Milan Calábek je mezi lidmi dost známý svým podmanivým hlasem a přesvědčivým přednesem. On byl předtím dramaturgem.

Když mu bylo 70 a onemocněl, vrhl se na samostudium medicíny. Od rakoviny přes cukrovku k civilizačním nemocem Parkinson a Alzheimer.

Stal se bojovníkem za léčbu přírodními chemickými látkami a proti jak on říká “syntetickým lékům”.

 

Co o boji proti stárnutí říkají internetoví mágové

Mnozí lidé nevěří, že by bylo možné zpomalovat stárnutí. Ani se jim nedivím, zkoušet něco 5 let a pak teprve zjistit, jestli to účinkuje nebo ne, to chce opravdu odvahu. Proč ale ti lidé věří, že se jim vyplatí neúčinné antiuoxidanty, které jim doporučí nějaký internetový mág?

Když si třeba poslechnou slavného Milana Calábka, tak ten vypráví velmi poutavě.
Jeden úryvek (začíná v bodě 12:08) z jeho přednášky je velmi zajímavý:

Musíme zapomenout na antioxidanty, musíme zapomenout na všechny ty doplňky, to je balast, naprostý nesmysl. Nemluvím teď o jedech, což jsou chemické vitamíny. Vůbec nám nepomůžou, pokud jde o volné radikály. Protože máme milióny miliard mitochondrií, 10% váhy načeho těla tvoří mitochochondrie. A ty vytvářejí denně minimálně, každá mitochondrie asi 1000 volných radikálů. Kdybych celý život se cpal od rána do večera těmito antioxidanty, tak mě nebudou stačit na jeden den.

Protože ten princip, ta teorie, to je byznys samozřejmě, teorie antioxidantů, spočívá v tom, že ten antioxidant se obětuje, je zničen, je oxidován volným radikálem a ten taky je neutralizován, vlastně, tím se to vyrovná.

To je naprostý nesmysl. To, co nás chrání je naše vnitřní obrana. A tu vnitřní obranu právě stimulují tyto geny signální dráha nrf2. Ta stimuluje vlastně tvorbu glutathionu. A glutathion, to je ta nejdůležitější látka z tohoto hlediska, jaká v našem těle vzniká sama od sebe. My tam můžeme dodat třeba nitrožilně, my nemůžeme glutation nikomu dát, i když samozřejmě existují strašně drahé glutathionové doplňky. A když ho jíme, tak už se rozpustí, je zlikvidován v našem žaludku a nemá to žádný význam.

Ale jestliže najdeme způsob, jak tento glutation aktivovat, protože to je ukazatel našeho zdraví.  Můžeme se chránit velice dobře tím, že budeme stimulovat tento glutathion. Jestliže ho dokážeme správně stimulovat, to znamená třeba kyselinou alfa-lipoovou, která je jeho prekurzorem, nebo těmi látkami, kterým říkám super látky řazené do takové první kategorie, kam patří EGCg, kam patří shogaol ze zázvoru, kam patří resveratrol, kam patří proantokyanidiny, třeba pycnogenol, nebo OPS’s a podobně. Jestliže použijeme tyto látky, tak stimulujeme glutathion. A dochází k zázrakům.

Mohl by mít pan Calábek pravdu? Posuďte sami. Už v prvním odstavci se dopustil myšlenkové chyby.
 
1) Chybný výpočet množství. A na chybném množství staví dále své konspirační teorie. Neprozradím vám v čem ta chyba spočívá. Můžete zkusit ji sami objevit a napsat do komentářů. Vylosuji z nich jednu osobu, která dostane dárkový kupón 500 Kč na nákup ve zdejším eshopu.

2) Glutathion nejsou žádné drahé tablety, které se rozloží v žaludku. Zkoušel jsem Redukovaný glutathion od levné firmy, v poloviční síle. Mělo to velice silný protizánětlivý účinek.

3) Kyselina alfa-lipoová, není prekurzorem glutathionu. Tím je cystein, glutamát a glycin. Ano je to ten glutamát, který nemá rád pan Tuna a straší jím. Kyselina lipoová je kofaktor při syntéze glutathionu.

4) EGCg, shogaol, resveratrol, proantokyanidiny, pycnogenol, to nejsou žádné aktivátory glutathionu, ale obyčejné antioxidanty (jak já říkám zbytné), které zvyšují hladiny glutathionu tím, že radikály odklidí místo něj, a tím jej ušetří před zničením. (Bylo to zjištěno in vitro, nikoliv in vivo.)

 
Možná řeknete – drobnosti. Drobnosti, které dokazují že čerpá z nevhodných zdrojů nebo staví na chybných úvahách. Spoustu věcí on říká správně a budí dojem, že má rozhled a čerstvé informace. Jenže občas do svého projevu přidá ničím nepodložené závěry, jakoby mu chyběly základy chemie a farmakologie. Nedělá to úmyslně, ani z nedbalosti. Prostě má takovou povahu, že orientovat se v přesných veličinách je jeho největší slabina.

 

Soutěž o dárkový kupón 500 Kč na nákup ve zdejším eshopu

Vylosuji jednoho člověka, který napíše komentář, v čem udělal Milan Calábek, když tvrdí, že antioxidanty jsou balast. Vylosovaný dostane dárkový kupón 500 Kč na nákup ve zdejším eshopu. Výherce poukázky se dozvíte v březnovém newsletteru.

 

Milan Calábek Jak léčit cukrovku a rakovinu přírodními chemickými látkami
(citát začíná v bodě 12:08)

 

 

Pan Calábek má v každém odstavci buď myšlenkovou nebo znalostní chybu. Zeptejme se, kde on na to přišel, že “aktivátorem” glutathionu jsou právě módní málo účinné antioxidanty?

 

Jsou antioxidanty balast, naprostý nesmysl nebo hlavní prostředek proti stárnutí?

Jak už jsem psal na mnoha místech, není to tak jednoduché, že antioxidant reaguje s volným radikálem, a oba přitom zaniknou. Vůbec ne, vznikají při tom další zplodiny. Jestli radikál skutečně zanikne, anebo se přemění v jiný radikál, záleží na více faktorech a pomocných látkách, donorech H+, aj..

O radikálových reakcích jsem si přeložil 700 stránkovou knihu. Jednu věc vím jistě. Informaci jak správně zhášet volné radikály jsem se NEdočetl z žádného jiného zdroje. Přitom sleduji 41 let, co se na napíše v antiagingu. Toto tajemství, které nikdo neměl čas prostudovat, brzy upadne do zapomnění až přestanu mít čas věnovat se stránce stále mladí. A vy budete dále stárnout raketovou rychlostí.

 

Účinné prostředky proti stárnutí jsou fajn

Já si pochvaluji léky proti stárnutí. Ony prvních 5 let nedělají nic. Ale pak po čase potkáte známé a oni si všimnou, že jste nějací mladší nebo že “jste stále stejní”. Jak jde čas, ten rozdíl, o kolik jste mladší, než jste, se stále zvyšuje. Je to velmi příjemný pocit, když bezpracně získáváte nezaslouženou výhodu. Každý, kdo už o mládí přišel, ví, jak je to cenná komodita. Zpívá se o tom i v písničce:

už nemám cestu pozlacenou,
už mě strejc neplácá po ramenou,
zítra mě nikam na oběd nepozvou
a dívky žádný mi nepíšou

 

 

Zeptejte se na cokoli teď hned

Vytvořeno: 17.2.2020 – 10.3.2020