kadmium mák, až 200 až 1200 µg/kg, kakao až 500 µg/kg a olejnatá semena, např. slunečnice, olivy, i lněná semena a řepka olejka.

Významným zdrojem kadmia je kouření, protože zatímco trávicím traktem se vstřebává 3-9% kadmia, tak vdechováním je to 50-90%.

 

Nízký obsah kadmia je v těchto potravinách

Mléko, sýry, vejce, maso, máslo, sádlo, smetana, plody, všechno ovoce (např. paprika, rajčata, pomeranče), zelenina (ne listová), např. cibule, květák, ořechy, někdy rýže. Plíseň rostoucí na sýru nebo salámu má také nízký obsah kadmia.

 

Mechanismus škodlivého účinku kadmia

Kadmium jako i ostatní těžké kovy katalyzuje vznik volných kyslíkových radikálů. Inhibuje asi 200 enzymů obsahujících zinek a hořčík, které nahrazuje.

Příznaky otravy kadmiem připomínají příznaky nedostatku zinku a hořčíku. Inhibovány jsou i reparační enzymy opravující excizi chybných nukleotidů v DNA. Kadmium je v organismu zneškodněno navázáním na metalothionein, protein obsahující velké množství cysteinu, mědi a zinku. Ten se však může za určitých okolností rozkládat proteolytickými enzymy například při stressu a hladovění.

Kadmium také narušuje metabolismus vápníku, fosforu a hořčíku. Zvýšením cytosolové koncentrace Ca2+ navozuje apoptózu buněk. Nejčastějším poškozením po kadmiu bývá osteoporóza, cukrovka a poškození varlat provázení sníženou plodností a sníženou tvorbou testosteronu, dále poškození sítnice šedý zákal a zhoršení čichu.

Studie: Citlivost čichu může být ukazatelem délky dožití

03.10.2014 06:22 | Zdroj: ČTK

Měření citlivosti čichu může lékařům pomoci předpovědět, s jakou pravděpodobností zůstanou starší pacienti naživu během následujících pěti let. Podle serveru The Economist to ukazuje aktuální studie vědců z Chicagské univerzity zveřejněná v časopise PLOS One.

 

Možnosti léčby otravy kadmiem

Proti otravě kadmiem pomáhají antioxidanty všeho druhu, doplňování zinku a hořčíku. Doplňování vitamin D3 a vitamin K2 pro snížení cytosolových koncentrací vápníku. Doporučuje se přestat kouřit a ke snížení vstřebávání požívat stravu s vyšším podílem obilné vlákniny a řasy chlorelly nebo spiruliny, které snižují vstřebávání kadmia.

Odhadovat obsah kadmia v potravinách je obtížné, protože, koncentrace kolísají podle obsahu v půdě a kyselosti půdy. Zato můžeme snižovat vstřebávání kadmia pomocí příjmu některých mineralů: zinek, hořčík, selen, chrom a měď.

 

Jak se zbavit vysokých hladin kadmia

Chelatační látky používaní u otrav těžkými kovy EDTA, DTPA, DMSA se při otravě kadmiem nedají použít, poněvadž mají velmi malou afinitu ke kadmiu, řádově nižší než k zinku. Výsledkem podávání u pokusných zvířat sice bylo snížení obsahu kadmia v ledvinách, ale bohužel doprovázené zvýšením obsahu kadmia v mozku a tudíž zhoršením celkového stavu. Výzkum léčby otravy kadmiem za posledních 30 let nijak nepostoupil. Nadějné jsou dithiokarbamáty. Zato se zvýšily normované hodnoty pro maximální přípustný obsah kadmia v potravinách na dvojnásobek.

V současnosti je možná symptomatická léčba pomocí antioxidantů, která zmírňuje příznaky a brání poškozování ledvin.

 

6 důvodu proč má kadmium výsadní postavení oproti dalším toxickým kovům

Odpověď najdete v článku Detoxikace organismu – které jedy škodí zdraví nejvíce.

 

Jak snížit vstřebávání toxického kadmia?

Vylučování kadmia nemůžeme mnoho ovlivnit, proto zbývá snižovat vstřebávání. Hodně pomůže přestat kouřit. Cigarety jsou velkým zdrojem kadmia a polónia. Oba kovy jsou v periodické soustavě prvků ve stejném sloupci jako vápník, hořčík, zinek a rtuť. Už desetiletí je známo, jak snižovat vstřebávání kadmia.

1) Dostatečný obsah vlákniny v jídle. Jestliže jíte bezezbytkovou stravu, kadmium nemá jinou možnost než se vstřebat. Proto zvláště potraviny jako maso a mléko byste měli zajídat např. celozrnným chlebem, nebo jídlo a omáčky zahušťovat otrubami.

2) Některé minerály snižují vstřebávání kadmia. Jsou to vápník, hořčík, zinek, chrom a měď. Tyto prvky působí příznivě na ocranu zdraví. Můžeme je užívat preventivně v podobě multivitamínového přípravku.

3) Pozor na živiny, které zvyšují vstřebávání kadmia!

Jsou to vitamín D, extrakt z pepře a potraviny bílkovinného charakteru. tvaroh, syrovátka, vejce, aj. Samy mají kadmia málo, ale usnadňují vstřebávání v kombinaci s potravinami na kadmium bohatými. Vstřebávání kadmia snižuje vláknina (otruby), řasy (chlorela, spirulina).

 

Závěr: Nedojímejme se nad různými módními záhadnými jedy, ani schválenými přísadami do potravin (Éčky)!  Všímejme si naopak toho, co je důležité, prokázané a má vliv na kvalitu našeho života nejen ve stáří, ale už dnes.

 

16.8.14 – 22.1.2018