Všichni víme, že ke snížení stressového hormonu kortizolu je potřeba dlouhý nerušený spátek. Na vlastní kůži jsem měl příležitost vyzkoušet, že matrace mohou rušit spánek, anebo naopak pomoci od stressu a tím i usnadnit hubnutí.

Při vybírání matrace jsem musel bezvýsledně projít přes 10 obchodů a nikde nemají

zcela optimální matrace. Abyste si ušetřili čas, přečtěte si, jak se dostat hned k takové, co vám umožní nerušený spánek.

 

V posledních 10 letech došlo ke zhoršení matrací.

Je to přílišným přemarketingováním, slibováním nesrozumitelných výhod, jako jsou zdravotní vlastnosti, ortopedické vlastnosti. V rámci konkurenčního boje začaly firmy více hledět na to, co chce zákazník.

 

Kdo by chtěl tvrdou matraci?

Už z pohádky “Princezna na hrášku” víme, že lidi odjakživa chtěli spát na měkkém.

No vidíte, a mnoho zákazníků říká: “Tvrdá matrace je lepší.”, “Radši na zemi než na měkké matraci.”.
Jak k tomu došli?  Nejčastěji že spali na dětské molitanové matraci, a jak dospěli a vyrostli, měkký molitan se pod nimi probořil, a tak leželi prakticky na dřevě. Nebo měli pružinovou matraci Bonell obvykle s tenkými nebo sesedlými pružinami. A nad pružinami měli malou vrstvu pěny. A tak i když matrace byla měkká a prohýbala se, na dotyk byla tvrdá a tlačila stejně jako v případě molitanu.

 

Proto mají ti lidé zafixované: Měkká matrace = rozlámaná záda. Potom když jdou do obchodu a na zkoušení mají pár vteřin, tak volí tvrdou, přesněji řečeno tuhou.

Výrobci na to zareagovali tak, že i když vykazují tvrdost 2-3 (střední), ve skutečnosti začali dělat matrace 2 krát tužší než byly před 10 roky.


Vyskytl se i jeden výrobce, kerý nabízí tak skvělou matraci, že je pro všechny. To by teoreticky šlo, jen by musely být ve dvou tuhostech. Objemní lidé se přece jen proboří více. Problém je, že ta jedna matrace je z obyčejného molitanu, takže zase tak úžasná není.

Už měkké matrace před 10 lety byly dostatečné, aby se prohnuly pod vaším tělem asi o 40%. Takže se dá říct že vyhovují všechny matrace nad dva tisíce. Problém je že jsou moc tvrdé, čím dražší tím tvrdší. Prostě, co lidi chcou, to se prodává. Jenže oni potom na tvrdé posteli mají neklidný spánek, tlačí je to a způsobuje to nervozitu. Z nevyspání se jim hromadí stress, místo aby se během spánku odbourával. Stress vede hlavně k tloustnutí, únavě a slabosti.

 

3 vlastnosti důležitější než tvrdost

1. prodyšnost
2. nehřejivost
3. pružnost  

1) prodyšnost

Prodyšné jsou nejvíce (směrem dolů klesá prodyšnost):

    pružiny Bonell, taštičkové pružiny
    vysoce pružné (high resilient), jinak řečeno HR, studené pěny
    molitan (obyčejný polyuretan)
    latex (guma)
    líná pěna (paměťová pěna)
    gelová pěna – naprosto neprodyšná

Ani latex není optimálně prodyšný. Latex je vlastně guma, která pruží a zároveň je natahovací. Navíc stárne, a tak se vám během 4-8 let scvrkne a ztvrdne. Když se použije nepropustný materiál líná pěna kdekoliv nahoře nebo uprostřed, matrace statí prodyšnost. Dražší líné pěny mohou být dost prodyšné. Stejně tak, když jsou boky a spodek z obyčejného molitanu a vrch a jádro jsou prodyšné, tak se tam vzduch nedostane.

2) nehřejivost

Málo kdo si uvědomí, že když máte matraci místo 12 cm 24 cm nebo i 36 cm, Tak se zdvoj až ztrojnásobí i tepelně izolační schopnost matrace. Zespoda je vám horko, pálí a shora zima. Srdce buší, protože musí přečerpávat ktev ze spoda vašeho těla a smíchat se studenou krví. To samozžejmě působí rušivě jakož i fakt, že jste zespoda propocení.

Nejméně hřejí pružiny, pak studená pěna, nejvíce latex a líná pěna. Obyčejný molitan tak středně.

3) pružnost

Pružný materiál vyskakuje jak pružina. Buď měkký nebo tuhý. Proč je takový problém najít optimální materiál? Protože polyuretanové pěny se snadno stlačují, ale těžko se natahují. Jak vidíte na obrázku s ležícím tělem, správný materiál se musí umět i zlehka natahovat, aby netlačil (podobně jako kovové pružiny v kapsičkách z nastahovací tkaniny).

Plasticita = opak pružnosti. Plastický materiál, jako např. instalatérský tmel nebo plastelína, je měkký a má velmi velké vnitřní tlumení. Když jej zmáčknete, zůstane zmáčknutý. Klade odpor při promačkávání, i když nemá žádnou pružnost. Odpor je způsobený třením.

Plastickému tmelu se blíží líná pěna. Má velmi malou pružnost a sílu, která vrací zmáčknutou matraci zpátky. Zato při stlačování, především rychlejším stlačování klade odpor, když se převalujete, brzdí pohyb.

 

 

Líná pěna, zmetek, který se stal bestsellerem


Línou pěnu vytvořily laboratoře pro americké kosmonauty, ale hlavně pro použití ve stavu beztíže. V kosmu za stavu beztíže kosmonaut nepotřebuje tuhou matraci, ale ani matraci pružnou, protože se pohybuje bez tření sem a tam a naopak potřebuje pohyb ztlumit, zabrzdit. Pružná pěna by jej odrazila na opačnou stranu.

Líná pěna našla uplatnění v chráničích sluchu, protože teplem měkne a méně tlačí v uchu než pěna pružná. Jenže ve zvukovodu nepotřebujete nic podpírat.

Jak vidíte, líná pěna je jakožto podpora k ležení naprosto nevhodná:


  • Hodně neprodyšná
  • Klade odpor, když se převalujete, a to nejen vniřním třením
  • ale i tím, že na straně kde je zmáčknutá a změklá, vytváří ďolík, ze kterého se jen s námahou vykutálíte.
  • Teplem měkne, takže v horkách je měkčí a v chladném počasí tvrdší.

Líná pěna se dá připodobnit k automobilu, který má 2 krát měkčí pružiny a v tlumičích má nalitý 5 krát hustší olej. V takovém autě byste drhli břichem a cítili každý výmol.

 

Proč se stala tak oblíbenou?

V showroomech působí měkce, netlačí. I já jsem po vyzkoušení vybral jako nejlepší vrchní matrace z líné pěny. Na zkoušení máte pár vteřin. Že to klade odpor při převalování zjistíte až doma, v půlce noci, až vás probudí děsivý sen, že jste uvěznění, sevření v něčem nebo že jste spadli do jámy a nemůžete se hýbat.

Co teď? Ne každý výrobce umožňuje vrácení, a ne každý má to srdce matraci vracet a vysvětlovat, proč místo zisku přidělává obchodníkovi výdaje (i sobě). Doprava matrace stojí 500 až 1000 Kč. No a tak si na matraci zvyknou. Dá se na ni zvyknout asi za týden. Už se nebudete probouzet uprostřed noci, i pocit nepohodlí se zmírní, ale nevymizí úplně.

 

Na oblibě líné pěny nesou vinu i prodavači

Jednak v popagačních materiálech píšou pružná líná pěna, nebo prodyšná líná pěna, což odporuje skutečnosti. Uvolní vaše tělo, apod. Nebo paměťová pěna, pamatuje si, co je pro vás nevhodnější. Nesmysl! Paměťová pěna si nic nepamatuje, jen při ohřátí změkne a líně se vrací do původní výšky.  

Další důvod proč se líná pěna tolik uplatňuje, je v produktové řadě. Každý obchodník chce mít široký sortiment pro chudé i pro zámožné. Ovšem co dá do těch matrací, závisí na libovůli výrobce. Logicky zákazník předpokládá, že dražší je v něčem lepší než levnější. A tak prostě do dražších je vepcháno něco, co vzbuzuje zdání luxusu.

Ukažme si to na vrchní matraci. Jak už jsem říkal, spodní matrace jsou použitelné skoro všechny. Vylepšíte si ji právě vrchní matrací, jinak řečeno topperem. Toho se dotýkáte a ten rozhoduje o vašich pocitech a klidném spánku.

 

Přijdete do obchodu a je tam 6 až 8 topperů

s cenou odstupňovanou po tisícovce. Nejlevnější samozřejmě je nejtenší a je z obyčejného méně prodyšného molitanu a je nejměkčí. Jak stoupá cena, stoupá i tuhost. Je to dáno výrobními postupy, že tužší únosnější pěny obsahují více materiálu (30-45 g/m3). Druhá nejlevnější už je z prodyšné studené pěny, ale má dost obyčejný potah ze syntetiky a je tenká.

A co dají do těch dražších? Tam dají lepší potah, a dražší materiál latex nebo línou pěnu. Z pružné studené pěny bývá v celé řadě jen jeden druh. A kvůli tomu je použita spíše tužší pěna, aby vyhověla všem i těm, co stupidně chcou tvrdou matraci.

 

Konkurenční boj nutí výrobce šidit na materiálech

Výrobce chce vydělat. Aby cena byla konkurence schopná, šidí na materiálech. Ukažme si ty nejzávažnější prohřešky, které významně mění kvalitu matrace k horšímu.

Šidí se: Obyčejný málo prodyšný molitan dávají dolů, po stranách.

Šidí se: U taštičkových pružin sešívají látku taštiček od shora dolů. Svobodný pohyb taštiček je tak znemožněn a zvýšena nepoddajnost a nepohodlí.

Šidí se: Potah, spodní strana, podšívka, co není vidět se dělává z nenatahovací látky. Především v IKEA. Tím pádem potah stahuje a tlačí.



Na obrázku vidíte, že potah pod hrbolatým člověkem musí být roztahovací. Jinak by se člověk do matrace nezabořil, jak ukazuje obrázek. Ale byly by stlačené i plochy v okolí těla.

Šidí se: Menší rozměry matrací až o 2 cm.

Šidí se: Co vás ještě napadne? Svěřte se do komentářů.

 

 

Proč prodavači nutí zákazníkům tvrdé matrace?

Menší množství reklamací. Méně hrozí zešišatění než u měkkých matrací. Měkká matrace se více prohýbá natahuje a stlačuje. I potahové látky jsou vystavené většímu namáhání. Proto ty tvrdší mohou mít delší záruku nebo mají méně reklamací. U tvrdších matrací stačí použít levnější nenatahovací látky.

Konečně pohádkami o ortopedických vlastnostech a opoře pro páteř přesvědčí zákazníka, že vyléčí jeho bolesti zad.

Zatímco my víme že 100% ně vyléčí bolesti zad vitamín K2 v dávce přes 150 µg. Jinými slovy, kdo začal užívat kvalitní vitamín K2 MK-7, tomu bolestí zad výrazně ubylo

Velký výběr vitamínu K2 všech velikostí

nebo zmizely úplně. Úplně ideální je kombinace K2 s hořčíkem, která lépe brání odvápňování kostí a páteře. Když samotný hořčík to nedokáže.

 

Conclusion:

Spodní matrace, ať je jakákoliv, se dá změkčit vrchní matrací, topperem. Kvůli prodyšnosti, je vhodných jen málo materiálů – studená pěna – vysoce pružná pěna. Těch bývá malý výběr, protože do všeho dávají línou pěnu. Nebo dírkovaný latex, u kterého nám může vadit kratší životnost, má však přednost, že pružně natáhne.

Mě se osvědčila pružinová matrace od Purtex, který dodává matrace i světoznámému výrobci nemocničních postelí Linet a.s.
Topper se skutečně nedal nikde sehnat, aby byl z pružné pěny, měkký a s potahem z Lyocelu. Tak jsem zvolil Gold T45 od Jysku, mírně tvdší, než je žádoucí.

 

Vytvořeno: 6.9.2019 – 1.5.2020